Tuntuuko teistä nelikymppisistä
n. 28- 30- vuotiaat samanikäisiltä vai kaamean paljon nuoremmilta, vai vähän nuoremmilta? Kun itsellä on vain 12 vuotta nelikymppisiin ja tuntuu hyvin vanhalta, sehän kuluu tuossa tuokiossa. Mutta itse ajattelen parikymppisistä, että ovat ihan lapsia, ja ihan eri ikäkaudella.
Kommentit (9)
sitä silloin ajattelin olevansa "vanha", mutta aika kirkasotsaisen naiiveilta tuntuu osa kolmekymppisistä nykyään. Hirveän itsekeskeisiltä.
Tosin olen itsekin vasta 43-vuotias, joten ei tässä ikäloppuja olla, vaikka keski-ikäisiä jo toki ;)
Ehkä välillä, muttei haittaa. Sitten on yksi 34 vuotias ystävä, joka tuntuu ikäistään paljon vanhemmalta. Näillä molemmilla on lapsia 2-3, joten ehkä johtuu siitä. Sitten kun on näitä 28-30 v lapsettomia tuttavia, niin ne kyllä tuntuu tosi paljon nuoremmilta.
tuntuu omastakin mielestäni. Nämä 3kympin tienoilla olevat "bailausaikuiset" tuntuvat aika nuorilta kyllä nykyään, ei jaksa niiden juttuja.
vaan lähinnä säälittäviltä ikiteineiltä. Bailaus näkyy aika selvästi naamasta. Parinkympin hehkeys on kaukana takanapäin.
tuntuu omastakin mielestäni. Nämä 3kympin tienoilla olevat "bailausaikuiset" tuntuvat aika nuorilta kyllä nykyään, ei jaksa niiden juttuja.
sellaisilta jotka on säikähtäneet kun ei ole enää nuoria ja sen vuoksi LUULEVAT olevansa paljon vanhempia kuin oikeasti ovat ja viisastelevat vanhuudellaan "mä kuuntelen nykyisin iskelmiä ja tykkään sauvakävelystä, jaiks!" Kertakaikkisen ärsyttävää porukkaa toisinaan.
mulla on äitikaveri joka on 22 ja paljon fiksumpi kuin moni kolmekymppinen. Ne parhaat ystävät on kyllä max 5 vuotta nuorempia.
Ikä on vain numero jokaiselle ihmiselle. Älkää ajatelko ikää!! Muutenkin joka tuutista tulee tätä ikärasismia, joka on erittäin kurjaa.
mutta huomaan, että he suhtautuvat minuun kuin olisin vanha täti :) muutama poikkeus on!
minusta tuntuu kanssa että 10 v nuoremmat, eli ~ 30 v, pitävät ihan vanhana tätinä :), poikkeuksiakin on. Itse en muista pitäneeni itseäni 10 vanhempia työkavereita vanhoina (eivätkä he nytkään tunnu itseäni paljon vanhemmilta jutuiltaan, kokemukseltaan kyllä)