Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Ihanaa! Terveyskeskuksessa oli suomalainen lääkäri!!

Vierailija
01.07.2010 |

Käytin tyttöä lääkärissä ja olipa positiivinen yllätys päästä päivystysaikana kunnolliselle suomalaiselle lääkärille. Ymmärsi mitä sanoimme ja me ymmärsimme lääkäriä. Ovesta poistuttiin kolmen reseptin kera.

Kommentit (6)

Vierailija
1/6 |
01.07.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ja hyvän lääkärin mitta on se kuinka monta reseptiä hän kirjoittaa.

Vierailija
2/6 |
01.07.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

supisuomalainen. Jouduin melkein sairaalaan, kun tämä ei vain uskonut, että sairastin keuhkokuumetta. Silloin päätin, että alan käymään yksityisellä. Onneksi tämä lähti pois, varmaan paremman palkan perässä yksityiselle puolelle.



Sittemmin minulla on ollut kaksi ulkomaista ja yksi suomalainen terveyskeskuslääkäri. Ulkomaalaisista toisella on paha aksentti, mutta hän on paras lääkäri, joka ikinä on minua hoitanut. Kuunteli minua hyvin huolellisesti, mutta teki jämäkäsi oman diagnoosinsa, joka oli oikea ja hoito-ohjein paranin aivan kuntoon. Lisäksi lasta hoitaa suomalainen (nuori) lääkäri, josta ei myös pahaa sanaa ole. Vähän kiireisen oloinen on aina, mutta ehkä se on tapa peittää nuoruuden epävarmuutta.



Oma kokemukseni on, että sukupuolella eikä syntyperällä ei ole merkitystä, kun etsii hyvää lääkäriä.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/6 |
01.07.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

mutta ainakin meidän terveyskeskuksessa on se ongelma, että lääkäri ei ymmärrä puoliakaan siitä mitä minä sanon. JA minä en ymmärrä edes puolta siitä mitä lääkäri sanoo. Lääkärit puhuvat auttamattoman huonoa suomea ja englantikin tuntuu olevan todella hakusessa.



Kommunikointi on suomea/englantia/lääkärin omaa äidinkieltä/viittomista ym.. Aivan älytöntä!!

Vierailija
4/6 |
01.07.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

Mutta tiedän että se yksi olis kyllä jäänyt uusimatta hoono soomi lääkärin kanssa. Nyt juteltiin lapsen sairaudesta pitkään lääkärin kanssa. Nimenomaan se kommunikaatio ja sen osaaminen on se mistä pisteet tulee.

ap

Vierailija
5/6 |
01.07.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

Virolainen nainen. eipä hänestä mitään pahaa sanottavaa mutta on niitä muuallakin kuin terveyskeskuksissa.

Vierailija
6/6 |
02.07.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

maahanmuuttajalääkärit parhaiten suomea oppivat. He osaavat kyllä asiansa, heillä on koulutus, he ovat päteviä! Jos on vaikeuksia ymmärtää, selitä ja selitä vielä kerran, eri tavalla. Jos et ymmärrä lääkäriä, kysy ja kysy vielä uudestaan. Sitä joutuu tekemään suomalaisenkin lääkärin kanssa;-D!



Lääkäreistä on pulaa, pakko se vain on hyväksyä, että muualta meille tulee lääkäreitä meitä hoitamaan ja auttamaan:-).

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: seitsemän kuusi yksi