6v poika pissasi tahalleen lattialle
mitä tolle tekee että tollaset hölmöilyt loppuu?
Kommentit (9)
miks mun pitäs viedä 6vuotiasta vessaan?? ei se ole mikään kehitysvammainen,osaa kyllä ihan itse mennä pissalle. en minä nähnyt kun se teki niin(vaan teki sen näkemättä mielenosoitukseksi siitä kun joutu hetkeksi toiseen huoneeseen)
se teki sen 100%varmuudella aivan tahalleen. mikä on mun mielestä aivan älytöntä,ei muidenkaan eskarilaiset kuseksi pitkin kämppää.
Miksi et vienyt vessaan?
tarvitse viedä vessaan. Osaa mennä sinne ihan itse.
ihan kahdestaan keskusteltaisiin ja ottaisin esiin nolo-kortin. eskarilaisen ei kuulu enää kuseksia minne sattuu, kun ei kolmivuotiaankaan kuulu niin tehdä. En kuitenkaan tämän kertomuksen perusteella lähtisi epäilemään epänormaaliksi 6-vuotiaaksi/ oireilevan jostakin.
AP:han kertoi, että lapsi oli rangaistukseksi toisessa huoneessa (ilmeisesti jäähyllä). Kyllä tuon ikäinen voi mielenosoitukseksi keksiä ihan älyttömyyksiä, kuten kusaista lattialle.
Pääasia, ettei aikuinen menetä malttiaan vaan rauhallisesti, jämäkästi ottaa ohjat siten, ettei sama toistu koskaan.
Mielenosoitus. Kerro mitä menettää, jos toistaa tekonsa eli vaikka että sulta otetaan se ja se viikoksi pois.
olisin pistänyt siivoamaan omat jälkensä,mutta oli pissannut matolle,joten ei olisi osannut pestä isoa mattoa. en menettänyt malttia,koska lapsi selvästi haki tällä reagtiota/huomiota. mutta en halua homman toistuvankaan,
Sanoi, että, jos hän vihapäissään tekisi tuollaista, olisi tehokkain rangaistus asian kertominen sukulaisille ja kavereille. Totesi myös, että nolaamisen pelosta ei koskaan noin tekisi. (tosin en kyllä nolaisi moisella mutta jo pelkkä nolaamisen mahdollisuus riittäisi meillä pelotteeksi olla toistamatta temppua/ tehdä sitä ensimmäistäkään kertaa)
reagtiota/huomiota
Reaktio, ei reagtio.
Mutta jos pissasi tahallaan, niin hakee huomiota.