Täysimetetyllä 4-kuisella vauvallani menee vain 2 vaippaa/vrk!
Kyllä, päivällä menee vain 1 vaippa ja yöllä se toinen. Kakkaakin vain joka 2. tai 3. päivä, ja pissavaippoja ei tarvitse vaihtaa.
Neuvolassa ei ole huomattu mitään haittaa vaikka olen maininnut asiasta.
Vauva ei näytä eikä vaikuta nestehukkaiselta.
Kommentit (19)
yök. Ole itse pissaisissa vaipoissa koko päivä.
vaihtaisi aina silloin tällöin muistaessani vaippaa. Vaipat imevät ihan hulluna pissaa, joten parillakin oikeasti pärjäisi ilman että vauvan peppu olisi mitenkään kostea. Yövaippa on helposti 12 h paikallaan, kun ei kakkaa öisin, päivällä sitten vaihtelen muutaman kerran, mutta en tosiaan 5 pissavaippaa vaihda. Ihan turhaa saastetta, kun vauvan iho ei kärsi mitenkään. Alussa, kun vauva kakkasi joka pienen pisun yhteydessä, vaippoja meni varmaan 15 päivässä.
kun meillä menee se ~6vaippaa/vrk, joista 2-4 on kakkavaippoja. Vauva tosin vasta 2kk, mutta neljäs laps ja muistelen että muilla lapsilla on ollu samanlaista. Paitsi toiseksi vanhimmalla, jolla ruoka ei imeytyny eikä myöskään kakannu ku joka kolmas päivä (kivikovaa papanaa) ja joka ei oikeestaan edes syöny kunnolla ja jota kyllä sitte tutkittiin ja lisäruokittiinkin kiinteillä etuajassa jotta paino saatiin nousuun..
Meillä kyllä vaihdetaan vaippa joka pissan jälkeen.. ei ole kiva pitää vauvoja ''märässä'' vaipassa, vaikka se kuivalta tuntuukin. Pissainen vaippa on myös paljon suurempi ja painavampi.
Eli ei se vaippojen määrä ole se pointti vaan montako pissaa tulee... kokeileppa joskus vaihtaa joka pissan jälkeen ja laske montako silloin tulee.
Yövaippa n. klo 21-09 (nukkuu ja herää vain pikaisesti syömään). Seuraavaa vaippaa pidetään n. klo9-15 (nukahtaa taas n klo 10 ja nukkuu kolmeen iltapäivällä. Sitten pari vaippaa kolmen tunnin välein. Kakan jälkeen tietysti vaihdetaan, mutta vauva kakkaa vain parin-kolmen päivän välein.
Kaksi vaippaa vuorokaudessa tuntuu tosi vähältä.
kun ovat täynnä? Niin ei pitäisi tehdä. Vaippoja pitäisi mennä vähintään viidet päivässä.
hauduttaa se ihoa ja altistaa myös esim. tulehduksille. Jos oikeasti pissaa ei tule kuin kaksi kertaa vuorokaudessa, on se liian vähän. Ehkä vauvan munuaiset eivät toimi.
Neuvolassa sanottiin, et vaippa pitää vaihtaa jos siellä on selvästi pissaa, lääkäri taas sanoi että ei tarvi, on enemmänkin haitaksi jos liian usein vaihtaa, mutta kun selvästi märkä niin sit vaihtoon. Purista vaippaa housujen läpi haarojen välistä, jos selvästi tunnet että vaipassa on pissa ni se pitää vaihtaa. Yksi pissa ei välttämättä vaatteiden läpi tunnu, joten kyllä sinne se pari pissaa saa tulla...Mutta kannattaa seurata pissaamista, katot tarkasti montako pissaa tulee...
No onhans se ehkä noinkin kun 21 kirjoitti jos käyttää kertsejä mutta kun kestoilee niin musta on kyllä tosi järkevä vaihtaa usein vaippoja mielellään jokaikisen pissan jälkeen. Sillä silloin voi tehdä vauvalle kevyen ja ohuen vaippapaketin. Ja kun pyykkiä kuitenkin pestään niin sama se. Lisäksi siinä voi samalla pissattaa lapsen tarvittaesa. Oppinee aiemmin kuivemmaksikin näin. Musta kertsi alkaa haistakin aivan järkyltä kun on pitkään vauvalla.
Musta on kyllä järkkyä, että jotkut ihan oikeasti vaihtavat lapselleen suunnilleen vain sen kaksi vaippaa päivässä. Meillä yövaippa on valitettavasti melkein puoli vuorokautta muuta muuten vaihdan usein ja vaihdan myös kyläillessämme tms. vaippaa. Usein tuntuu, että muut vauvat vaan ovat samoissa vaipoissa esim. koko illan ja musta se on ihan outoa.
se vaippa kuuluu vaihtaa jo ennen kuin se on täynnä. painorajat tarkoittavat lasta, eivät vaippaa...
oikeesti pissaa tulee niin vähän, että päivällä menee vain yks vaippa on jotain häikkää jossain!
Toi kyllä kuulostaa tosi oudolta...Kakkaaminen on ihan normaalia mutta noin vähän pissavaippoja ei ole!
4-5 kunnolla märkää pissavaippaa vuorokaudessa kuuluisi kyllä tulla ja on merkkinä riittävästä maidontulosta täysimetetyllä lapsella.
että vaihdetaanko vaippa aina yhden pissan jälkeen vai annetaanko olla esim. kolmen pissan ajan, kun nykyvaipoissa imukykyä riittää. Ei meilläkään mennyt kuin vähän jos antoi olla märässä vaipassa.
Meillä lapsi joi tosi vähän ja juo vieläkin huonosti. Ei sille vaan voi mitään, pakottanutkin olen. Tuli vähän noita vaippoja aikanaan.
No ala syöttää sille lapselles soseruokia ja juottamaan vettä ja tuttelia imetyksen lisäksi. Selvästi liian vähän tulee pissiä, ehkä maitosi ei riitä vauvan tarpeisiin. Jos noi ei auta niin vauva tutkimuksiin. Luulen, että auttaa.
Näin saat tietää tarkasti pissatun määrän.
Syntymämittoihin tullut 4kk-neuvolaan mennessä +3132g ja +14,3cm.
Syntyessään tyttö oli n.4kg ja 50cm.
Vauva näyttää normaalilta, ts. nestehukan merkkejä ei ole havaittu.
Mistä vaippojen vähäisyys johtua?
En viitsi vaihtaa vaippaa monesti päivässä, kun ei tarvitse!
t: ap