Ihmisille tulee hätä käteen jos kirkko luopuu vihkimisoikeudesta :)
Aamulehden kysely: Joka toinen suomalainen ei luopuisi kirkkohäistä
30.07.2010 - 23:32 - Kommentit: 18
Vasemmistoliiton ja kristillisdemokraattien kannattajat ovat halukkaimpia luopumaan kirkon vihkioikeudesta, jos ehdotettu sukupuolineutraali avioliittolaki astuu voimaan.
Tämä selviää Aamulehden Taloustutkimuksella teettämästä kyselystä. Kyselystä selviää myös, että vihkioikeus jakaa voimakkaasti mielipiteitä puolueiden kannattajissa eli siitä on odotettavissa kuumaa kysymystä seuraavaan hallitusohjelmaan.
Kyselytutkimuksen kaikista vastanneista joka toinen on sitä mieltä, ettei kirkon pidä luopua vihkioikeudesta. Kolmannes suomalaisista olisi sen sijaan tähän valmis.
Tutkimuksessa haastateltiin yhteensä yli tuhatta henkilöä sen jälkeen kun kristillisdemokraattien eduskuntaryhmän puheenjohtaja Bjarne Kallis ehdotti Aamulehdessä, että luterilaisen kirkon tulisi luopua lain voimaantullessa vihkioikeudestaan.
Fakta: Tutkimuksen teko
Kyselytutkimuksen teki Aamulehden toimeksiannosta Taloustutkimus Oy.
Tutkimuksessa haastateltiin 27.-28.7.2010 yhteensä 1 011:tä henkilöä, joista 500 puhelimitse ja loput internetin välityksellä.
Virhemarginaali on keskimäärin noin ±3 prosenttiyksikköä 95 prosentin luottamustasolla. Jos tehdään sata erillistä tutkimusta, niistä 95 tuottaa tuloksen, joka on kyseisen virhemarginaalin sisällä.
Kommentit (10)
joista mölytään raivopäänä ennen kuin ne tapahtuvat, mutta muutaman vuoden päästä kukaan ei enää muista, miksi se oli niin iso juttu. :)
Homot vaan maistraattiin. Miten valtio voi määrätä että kirkon olisi vihittävä homot? Eikös se pitäisi olla kirkon oma asia?
joten käytännössä tulevat käänteet ovat minulle yhdentekeviä. En kuitenkaan ymmärrä, miksi kirkon annetaan syrjiä joitakin ihmisiä mm. seksuaalisuuden perusteella.
Eräs kirkkoherra ei suostunut vihkimään edes serkkuani ja hänen puolisoaan, koska kirkkoherralle selvisi, että pariskunnalla oli pari lasta ennen avioliiton solmimista. Kiireellä sitten etsittiin pappia, joka vihkimisen tuli suorittamaan. Siinä vaiheessa kirkko instituutiona alkoi tuntua omasta mielestäni aivan naurettavalta.
Kirkossa saisi edelleen siunauksen, joka olisi lähes sanatarkasti sama kuin aiempi vihkiminen. Maistraatissa hoidettaisiin vain virallinen puoli. Monissa Keski-Euroopan maissa on ollut sama käytäntö jo pitkään.
monissa Euroopan maissa on tapana pitää erikseen kirkkohäät juhlineen vaikka virallinen vihkiminen toimitettaisiin maistraatissa.
Minusta se on ihan hyvä käytäntö :)
Vain puolet ei haluaisi luopua kirkkohäistä!? Ei se nyt kovin suurelta "hädältä" kuulosta.
Siitäkö, ettei pääsisi naimisiin??
Ihme ajatuksia joillakin :-DDD
Eihän se ole mikään välttämättömyys. Jos parisuhteen arvo on kiinni kirkossa vihkimisestä, niin on aika heikoissa kantimissa.
Mutta ehkä ajattelen näin, koska jouduin avioitumaan maistraatissa. Mies ei näet kuulu kirkkoon ja ihmetteli haaveitani kirkkohäistä. Aviossa ollaan nyt oltu yli 10 vuotta ja on se näinkin pätevä.
on ihmisille kuitenkin niin tärkeä asia, että ei siitä olla valmiita luopumaan.