Synnytystapatutkimus
Tää ei ole mulla vielä muutamaan kuukauteen ajankohtainen, mutta kaveri kertoi että synnytystapatutkimuksessa työnnetään nyrkki synnytyskanavaan kun kokeillaan että mahtuuko se lapsi tulemaan. Jotenkin nyt ajattelen että kuulostaa aika hurjalta. Kai se lääkäri ensin sormet sentään työntää sisään eikä yritä koko nyrkkiä suoraan tunkea? Jotenkin ajatus että joku työntää nyrkkinsä muhun ei tunnu kivalta. Kai se nyrkkikin sinne mahtuu jos lapsikin kerran meinaa mahtua, mutta silti tää ajatus nyt jotenkin häiritsee. Onko kaikille tehty näin?
Kommentit (6)
minnekään!! Kokenut synnytyslääkäri osaa mittailla silmämääräisesti sen tilan, mitä vauva tarvii, ja synnyttäjän lantion koon. Mulla synnytyslääkäri mittasi nyrkillään tilan siten, että pisti nyrkkinsä mun jalkojen väliin - siis hei ulkopuolelle...ja sanoi, että "iloisesti mahtuu nelikiloinen!":-D. Ok, hyvä tietää: eka perätilainen syntyi kiireellisellä sektiolla, toka ja kolmas sopivat hyvin ulos: 4240 ja 4190 gr pojat:-).
en ole moisesta kuullutkaan :o Mule tehtiin ihan tavallinen sisätutkimus. Ettei kaverisi vedätä sua nyt jotenkin???
ei mulle ainakaan mitään nyrkkiä tungettu sisään :o :D oon kuullu että joissain paikoissa ne kokeilee peräsuolen kautta mahtuuko,siis että sormella kokeilevat. mut ei sitäkään täällä ainakaan tehty (helsinki) .. ultrattiin ja katottii lapsen kokoa,ja sitten totes vaan että mahtuu kyllä alakautta :D
Tutkimus oli lähinnä sellainen (siis sisätutkimus) kuin gynellä yleensä. Ja lasta kokeiltiin toki vatsanpeitteiden läpi. Ei kyllä mitään nyrkkiä ollut missään.
Joku kyllä aikanaan täällä kiven kovaan väitti, että häneltä olisi nyrkillä kokeiltu, muttei kukaan tainnut uskoa. Ei kai se emättimen venyminen ole ongelma, vaan ne alalantion luut.
Multa gyne vaan päällisin puolin katsoi (2 krt) ja sanoi, että ok.
Yhdeltä tutulta piti kyllä katkaista synnytyksen aikana häntäluu. Se kun oli jotenkin tavallista käyrempi.
Ei kai se paljoakaan kerro?