Auringon polttama iho ja T-U-S-K-A
Mikähän tähän auttaisi, kun on kaikki mahdolliset mömmöt kokeiltu ja edelleenkään ei kärsi vaatteellakaan hipaista tuota ihoa kun sattuu ihan prkeleesti!
Pitäisköhän käydä lääkärissä, vai meneeköhän ohi itsestään?
Kommentit (6)
Kuinka laaja alue ja paloiko vesikelloille asti? Kylmä kylpy voisi helpottaa oloa jos sellaiseen on mahdollisuus
Itsekin oon palanut useamman kerran, joskus melko pahastikin mutta koskaan ei ole mihinkään sattunut ollenkaan. Iho on vain punoittanut.
tai on ihan vesirakkuloita, mä kävisin lääkärissä. Eri asia voivatko tehdä paljoa, mutta jos palovamma on paha voit tarvita kotihoidolle lääkinnällistä tehostusta.
Mitä teetkin älä laita turhan vesipitoista rasvaa (kevyttä), kirvelee aivan karmeasti. Paksu rasva ei niinkään pahasti.
Jos oot palanu pahasti, en todella laittaisi hydrokortisonia ihollesi. Liian kevyt voidepohja - kirvelee sanoinkuvaamattomasti.
-farmaseutti
paras hoito.
ja jatkossa älä päästäm itseäsi palamaan. Valkoinen iho parempi kuin palanut.