Lasten nimeäminen fiktiivisten hahmojen mukaan
Voisitko tehdä niin? Jos naapurissasi asuu Tuomas, niin yhdistätkö hänet Seitsemään veljekseen? Jos nimeäsit lapsesi suosikkihahmojesi mukaan, minkänimisiä lapsia sinulla olisi?
Itselläni olisi:
Lestat, Kaspian (tämän olisin antanut oikeastikin, ellei nimi olisi ollut niin tyhmä sukunimen kanssa, tyyliä Olli Orava, Keijo Kettu, Kaija Karhu), Legolas, Rhett, Neo tai Alucard.
Kommentit (42)
Toivottavasti ei kuitenkaan jää orvoksi, kuten kaimansa! : O
Eowyn sopisi meille ihan oikeasti, sukunimi irlantilainen. Mutta en halua enempää lapsia, kolme riittää.
Leia olisi kiva... samoin Amy tai Beth.
on Aku, ja tykätään lueka aku ankkaa. en silti miellä aku nimeä koko ajan ankaksi, vaan aku on vaan hitsin hyvä pojan nimi.
Pojalle Samvais, Tuoni, Leimu, Jylhä, Vuolas, Tuoni, Kokko
Tytölle
Fíriel, Tindómiel, Amarië, Galadriel, Undómiel (ei Arwenia, jotenkin ei vain kuulosta hyvältä), Saarni (taisipa olla siinä kirjassa vain poika), Kaarne, Utu (oli poika kirjassa, mutta sopisi tytölle)..
Tuossapa noita. Ehkä nuo tsh nimet sopisi korkeintaa toiseksi/kolmanneksi nimeksi ja nuo MS-nimet ihan jopa ensimmäisiksikin.
näistä pitäisi nimet valita:
tyttö: Eilonwy, Polgara, Nonna, Tiffany, Susan, Nemi, Hermione
poika: Kheldar, Jack, Ron, Fred, George, Aragorn, Blacksad, Gandalf
meillä on Aku, mutta ei siis Ankka, vaan Koskelan Akselin nuorin veli:)
Siis Akselin veljellä.
Tytölle: Luna, Peppi
Pojalle: Aragorn, Sirius
Kuka antaa vauvalle nimeksi "mummo"?
Deionarra ois kiva.
Ronja, ellei minulla olisi R-vikaa :( ja Lumikki olisi aivan ihana toinen nimi pikkuprinsessalle
Ap varmasti tietää mistä sadusta :)
Lestat :D Marius on kyllä hieno nimi. en tosin ole ap, mutta..
Haluaisin antaa lapselle nimeksi Jean-Luc, mutta valitettavasti kuulostaisi totaalisen naurettavalta suomalaisen sukunimen kanssa. Olisi kai pitänyt mennä naimisiin ranskalaisen miehen kanssa!
näistä pitäisi nimet valita: tyttö: Eilonwy, Polgara, Nonna, Tiffany, Susan, Nemi, Hermione poika: Kheldar, Jack, Ron, Fred, George, Aragorn, Blacksad, Gandalf
Blacksad on samaa tasoa kun jos antaisi nimeksi Ponyboy ja säälisin lasta sydämestäni kun kaverit alkaisi kiusaamaan Gandalf-nimestä......
on Aku, ja tykätään lueka aku ankkaa. en silti miellä aku nimeä koko ajan ankaksi, vaan aku on vaan hitsin hyvä pojan nimi.
Aku on hyvä nimi vaikka sarjakuvahahmo onkin ;) Minä tykkään ja mies tykkää, tosin samaisesta sarjasta ei muita nimiä meidän perheessä ole ja tuskin tulee nimetyksikään... Aku Ankkaa luetaan ja odotetaan joka viikko yhtä paljon.
Pojalle en nyt keksi, mutta oikeasti Suomessa on Frodo-niminen tyyppi.
yhden pojan, jonka nimi on Yoda ja sukunimi tavallinen suomalainen tyyliin Virtanen. Suloinen poika kyllä on :)
poikina Raistlin, Faramir ja Finrod
Tytär Polgara
;)
Poikina juurikin Caramon ja Raistlin. Tai Belgarion.
Scarlett olisi myös ihana.
Meillä vanhin poika on nimeltään Kaspian. Kovasti olisin halunnut toiselle pojalle nimeksi Mio mutta mies ei hyväksynyt... pojasta tuli sitten Eemil.
Mutta asiaan, jos nimeäisin lapseni suosikki hamojeni mukaan olisi X'Nedra, Aragorn, Polgara, Ramses (jos nyt pian syntyvä kolmas lapsemme on poika hän saa tuon nimen :)) ja Eowyn.
Pidän myös nimistä Eomer, Ronja, Hermione...