Annatko lapsen SUKELTAA vedessä vai pelkäätkö, että hän hörppää vettä ja hukkuu?
Meillä 8-v. osaa uida ja sukeltaa ja on saanut hyppiä syvempäänkin veteen. 7-v. harjoittelee vielä uimista, mutta sukeltaa ketterästi. Hän ei saa hyppiä, mutta saa sukeltaa vedessä, jossa jalat ylettyvät hyvin pohjaan. Hyppivää lasta vahdin laiturilla, muuten rannalta käsin.
Riskeeraanko näin toimimalla lasteni hengen?
Kommentit (8)
ja kannustankin siihen. Saavat myös hyppiä veteen, valvotuissa oloissa tietenkin.
Tuohon toiseen ketjuun viitaten, niin ei meillä kukaan ole sukeltaessaan vettä henkeensä vetänyt. Joskus on vetäissyt, kun on esim. vahingossa kaatunut.
Minusta on erittäin tärkeää, että lapset oppivat olemaan myös pää vedessä, että eivät sitten niin helposti kaatuessaan säikähtäisi ja vetäisi sitä vettä henkeensä. Kyllähän on ihan ymmärrettävää, että lapsi voi "keuhkot täynnä" vettä hukkua ihan matalaankin veteen, jossa jalat ylttäisivät pohjaan, jos ei ole aikuista vierellä nostamassa ylös. Ja kaatumisia lapsille sattuu.
kellukkeet pompauttaa hänet pintaan.
Lapsi osaa uida vain n. 10 m, siksi olen varovainen.
Ja aina vahdin vieressä.
Ns. lasten altaaseen laiturilta, ei osaa uida.
Äitini on joskus lapsena hypännyt hyppytornista ja jäänyt mutaan kiinni jaloistaan.
Rannalla tuntematon aikuinenoli seurannut hyppyjä ja huomasi että yksi puuttuu joukosta, kysyi lähtikö joku teistä ja kun kaverit sanoi ettei kukaan ole lähtenyt niin tämä ihminen hyppäri veteen, irrotti äitini pohjasta ja kaikki hyvin.
Olen rannalla vahtimassa lapsiani, olen opettanut ettei hätäänny jos kaatuu.
hyppää ilman kellukeita itseään syvempään veteen. Osaa itse nousta pintaan ja uida/sukeltaa portaille. Tietenkin vahdin vierestä ja eikä saa uimarannalla hypätä minua itseäni syvempään veteen, koska vesi on ruskeaa. On käynyt uimahyppykoulua, jossa hypätään 4,5 metriä syvään veteen. Toki uimahallissa toisenlaiset olosuhteet.
sukeltelee uima-altaassa ja osaa "uida" pää veden alla. Pääsee siis eteenpäin ja osaa nostaa päänsä itse ylös, kun pidän omaa kättäni tarpeeksi lähellä veden alla. Joskus harvoin saattaa hörpätä vettä, mutta sitten yskii vähän ja jatkaa uintiaan. Hyppää myös altaan reunalta ja sukeltaa siitä. Luonnonvesissä en ole antanut sukellella lähinnä siksi, ettei lapsi osaa pitää silmiään kiinni sukeltaessa.
Luonnonvesissä en ole antanut sukellella lähinnä siksi, ettei lapsi osaa pitää silmiään kiinni sukeltaessa.
Luonnonvesissä en ole antanut sukellella lähinnä siksi, ettei lapsi osaa pitää silmiään kiinni sukeltaessa.
vaan siksi, ettei järvivesi ole niin puhdasta että siellä olisi kiva silmät auki sukeltaa.
ja sukeltaa. On erittäin hyvä uimari. Mutta 7-vuotias ei saa vielä.