te äidit joiden lapset ei syö puuroa!!
eli mitä annatte ns. puuron tilalla? meillä 1-vuotias muksu ja puuro ei oo mitenkää lempparia. Ennen tykkäs mut nykyään ei oikein enää uppoa. Annetaanko esim. päiväkodissa aamupalalla vain puuroa? Tosta asiasta just oon huolissani, että pakottaako ne sitten siel päikyssä syömään puuroa vaikka ei tykkää?
Kommentit (30)
kun puuron seassa on hedelmäsosetta? Niin meillä ainakin alettiin uudestaan pitämään puurosta. Kun uudemman kerran iski stoppi puuroon, oli lapsi jo sen ikäinen, että aamu/iltapalana meni leipä lisukkeineen.
viiliä, hedelmiä, marjakiisseliä, riisipiirakkaa onhan näitä vaihtoehtoja
päiväkodissa muutkin lapset syövät joten luultavasti omasikin tykkää siellä syödä sitä
se varmaan on iha hyvä korvike puurolle? Meidän tytsy rakastaa ruisleipää, paahtoleipää.. siis ihan kaikkea leipää :) annan kokonaisen leivän käteen niin hotkaisee sen muutamassa minuutissa. Mietityttää vaan päiväkoti, että jos ei syö sitä puuroa niin ei ne varmaa anna sit mitää aamupalaa :/
ja kun meet päiväkotiin kysyt mitä ne sanoo..
ei se lapsi kuole jos on aamun vähemmällä ruualla, saahan se varmaan maitoa aamulla... + syö sit lounaan kuitenkin aika pian
päiväkodissa lapset tottuu uusiin juttuihin ja ryhmän paine saa ne syömään puurotkin :)
tsemppiä :)
Maailman väestöstä ylivoimaisesti suurin osa elää ja kasvaa ihan kokonaan ilman minkäänlaisia puuroja.
Puuroa (pakko)syödään lähestulkoon vain Suomessa.
on hyvä korvike kun valitsee vaikka juuri tuon ruisleivän ja päälle juustoa jne.
Päiväkodista on paha mennä mitään sanomaan kun oma muksu ei ole sitä käynyt mutta luulen, ettei nyt ihan ruuatta jätetä =)
syö meidän lapsi aamuisin.
Ja päiväkodissa todellakin sitten jopa kuulemma syö sitä puuroa. Niin uskomattomalta kuin se miljoonan kieltäytymisen jälkeen kotona tuntuukin.
Mutta on niillä aamupalalla näkkäriä ja joku tuorepala myös, eli ei ihan nälkään jää jos ei puuroa syö.
lapset kotona syö mielellään puuroa, ainakaan mitään "tavista". Ehkä joku Elovenan valmiiksi maustettu minuuttipussi menee jos ovat tosi nälkäisiä, mut päiväkodissa saavat ihan neljän viljan perustavaraa ja hyvin uppoaa kuulemma.
päiväkodissa kiltisti puuroa. Ensinnäkin siinä on se "ryhmähenki" - muutkin syö niin minäkin. Ja toiseksi ne osaa siellä tehdä vaan niin hyviä puuroja, etten itse kyllä onnistu niin hyviä saamaan koskaan :D
Ja täällä on ainakin joka aamu puuro päiväkodissa, lisäksi pieni pala leipää ja jokin tuorepala (hedelmää, porkkanaa tms.)
Ja kotona meillä muksut syö muroja aamulla.
kotona eikä päiväkodissa ( on muutenkin "ongelmallinen" ruokien kanssa), ei myöskään suostu syömään kiisseleitä oli sitten mitä kiisseliä tahansa. Toinen lapsista taas syö kiltisti kotona sekä päiväkodissa joka aamu puuroa.
Laitan kuumaan puuroon pakastettuja mansikoita tai muita marjoja. Sulaa nopeasti ja puuro jäähtyy samalla syömäkelpoiseksi. Lapsi yrittää syödä puurosta pelkät marjat mutta samalla menee puuroakin suuhun :)
Kotona söi jo 1-vuotiaana aamu- ja iltapalalla leipää, ja se uppoaa edelleen hyvin.
Päiväkodissa alkuun aamupalalla söi tosi vähän, varoitin heti alkuun, että tyttö ei puuroa syö. No, antavat vähän puuroa tai velliä, saa myös leipää, maitoa ja omenaa, porkkanaa tms, mitä nyt milloinkin sattuu olemaan.
Nykyään syö pienen annoksen myös puuroa, vaikkei se herkkua olekaan. Porukan paine ilmeisesti, ja on vissiin huomannut, että nälkä iskee, jos ei syö :)
mutta hoidossa kyllä, eikä mitenkään pakottamalla. Siellä se jotenkin tuntuu kuuluvan asiaan, syövät aivan vapaaehtoisesti. Vaihtelevat kaiken maailman erilaisten puurojen välillä, meillä kotona ei olekaan tarjolla kuin ruista, kauraa ja neljääviljaa.
Kotona syövät aamulla leipää, bran flakeseja tai joskus jugurttia.
mitä päiväkodissa menee aamupuuroa.
laita sille lapselle vaikka kinkkukiusausta aamupalaksi. tai jotain muuta, mikä maistuu. onpahan masussa sitten kunnon ruoka, jolla selviää, jos tarhan aamupala ei maistu.
..aamupalana on joko turkkilainen jugurtti marjoilla tai munakas. Paljon parempi vaihtoehto:)
tai jotain muita ns. terveellisiä muroja. Pieniä paloja leipää. Jogurttia. Velliä. Ehkäpä lapsesi ap ei vain ole kovin aamunälkäinen. Ei kaikille maistu.
Minun lapset lopetti puuron syönnin heti kun alkoivat itse syömään lusikalla. Vieläkään ei aamupala oikein maistu.
Tauko voi olla hyvä. En tiedä onko hyvä esimerkki mutta päiväkoti ikäisenä söin koska halusin joka päivä päiväkodin jälkeen Lasangea. Eipä enään hirveeesti maistu. Toki syön jos on mutta en halua sitä enään jääkaappiin.
Vaikeeta on, ja meillä lapselle ei kelpaakaan aamuisin enää juuri mikään. Nykyään saan ehkä syömään jugurttia(vaikka maustamatonta) jossa seassa kaurahiutaleita tai kauraleseitä. Tai sitten ottaa vaan palan kurkkua, ruistoastia maitoon upotettuna..jotain ihan pientä ja vähän. Kuulemma päiväkodissa aika usein puuroa, muttei aina, eikä pakoteta syömään mutta aloillaan on jonkun aikaa istuttava.