kuinka plajon otan korvausta kun siskoni asuu meillä?
19v pikkusiskoni joka on kesätöissä asuu meillä useamman kuukauden,mitä voisi ottaa "vuokraa"?
Lotraa paljon vedellä,syö,juo,päivittäistavarat,ei juurikaan osallistu kodinhoitoon. 5 henkeä meillä omasta takaa..
Kommentit (17)
Saa kumminkin teiltä ruoat.. vaikka siitäkin voisi keskustella ja sopia että ostaa esimerkiksi omat leivät ja aamupalat, jos vaikka päiväruoan teiltä saisikin. Kyllä 19v pitäisi sen verran tajuta, että tarjoaisi rahaa ja apuaan, jos ei tajua niin on aika elämän herätellä. 2-300e vuokra on ainakin pk-seudulla soluhuoneen vuokra.
sekä tekee oman osansa kotitöistä ja enemmänkin? Toi kai se olisi ensimmäinen lähtökohta yhdessä asumiselle. Kaverini on asunut meillä pitkiä aikoja, eikä ole tullut mieleen ottaa häneltä vuokraa. Minusta on niin ihana jo tulla kotiin valmiille ruualle, jonka hän on tehnyt ja kaikessa pääsee helpommalla kun kodissa on yksi tekevä aikuinen lisää.
Tietenkin, jos pikkusisko ei eväänsä liikuta niin vuokraa vois ottaa sen satasen-pari kuussa.
ettei mitään saa elämässä ilmaiseksi.
kun hän kävi läpi avioeroaan. Hoidin hänen kanssaan kolmea alle5v lastaan, kävin kaupassa yms. Mutta en maksanut vuokraa, vaikka kävinkin töissä. PAlkka oli kyllä varsin pieni, ettei siitä juuri olisikaan maksellut. kilttiä siskolta minusta.
vaan me hankimme kaiken,kodinhoidossa ei toistaiseksi ole autellut. On meillä todella paljon muutenkin,mutta nyt kun on näin monta kuukautta niin ajattelin jotakin korvausta pyytää 100e ehkä,en taida kehdata enempää..
ap
Vähintään. Siis osansa ruoasta, sähköstä ja vedestä.
Tai teette diilin että vaan 200 vuokra ja hoitaa sitten vaikka kerran viikossa pari tuntia lapsia plus tekee viikkosiivouksen.
Kävi töissä, joskaan palkka ei ollut suuri. Vapaa-aikansa osallistui lastenhoitoon. Vaikka söi ja joi meidän laskuumme ja käytti vielä suihkuakin, niin eipä tullut mieleen veloittaa tuosta mitään, mielestäni kuittasi sen tuolla lastenhoidolla. Ei se vierashuoneessa nukkuminen varmasti niin juhlaa kuitenkaan ollut, kun talossa pieniä lapsia, yöheräämisiä ja meteliä aamusta iltaan.
Voisi esim. ostaa välillä ruuat kotiin mut en kyllä omalta siskolta mitään rahaa pyytäisi, välillä voisi vahtia myös lapsiakin.
Voi tulla siskollekki aika yllätyksenä..
Joko korvaa osuutensa ruoka- ja vesikuluista työllä tai sitten rahalla. 200€/kk tai sitten x-tuntimäärä lasten- ja kodinhoitoa.
Ehkä siskosi ei vaan tajua että pitäisi osallistua! Sano se hänelle.
Itse en varmaankaan vuokraa sisarukseltani veloittaisi, tai riippuisi omasta taloudellisesta tilanteestani, mutta kustannuksiin tulee osallistua jos kuukausikaupalla majailee.
on äidin kanssa puhunut asiasta,että maksaa minulle,ei vaan itse osannut sanoa mitään summaa ja minä sanoin,että mietin asiaa,jotakin pientä korvausta.
Ei hoida lapsia,vapaa-ajan istuu koneella tai on kavereilla
ap
käytössään, alat periä vähintään 300 euroa kuukaudessa.