Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Meidän pitäisi huomenna lähteä mökille

Vierailija
17.06.2010 |

ja se ainainen pakkausrumba, mitä vihaan.



Viikonlopuksi ei nyt tartte kauheasti pakata, mutta silti.



Mieskään ei tykkää pakkaamisesta, joten jollain ihmeen tekosyyllä onnistui taas keplottelamaan itsensä ulos kaverilleen "jotain tosi tärkeetä piti tsekkaa..". Ei tainu paljon pakkaushommat nappaa.



Mä ajattelin olla kanssa pakkaamatta ja avata siiderin. Pakataan sit kai huomenna? *kohauttaa olkapäitään*.

Kommentit (2)

Vierailija
1/2 |
17.06.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

kannattaako lähteä mihinkään jos noin vähän kiinnostaa olkaa kotona

Vierailija
2/2 |
17.06.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

Meillä on aika pienet, ja se tarkoittaa sitä, että pitää olla hirveesti ulkovaatetta, kun pojat aina kastelee vaatteet jossain lätäkössä tai järvessä. Mutta sitten tein niin, että vein mökille erikseen mökkiryysyjä (sain sukulaisilta vanhoja, ja kävin kirpparilta ostamassa lisää). Kuivatan vaan kastuneet, ja tuon vain silloin tällöin pesuun kotiin. Itellekin mukaan aina samat vaatteet ja tavarat, niin on helppo pakata ne jo valmiiksi laukkuun heti, kun ovat reissun jälkeen käyneet pesussa. Eli narulta suoraan laukkuun. Tietysti vuodenajan mukaan, mutta eikö kaikilla oo mökillä jotain vanhoja verkkareita ja tuulipuvun takkeja, joita voi sitten laittaa lisälämmikkeeksi jos onkin kylmempää kuin lähtiessä oletti?



Sitten kirjoitat paperille ruokaostosten rungon, niin kaupassa on helppo käydä edellisenä iltana. Mä teen yleensä jo kotona valmiiksi vaikka jauhelihasoppaa kattilallisen, jota voi sitten perillä lämmittää kahtena päivänä. Toinen lämmin ruoka sitten grillissä.



Meillä ainakin on niin mukavaa mökillä, että pakkaamisenkin jaksaa. Onneksi meillä pojat käyttää enää vain unilla vaippaa, joten otetaan vain pieni pussukallinen kertiksiä mukaan, eikä enää kestovaippakassia :)

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: yhdeksän kahdeksan kahdeksan