Syy lestadiolaisten menestykselle (ov) - Iltalehdestä
Ote Iltalehden haastattelusta:
- Käytännössä monet vanhoillislestadiolaisen liikkeen etiikan keskeiset piirteet tukevat taloudellista menestymistä, kirkkohistorian professori Jouko Talonen Helsingin yliopistosta huomauttaa.
- Työelämässä usein menestyy, kun ahkeroiminen on niin keskeinen hyve kuin se vanhoillislestadiolaisille on. Ansaitut rahat eivät myöskään kulu alkoholiin ja juhlimiseen. Suuret perheet puolestaan opettavat sosiaalisuutta ja arjessa selviytymistä, joka on kenties juuri se tärkein taito, mitä tämän päivän hektisessä työelämässä tarvitaan.
Kommentit (19)
lestadiolaisten naisten oikeudet on lyttyyn lyöty!
vaim miten helkkarissa te jaksatte niistä jauhaa?
Onhan heillä moni asia hyvin, ovat usein onnellisia ja tyytyväisiä elämäänsä, lapset tuovat onnea, pärjäävät taloudellisesti, on sosiaalisia suhteita ja tukiverkkoja joka puolella mihin muuttavat, parisuhde toimii, suuret suvut tuovat turvallisuutta, usko tuo turvaa ja kantaa elämässä jne. jne. Monelta ei-uskovalta voi puuttua paljon näistä asioista.
siellä moni kertoo kokemuksiaan lestoista.
http://portti.iltalehti.fi/keskustelu//showthread.php?t=331683
Enpä ylpeilisi yhtään lessuna olemisella.
Mun mielikuva lestaperheestä ei ole menestyvä, fiksu, kaunis jne vaan sellainen kuin siinä Daltonin veljeksistä kertovassa elokuvassa. Ollaan uskossa, tehdään syntiä (viinahuuruinen hullu pahoinpitelijäsadisti isä), alistetaan vaimoa, lapset kärsii, repaleiset vaatteet, vanha homemökki.
todellakaan ole kateutta ei!
muita tunteita kyllä herättävät ja henkilökohtaisesti ei ainakaan positiivisia. Niiden maailmankatsomus on niin kaukana nykynäkemyksestä kun olla ja voi.. kuka ihme haluaa palata takaisin tonne esihistoriaan, aikaan jolloin naisilla ei ollut mitään muuta arvoa kun tehdä niitä lapsia ja hoitaa kotia ja muutenkin jyrkän uskon ja kiiltävän pinnan alle on lakaistu kaikki se väkivalta, lasten hyväksikäyttö ja naisten alistaminen, asiat sitten käsitellään jollain ihme omalla oikeusjärjestelmällä ja mitkä on tuomiot? ei mitkään! ajan hengen mukaisesti vois olla aiheellista ottaa käyttöön taas hirttotuomiot ja jalkapuut, siitä sitten vaan hyväkskäyttäjät torille, kiinni jalkapuuhun ja ihmisten kivitettäviksi. kuulostaa absurdille, mutta niin kuulostaa koko niiden touhu muutenkin näin nykyihmisen korvaan. Sitten perustellaan ihmisten valinnat omalla vapaalla tahdolla, kun haluavat ihan itse uskoa jumalaan ja toimia sanan mukaisesti, mitä muita vaihtoehtoja heillä on? heidät on lapsesta saakka siihen kasvatettu ja manipuloitu samaan uskoon, vai kuinka paljon luulette että heille on annettu vaihtoehtoja hakea omia totuuksia? ja ne harvat jotka siltä polulta eksyy saattavat menettää kaiken, koko sen astisen elämänsä ja tukiverkkonsa sekä joutuvat arvioimaan kaikki näkemyksensä elämästä uudelleen, yksin. kuka normaali vanhempi hylkää omat lapsensa jos hänen näkemyksensä on eri kuin omansa? ihan sama koskee tätä ura asiaa, missä vaiheessa tämä nuorinainen alkaa luoda uraa? jos kanssakäyminen vastakkaisen sukupuolen kanssa on kielletty ennen avioliittoa on hyvin todennäköista että että tyttö on naimissa jo 18 vuotiaana, esimerkkinään vanhempiensa elämä, ehkäisy on kielletty joten todennäköisesti tyttö on raskaanakin vuoden sisällä häistä, elämänsä aikana hänelle voi siunaantua lapsia hyvinkin se 12kappaletta ja millä kokemus pohjalla nämä lapset taas aloittavat elämänsä? ja mihin väliin se urassa tässä sijoittui?? kertokaa ihmeessä!
palstamammojen rasismi vain kiihtyy. Yököttävää että ÄIDIT voivat olla noin rasisteja kuin täällä!
todellakaan ole kateutta ei! muita tunteita kyllä herättävät ja henkilökohtaisesti ei ainakaan positiivisia. Niiden maailmankatsomus on niin kaukana nykynäkemyksestä kun olla ja voi.. kuka ihme haluaa palata takaisin tonne esihistoriaan, aikaan jolloin naisilla ei ollut mitään muuta arvoa kun tehdä niitä lapsia ja hoitaa kotia ja muutenkin jyrkän uskon ja kiiltävän pinnan alle on lakaistu kaikki se väkivalta, lasten hyväksikäyttö ja naisten alistaminen, asiat sitten käsitellään jollain ihme omalla oikeusjärjestelmällä ja mitkä on tuomiot? ei mitkään! ajan hengen mukaisesti vois olla aiheellista ottaa käyttöön taas hirttotuomiot ja jalkapuut, siitä sitten vaan hyväkskäyttäjät torille, kiinni jalkapuuhun ja ihmisten kivitettäviksi. kuulostaa absurdille, mutta niin kuulostaa koko niiden touhu muutenkin näin nykyihmisen korvaan. Sitten perustellaan ihmisten valinnat omalla vapaalla tahdolla, kun haluavat ihan itse uskoa jumalaan ja toimia sanan mukaisesti, mitä muita vaihtoehtoja heillä on? heidät on lapsesta saakka siihen kasvatettu ja manipuloitu samaan uskoon, vai kuinka paljon luulette että heille on annettu vaihtoehtoja hakea omia totuuksia? ja ne harvat jotka siltä polulta eksyy saattavat menettää kaiken, koko sen astisen elämänsä ja tukiverkkonsa sekä joutuvat arvioimaan kaikki näkemyksensä elämästä uudelleen, yksin. kuka normaali vanhempi hylkää omat lapsensa jos hänen näkemyksensä on eri kuin omansa? ihan sama koskee tätä ura asiaa, missä vaiheessa tämä nuorinainen alkaa luoda uraa? jos kanssakäyminen vastakkaisen sukupuolen kanssa on kielletty ennen avioliittoa on hyvin todennäköista että että tyttö on naimissa jo 18 vuotiaana, esimerkkinään vanhempiensa elämä, ehkäisy on kielletty joten todennäköisesti tyttö on raskaanakin vuoden sisällä häistä, elämänsä aikana hänelle voi siunaantua lapsia hyvinkin se 12kappaletta ja millä kokemus pohjalla nämä lapset taas aloittavat elämänsä? ja mihin väliin se urassa tässä sijoittui?? kertokaa ihmeessä!
Mihin sun lapsesi tulee sijoittumaan??
Täällä palstalla kokoajan tätä vl vl..
Miks teitä tää niin kiinnostaa? Ootteko ihan höperöitä tai eikö teillä oikee oo omaa elämää :D
LestadiolaisMIESTEN menestykselle.
Nimetkää yksikin työelämässä menestynyt vl-NAINEN!
jotka ovat l-positiivisia. Riittääkö tämä, että heitä voi pitää työelämässä menestyneinä?
Iltalehti ei ole perehtynyt asiaan riittävästi.
LestadiolaisMIESTEN menestykselle.
Nimetkää yksikin työelämässä menestynyt vl-NAINEN!
Suurin osa on erittäin motivoituneita työntekijöitä ja menestyneitä yrittäjiä. Miehenikin ottaa lestan töihin ennen "tavista" koska tietää että työmoraali on huipussaan eikä kankkuspäiviä ole koskaan vaikka me emme ole heitä, valitettavasti ;)
Suurin osa on erittäin motivoituneita työntekijöitä ja menestyneitä yrittäjiä. Miehenikin ottaa lestan töihin ennen "tavista" koska tietää että työmoraali on huipussaan eikä kankkuspäiviä ole koskaan vaikka me emme ole heitä, valitettavasti ;)
ja sinne palkattiin samasta syystä paljon lestadiolaisia - sekä miehiä että naisia.
Lestadiolaisissa on paljon menestyviä yrittäjiä tai töissä talouselämässä vaikutusvaltaisissa tehtävissä. Maallista menestystä ei myöskään piilotella. Lestadiolaislapset erotti meillä koulussa siitä, että heillä oli aina merkkivaatteet.
Eikös se kärkkäisen kuppaketju ole pahoissa vaikeukssissa.
Minä sanoisin että kyllä se yhteisöllisyys on se suosion menestys. Kun menee jorpakkoon niin omat auttavat. Töitä tehdään jopa ilmaiseksi. Valtiolata vedäetään kaikki irti mitä vain saadaan
Lestadiolaisissa on paljon menestyviä yrittäjiä tai töissä talouselämässä vaikutusvaltaisissa tehtävissä. Maallista menestystä ei myöskään piilotella. Lestadiolaislapset erotti meillä koulussa siitä, että heillä oli aina merkkivaatteet.
lestadiolaisia vastaan. Av-mammat ovat vain kateellisia lestojen talousellisesta menestyksestä, siitähän täällä aina jauhetaan myös.
Töitä tehdään jopa ilmaiseksi. Valtiolata vedäetään kaikki irti mitä vain saadaan
ihan kaikkia yrittäjiä.
L+ naisissa riski, että ovat jatkuvasti äitiyslomalla.