Terkkuja kaupasta, meidän 1vkon kauppakuittimme sisältö:
Valion A+ maustamaton jogurtti 1kg prk x 3
Mansikkaraparperikeitto x 2 litraa
Rasvaton maito x 6
1% maito x 6
Pure appelsiinituoremehu x 1 litra
Pure omenatäysmehu x 1 litra
Hartwall Jaffa light 4-pack
Omo Sensitive Color 2,1kg pkt
Rypsiöljy
Perunoita 2kg
Twister mehujää 6kpl
Findus seifile x 2pkt
Mustikkamuffinssipkt
Mansikoita
Santa Maria Salsa
Santa Maria cheese salsa
Santa Maria tortilla wrap x 2pkt
Vapaan kanan luomumunia 12kpl pkt
Kuohukermaprk
Flora margariini
Kotimaisia porkkanoita 1kg
Kariniemen broilerifileitä 1,5kg
Kalafondueta
Vaasan ruispalat x 2 psia
Ritter Sport-suklaa x 3
Veri-ja pinaattiplättyjä pkt
tummia mannasuurimoita pkt
Ananas x 2
Keltasipuli x 2
Punasipuli x 2
Purjosipuli x 1
Nektariini 1kg
Banaani x 3
Omenat 1kg
Vesimeloni, kokonainen
Luumuja
Paprika punainen x 2
Jäävuorisalaatti
Kotimainen kurkku x 3
Kesäkurpitsa
Kabanossi karski x 2
Snelmanin ohuen ohut pippurikinkku
Ohutta hiilloskalkkunafileleikkelettä
Oltermanni juusto 1kg
Järvikylän tillinippu
Talouspaperia
Mangosose x 2
Palmolive nestesaippua x 3
Tolu kh
Kokkikartsanon broileripekonipasta 700g
Creme fraich
Ruoiksi teen mm kalakeiton, kanawrappeja ja makkarakasvisvuokaa grillissä.
Yhteisumma 150e ja kauppa oli CM.
Kommentit (5)
miten joku voi kirjata kauppalistansa tänne???
nyt oon kyllä nähny kaikki..........
ja toisaalta, tuossa on paljon sellaista mitä ison perheen kanssa on pakko jättää ostamatta, järkeisää ostoksia että rahat riittäisi :) Meillä 2 aikuista, 2 aikuiseen verrattavaa teiniä ja 2 lasta, viimeviikkoinen kauppalastu 166e prismasta, mutta sisälsi mm verkkarit (34e) tyttärelle ja luvatun lego-paketin (21e) pojalle. Ruokaan yms meni siis 111 e, ja edelleen on ruokaa kaapissa.. Huomenna täytyy tosin mennä tankkaamaan maitoa yms.
tosi kiinnostavaa, oikeasti!
Asun Saksassa (pari vuotta), ja täällä ei elintarvikkeet yms edullisempia, huomattavasti.
kun itse käyn kaupassa viikkoa varten (4 hlö perhe), menee kauppoihin normisti n 90 eur (tässä samankaltaista sisältöä kuin ap:llä). Pitäisikin joskus huvikseen kirjata ylös noita laskuja.
Jos pitää viisihenkiselle perheelle tehdä aamiainen, lounas, päivällinen, välipala ja iltapala, kuten meillä ainakin syödään, eihän tuosta riitä kuin pariksi päiväksi. Juuri mitään _ruokaa_ ei listalla ollut. Itse sen sijaan ei ostaisi valmiit amuffinsseja tai jotain salsoja.
Meillä lista paljolti saman suuntainen ja jopa paljon samoja tuotteita ;).