Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.

kokemuksia "pienestä" ikäerosta lasten välillä

Vierailija
21.07.2010 |

eli meille tulossa lokakuussa toinen lapsi perheeseen, ja esikoinen on sillon 1v 10kk, onko liian nuori vielä kulkemaan muutaman kilsan lenkkejä silloin tällöin seisomalaudalla vai onko meen nyt pakko hankkia vaan sisarusrattaat? ja onko kantoliinaa mahdollista käyttää parin kilsan lenkillä ulkona talvellakin?? kun viimeksi ei tullut tollasta liinaa hankittua mutta nyt oon jo valmiiksi hankkinut kun ajattelin että helpottaa esikoisen kanssa touhuamista varmaan aika paljon :) ja muitakin vinkkejä otan mielelläni vastaan jos jollakin jotain hyviä on!

Kommentit (2)

Vierailija
1/2 |
21.07.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

Lasten pienestä ikäerosta selviää kyllä! Meillä on lapsilla ikäeroa 1v6kk ja mukavasti on mennyt.



Tuplarattaiden tarpeesta en osaa sanoa. Meillä ovat olleet ehdottomat, koska esikoinen olisi juossut ja juoksee edelleen päättömästi minne sattuu.



Kannattaa antaa esikoiselle paljon kahdenkeskistä aikaa ja ottaa mukaan vauvan hoitoon. Liiallinen vauvan suojeleminen vain suututtaa vanhempaa lasta ja saattaa olla entistä aggressiivempi. Näytä sen sijaan miten vauvaa kohdellaan, miten saa silittää ja suukotella. Meillä kyllä esikoinen tästä huolimatta on kohdellut vauvaa aika rajuin ottein ja hakannut ja nakellut milloin milläkin. Koita kuitenkin muistaa, että esikoinenkin on vielä pieni.

Vierailija
2/2 |
21.07.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

meillä lasten ikäero 1v10kk! vauva on nyt 4kk. meillä kävelylenkit on korkeintaan jotain 3-4km ja hyvin esikoinen on pärjännyt seisomalaudalla.. :) meille tuplarattaat olis ollu ihan turha ostos.. ja liinankin kakkoselle hommasin, mut talvella en oo (jostain kumman syystä :D) vielä sitä käyttäny.. mut kyl mie luulisin et talvellakin sen käyttö onnistuu, jos vaan laittaa vauvalle tarpeeks päälle tai sit on itellä sen verran iso takki et vauva mahtuu sinne sisää.. :)



onnea tulevasta perheenlisäyksestä! ja voin sanoa et välillä on rankkaa, kun esikoisen uhma iskee päälle ja samalla pitäis istua jossain sohvan nurkassa vauva tississä kiinni, mut kyllä tää tästä, joka päivä vähän helpompaa, kun vauva oppii uutta ja rupee viihtyy hetkiä yksinkin! :)

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla