Jääkiekkokouluista kysyttävää
Kun kyseessä on 5-6 -vuotiaille tarkoitettu jääkiekkokoulu, niin vaaditaanko niihin yleensä luistelutaitoa vai lähdetäänkö siellä ihan nollasta?
Kommentit (4)
että huonosti tai ei ollenkaan luistelevat tarvitsevat oman huoltajan jäälle mukaan. ts. koulun vetäjällä ei ole mahdollisuuksia nostella kaatujaa koko ajan ylös.
Jääkiekkokoulussa osataan jo luistella ja harjoitellaan pelitaitoja.
että meillä kiekkokoulu oli varmaan enempi ns. luistelukoulua vastaava, koska kuvauksessa oli, että enemmän keskitytään luistelutekniikkaan ja jonkin verran jääkiekon perusteisiin. Kiekkokoulusta täällä lähdetään sitten junnujoukkueisiin pelaamaan ts. harjoittelemaan pelaamista. Ja hei, ollaan landella eli taso on jotain ysidivaria.. =0)
mutta tuskin ketään poiskaan jättävät ryhmästä. Toki jos ryhmässä kaikki ovat ihan aloittelijoita niin miksikäs ei. Mutta usein on paljon heitä jotka ovat olleet jo ihan pieninä lapsi-vanhempiluistelussa.
Ohjaajia on kuitenkin useampia, joten voivat olla apuna jos alussa tarvitsee enempi harjoitusta.
äkkiä lapset kuitenkin taidon oppivat, jos säännöllisesti jäällä käyvät.