Minun on ihan pakko saada perillisiä ja mieluiten vielä
poika. Koska olemme iso kuuluisa suku ja olen suvun ainut poika. Eli paine tulee jo sieltäkin taholta.
Sukutila siirtyy suvussa, ei sitä voi jättää tai lahjoittaa .
Olen parisuhteessa ja 2v lapsia ei ole kuulunut. NAIMISIIN EN OLE MENNYT JUURI TUON SEIKAN TAKIA.
Miten jättää avovaimo, loukkaamatta häntä? Meillä menee ihan kivasti, mutta lapsia ei kuulu.
Ehkä paras tapa olisi pettää, jotta hän saa syyn lähteä.
Kommentit (20)
Selviäisi teidän lapsettomuuden syy. Nykyään lapsettomuuteen löytyy monille pareille apua.
Ja tajuathan että on yhtä todennäköistä että sinä olet se lapsettomuuden syy, eikä avovaimosi.
Kauhea mies minusta olet!
Vaikutat siltä että ihan sama kuka nainen kunhan saat niitä lapsia välität lasten äidistä tai et..
Toivottavasti et saakkaan ikinä
Tästä asiasta ei voi puhua perheen tai ystävien kesken.
Oletan avovaimoni odottavan jo kosintaa ja häitä.
Toisaalta hän varmasti ymmärtäisi näkökantani ja suvun paineen.
Tästä asiasta ei voi puhua perheen tai ystävien kesken. Oletan avovaimoni odottavan jo kosintaa ja häitä. Toisaalta hän varmasti ymmärtäisi näkökantani ja suvun paineen.
Mistä tiedät ettei avovaimollasi ole esim. kierukkaa tai hän syö pillereitä.
Jos hän ei haluakkaan aviottomia lapsia ja odottaa kosintaa ja häitä ennen lapsia.
Avioliittonne ei voi onnistua jos ette opi keskusteleen.
5
Todellisten fiinien (aatelis)sukujen kakarat ei ikinä yrittäisi tehdä tollaisia äpäröitä. Lapettomuusongelma tulisi ilmi vasta häiden jälkeen...
Tosin ehkäpä oletkin Karkkilan Korhosia, joiden suku uhkaa loppua!
-Nella
Mitä jos ihan ensiksi kävisit itse vaivihkaa testeissä. En sano tätä pottuillakseni vaan ihan realistisena vaihtoehtona. Jos nimittäin todetaan että sinulla on siittiöissä vika tai että niitä ei suorastaan ole olemassa laisinkaan niin on turha vaihtaa avovaimoa.
Jos sitten vikaa ei sinusta löydy niin sinulla on kaksi vaihtoehtoa (no, itse asiassa ehkä kolme):
1. Eroat heti ja etsit uuden avovaimon joka toivottavasti on hedelmällisempi. Miten "parhaiten" eroat se sinun pitää itse päättää.
2. Menet avovaimosi kanssa hoitoihin tai vähintään tutkimuksiin. Ei sinun tarvitse kertoa että olet jo omat sukusolusi tutkinut. Avovaimosikin jo kaiketi ihmettelee miksei lapsia kuulu. Sitten riippuen tutkimustuloksista teet päätöksesi:
2a. Jatkatte hoitoja avovaimosi kanssa jos taustalta löytyy joku sellainen "vika" jonka kanssa pystyt elämään ja raskautuminen vaikuttaa todennäköiseltä hoitojen avulla
2b. Jätät avovaimosi jos taustalta löytyy joku sellainen "vika" jonka kanssa et pysty elämään eli esim. jos vaikuttaa siltä että hoidotkaan eivät auta.
Ensin tosiaan kuitenkin selvittäisin sinuna sen oman osuutesi ennen kuin mietit mitään. Jos vika on sinussa ei lapsia tule vaikka vaimon vaihtaisitkin. Toisaalta jos vika on vaimossa niin se saattaa olla sellainen vika joka hoituu yhdessä kuukaudessa hormoneita syöden (ilman siis mitään koeputkihedelmöitystä edes).
Tila siirtyy edelleen pojalleni eikä kukaan väitä, että suku loppuu minuun.
ja kaikki on ok eli vika on oltava avovaimossa.
En väitä olevani palavasti rakastunut. Oletteko te kaikki? Se olisi tietenkin ihanne tilanne ja suotavaa.
Nainen on vanha perhetuttu ja vain ajauduimme yhteen.
Vaikutan ehkä laskelmoivalta ja kylmältä, mielestäni olen vain järkevä ja olosuhteiden pakosta toimin niin kuin toimin.
Entäs jos syy lapsettomuuteen onkin sinussa?
Voihan olla että avovaimossa on sellainen vika että se hoituu ihan muutamalla hormonipillerillä ja jo parissa kuukaudessa hän on raskaana.
Oletan että te kuitenkin kummatkin haluatte raskautta eli et vain yritä yksin saada avovaimoasi raskaaksi? ;) Kuka tietää siinä tapauksessa vaikka hän käyttäisi pillereitä raskauden ehkäisyyn.
Luulisi että jos te olette jo yhdessä toivoneet lapsia 2v niin avovaimokin haluaisi jo tutkimuksiin. Vai oletteko olleetkin yhdessä tuon 2v ja yrittäneet lasta vain vähemmän aikaa?
Kaikenkaikkiaan sinun pitää ap mielestäni tehdä päätös pikaisesti - ei itsesi takia vaan nimenomaan avovaimosi takia. Jos et halua lähteä hänen kanssaan hoitoihin ja haluat jättää hänet lapsettomuuden vuoksi niin sinun on suotava hänelle se mahdollisuus että hän ehtii itse löytää vielä uuden kumppanin jonka kanssa voi mennä hoitoihin ja saada sen lapsen.
Toki olen puntaroinut asiaa monelta kantilta, mutta ulkopuolinen voi nähdä asiat selvemmin eli arvostan todella mielipiteitänne ja sain pohtimisen aihetta.
Ei huolta avovaimoni suhteen. Hän on kaunis ja nuori, 28v. Minua 10v nuorempi.
Oiken kaunista ja aurinkoista keski kesän juhlaa teille kaikille.
Maailmahan on täynnä perheettömiä lapsia, ja jos afrikkalainen käkkäräpää ei kiinnosta, voi koettaa adoptoida Suomesta tai Venäjältä tms. Mun mielestä avainkysymys nyt on se, että HALUATKO AP olla avovaimosi kanssa yhdessä vaiko et. Jos kaipaat rakastumisen ja rakkauden tunteita, olisi avokille reilumpaa vaan pistää kattilat jakoon ja kehottaa avovaimoa hakemaan parempaa. Jos taas uskot kykeneväsi elämään nykyisessä liitossa, kannattaa oikeasti alkaa selvitellä vaihtoehtoja lapsen saamiseksi - adoptio siis vain yhtenä vaihtoehtona.
(Ja perkele jos tää oli Porvoosta niin......!!!)
sinulle aparia tekemaan. Joku tolkku sentaan!
sinulle aparia tekemaan. Joku tolkku sentaan!
Sä leikit jotain kuninkaallista. Toivon että muijas lähtee lipettiin ja äkkiä eikä kukaan nainen eerhdy kanssasi koskaan sekstailemaan. Hommaa "barbara" ja ole sen kanssa onnellinen. En olisi uskonut että noin tyhmiä on vielä hengissä.
Olen itse sukutilallisen tytär, jonka veli voisit olla. Huomaatko että minulla on lapsia?
Tajuatko (typerys) että voi ottaa itsellesi vaimon jolla jo on lapsia ja kasvattaa heidät? Jos oikein hyvin käy, niin heistä joku saattaa ottaa joskus sukutilasi isännyyden. Mitä väliä biologisuudella on, kun apljon tärkeämpää on onnistua vanhemmuudessa?
Ymmärräkö, että nykypäivänä kenenkään ihmisen tehtävä ei ole täyttää vanhempansa tarpeita? Jos tilan säilyminen suvussa on sinulle oikeasti noin tärkeää, niin etsi "perillinen" suvun jo olemassa olevista jäsenistä ja myy tila hänelle. Vaikka saisit kymmenen upeaa biolasta, voi olla ettei kukaan heistä halua intohimonaan jatkaa sukutilaanne - heidän elämänsä, heidän vapaaehtoinen valintansa.
Toki olen puntaroinut asiaa monelta kantilta, mutta ulkopuolinen voi nähdä asiat selvemmin eli arvostan todella mielipiteitänne ja sain pohtimisen aihetta.
Ei huolta avovaimoni suhteen. Hän on kaunis ja nuori, 28v. Minua 10v nuorempi.
Oiken kaunista ja aurinkoista keski kesän juhlaa teille kaikille.
siis provohan tämä on, mutta pakko kysyä...mitä kauheaa siis tapahtuisi, jos et hankkisi/saisi/yrittäisi hankkia (poika)lasta?
tosin tässä tapauksessa koko lapsijutulla ei taida olla väliä, vaan kannattanee erota sen takia, että et rakasta avovaimoasi?
ja jos tuleekin tyttöjä, niin kiireesti puuhaan, jotta voit sitten alkaa odottelemaan, josko lapsenlapsiin poikia sitten siunaantuisi. Sullahan ilmeisesti alkaa itsellä olla jo lähemmäs 40 mittarissa.
Mulla on jo lapsia kahden miehen kanssa, oon hedelmällinen.
Sun tarvii vaan suostua sopimukseen, että maksat meidän kustannukset, kunnes lapset on 18-vuotiaita.
-Nella