Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Tietääkö joku koska e-pillerit aloitetaan...

Vierailija
08.08.2010 |

...kun synnytyksestä kulunut 7kk ja kuukautiset ei ole vielä alkaneet?? Paketissa lukee että aloita popsiminen kierron (eli vuodon) eka pvä.

Kommentit (5)

Vierailija
1/5 |
08.08.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

Onko sulla minipillerit eli cerazettet vai yhdistelmäpillerit, jos et siis imetä enää?

Vierailija
2/5 |
08.08.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

ja en enää imetä lainkaan.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/5 |
08.08.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

ilmetys on loppunut ja sen myötä kuukautisetkin alkaneet. Pillerit voi periaatteessa aloittaa koska vaan, mutta jos ei aloita tyyliin ekana vuotopäivänä, niin ekassa kierrossa pitäis käyttää tuplaehkäisyä.

Vierailija
4/5 |
08.08.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

...mulla tosiaan ei oo uukautiset vielä(kään) alkaneet vaikka imetyksen lopetin pari kk sitten :/ Kierto oli tosin jo ennen raskautta hyvin epäsäännöllinen joten ei sinänsä mikään ihme. Mutta voin siis alkaa popsia noita vaikka nyt heti.



AP

Vierailija
5/5 |
08.08.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

Eli näin sanotaan esim. Mercilonin kohdalla..



Synnytyksen tai toisella raskauskolmanneksella tapahtuneen raskauden keskeytymisen jälkeen:



Tablettien käyttö aloitetaan 21–28 vuorokautta synnytyksen tai toisella raskauskolmanneksella tapahtuneen raskauden keskeytymisen jälkeen. Jos tablettien käyttö aloitetaan myöhemmin, tulee ensimmäisen kierron 7 ensimmäisen tablettipäivän aikana käyttää lisäksi jotain estemenetelmää. Jos nainen on jo ollut yhdynnässä, raskaus on suljettava pois ennen yhdistelmäehkäisytablettien käytön varsinaista aloittamista tai odotettava seuraavien kuukautisten alkamista.



Tarkista nyt vielä, ettet ainakaan raskaana ole, jos kerran kuukautiset eivät ole vielä alkaneet.. kai sinä niitäkin nyt malttaisit vielä odotella jonkun aikaa, vai? Luulisi, että alkavat pian, kun kerran et imetä enää.

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: viisi neljä kuusi