Olen 18-vuotias ja minulla on kamala vauvakuume!
Minulla on avomieheni kanssa yksi lapsi, nyt 8kk. Meillä on molemmilla kamala vauvakuume! Olen suorittanut lukion juuri loppuun, valmistuin keväällä. Avomieheni on töissä eikä meillä ole siis mitenkään tiukka taloudellinen tilannekaan. Mitä mieltä te olette, kannattaako tehdä näin nuorena lisää lapsia vai kannattaako odottaa? :)
Kommentit (9)
Mä olin 19v. kun sain ekan lapsen ja sen jälkeen opiskelin 2 vuotta, että sain toisen ammattitutkinnon. Nyt tuntuu tyhmältä ettemme tehneet toista lasta perään. Ikäeroa ekalle ja tokalle tuli 3,5v. ja tokalle ja kolmannelle 1v.1 pvä. Ja kyllä se jälkimmäinen ikäero on huomattavasti parempi.
tavalla olen mielestäsi lapsellinen?
AP
jos haluat lapsen, tee se. Olet aikuinen.
Jos haluaa elää yhteiskunnan kustannuksella loisena loppuelamänsä, niin ei muuta kuin lapsia vaan maailmaan. Jos et ole loinen, hankit tuon ikäisenä itsellesi koulutuksen ja osallistut yhteiskunnan rakennustalkoisiin. Naikaa vaan. Maailmassa ei ole Suomea parempaa maata loisia.
meinasit opiskella ja mennä töihin?
Jos haluaa elää yhteiskunnan kustannuksella loisena loppuelamänsä, niin ei muuta kuin lapsia vaan maailmaan. Jos et ole loinen, hankit tuon ikäisenä itsellesi koulutuksen ja osallistut yhteiskunnan rakennustalkoisiin. Naikaa vaan. Maailmassa ei ole Suomea parempaa maata loisia.
Käsittääkseni ap ei aikonut loisia sen enempää kuin kukaan muukaan joka tekee lapsen. Hänen miehensä on aloituksen mukaan töissä ja siis elättää perheen.
Iän puolesta voit vielä myöheminkin opiskella. Se ei ainakaan ole mielestäni este.
Joko kuukautiset on alkaneet synnytyksen jälkeen? Vieläkö imetät? Mielestäni ei ole järkevää hankkiutua raskaaksi jos imettää samalla, kun on raskaana.
Jos lapsilla on pieni ikäero(alle 2v), niin on aika rankkaa aluksi selvitä kahden kanssa ja se ei liity mitenkään ikään. Itseasiassa nuorena jaksaa paremmin.
Saatte sitten vanhoina ottaa lungisti, kun lapset on jo isompia. Eli ehdottomasti teette sille esikoiselle kaverin! :)
Kyllä niitä lapsia saa myöhemminkin.. Vaikutat viestisi mukaan hieman lapselliselta ja naivilta.