Sinulle, jonka koti on kaaos, mutta et halua sitä:
http://personal.inet.fi/koti/k.tv/index.htm
tämä on suomenkielinen sivu ja hyvä alku- Alkuperäinen sivu on enkuksi. Muutti meidän perheen elämän:)
Kommentit (38)
Eihän tossa sisäkenkä-jutussa ollu oikeen mitään järkeä..." Kun sinulla on valmiiksi kengät jalassa, olet valmiina kaikkeen: viemään roskat ulos, hakemaan lapsen päiväkodista, lähtemään, kun ystäväsi soittaa pyytääkseen sinua lounaalle..."
Siis mikäs idea on lähteä niillä sisäkengillä ulos viemään roskat ja sitten rompsia paskasilla kengillä juuri puunatulle lattialle...eipähän lopu tekeminen. :)
En tosiaan ala lampsia kengissä kotonani :O
ei sieltä kaikkea tarvitse kopioida, mutta ihan turha sitä on mistään romuvuoren takaa mollatakaan. Aikaisemmin organisointikyvyttömänä ja rutiineja omaavattomana voin sanoa, että works fine for me.
Ja jos nykyään näytän amerikkalaiselta kotiäidiltä niin no prob, olen kyllä ihan suomalainen vuorotyössä käyvä nainen;)
vaan huomioitaisiin meidän vähän erilainen tapamme toimia.
oliskohan noi niitä kuuluisia tekosyitä. Purematta ei tarvi niellä mutta toi kuullostaa jo kyllä defenssiltä;)
Jos tuo sopii sinulle, hyvä, mutta uskotko jos kerron, että ei olla kaikki samasta muotista? Tuo jenkkilässytys toimii sinulle, mutta esim. minua se vain ällöttää.
PS. Älä suotta murehdi meidän kotimme kaaosta! Keskity oman tiskialtaasi kiillottamiseen mielummin ;)
En mä nyt mitään tekosyitä esittäny. Muut ohjeet oli ihan fiksuja, putsaa tiskiallas, pienin askelin, älä anna valtaa tietsikalle...ne oli jees, ihan varteenotettavia vinkkejä! Mutta tuo sisäkenkä homma, ei se nyt ihan toimis. Että samoilla kengillä sisällä ja ulkona, näin Suomen kurakeleissä ei ole ihan paras ehdotus... joskus sisällä siivoillessa pidän kyllä terveyskenkiä, mutta tosi harvoin ja EN lähtisi niillä ulos!
t.5
Vierailija:
oliskohan noi niitä kuuluisia tekosyitä. Purematta ei tarvi niellä mutta toi kuullostaa jo kyllä defenssiltä;)
Mutta mieluummin kaaos kuin tyhjä elämä tiskialtaan äärellä.
Hyviä vinkkejä, etenkin pukeudu joka päivä! Muistan kotiäiti ajoilta päiviä, että olin yöpaidassa tai kylpytakissa :/ ja silloin ei kyllä todellakaan tunne itseään tehokkaaksi.
minusta siinä oli fiksuja ideoita mutta sisäkenkien jatkuva korostaminen tosiaan vähän hymyilytti.
minustakin sen sisäkenkäjutun olisi voinut korvata sanomalla että pukeudu joka päivä niin että voit vaatteita vaihtamatta lähteä käymään asioilla. Ei se kenkäjuttu ole niin olennaista, vaan se että tosiaan helposti on kotona reikäisissä verkkareissa, ja jos joku soittaa ovikelloa tai pitäisi äkkiä lähteä käymään kaupassa niin apua.
Muutenkin: edes puhdas tiskipöytä ei varsinaisesti hymyile minulle, oli kyllä vähän turhan pirtsakkaa touhua. Organisointiohjeet sinänsä asiaa.
Muista tauot!
Joka tunti pidä muutaman minuutin tauko.
Tämän tauon voit käyttää vaikka näin:
*
Listaa asioita, joita aiot tehdä.
*
Tutki listaa ja päätä mitkä ovat tärkeimpiä.
*
Juo vettä, teetä tms.
*
Hengitä syvään ja rauhallisesti ja asennoidu seuraavaan tuntiin.
*
Rakasta lapsiasi!
*
Suutele miestäsi!
*
Sitten palaa takaisin töihisi.
Toisaalta ohjeissa kehotetaan suutelemaan miestä aina välillä siivouksen lomassa. Vierastan tuota nainen siivoaa -ajatusta. Suomalaisesta sivustosta kannattaisi tehdä suomalaisen näköinen ja kuuloinen.
Luin näitä ohjeita joskus vuosi sitten ja ajattelin silloin, että täyttä *skaa. Nyt kun lapset ovat siinä iässä, että jatkuvasti on jotain sotkua (leluja, ruuanmuruja, paljon likaisia astioita), päätin kokeilla näitäkin neuvoja.
Aamulla ennen töihin lähtöä teen kolme asiaa (sijaan vuoteet, siistin keittiön ja täytän pyykkikoneen), töistä tullessani kolme asiaa (kerään lelut, tyhjennän pyykkikoneen, vien edellispäivän pestyt vaatteet kaappiin) ja illalla ennen unia kolme asiaa (tiskikone, tiskipöytä, yleinen siisteys).
Aikaa menee kerralla kymmenisen minuuttia, yhteensä siis puolisen tuntia päivässä ja paikat pysyvät siistinä.
ihan tosi, sen aloittaminenkin jo masentaa! joskus on tietysti inspistä putsata koko koti ja siinä saa kyllä jokainen auttaa, mutta ei hemmetti mitään pakkosuursiivouksia
sivustolla oli muutama hilpeä kohta mutta minua myös auttoi henkisesti tuo -tee pieniä asioita muutama päivässä-mentaliteetti. kyllä! pikkuhiljaa se etenee! en ole kone!
Eikö miehillä ole mitään vastuuta kotitöistä?
Kivahan se on että joku/jtkut on nähneet vaivaa ja miettineet aihetta.
TIETENKÄÄN ne ohjeet ei oo sellasia että ne ihan suoraan joka kotiin kävisi!
Jos et tykkää, niin anna olla!
Vierailija:
Aamulla ennen töihin lähtöä teen kolme asiaa (sijaan vuoteet, siistin keittiön ja täytän pyykkikoneen), töistä tullessani kolme asiaa (kerään lelut, tyhjennän pyykkikoneen, vien edellispäivän pestyt vaatteet kaappiin) ja illalla ennen unia kolme asiaa (tiskikone, tiskipöytä, yleinen siisteys).
Aikaa menee kerralla kymmenisen minuuttia, yhteensä siis puolisen tuntia päivässä ja paikat pysyvät siistinä.
Ehdottomasti se vaatisi myös imuroinnin vähintään joka toinen päivä.
Ei mulla mitään järjestystä vastaan ole, tuolla asenteella vaan romuvuoria päin! Mutta silti noilta sivuilta paistoi lievä american kotiäiti-meininki.