No mitäs tuli teidän koulun pahiksista?
Kommentit (10)
Yksi ampui itseään päähän pari vuotta koulun loppumisen jälkeen.
Hyvin monesta kouluni pahiksesta on tullut äitejä. Varmasti ihan hyviäkin, en nyt sitä ensimmäisenä epäile, mutta kaikista on tosiaan tullut äitejä. Lapsia on yksi, osalla jo neljä. Toinen yhteinen tekijä näille on se, että nämä äidit eivät ole kovin kouluttautuneita. Osalla on vain lukio käytynä, osalla ammatikoulua, osan lapset ovat jo sen verran vanhoja, että äidit ovat alkaneet nyt opiskella hieman enemmänkin.
toinen kuoli huumeisiin,
kolmas hyppäsi kerrostalon katolta alas,
neljäs jakaa itseään kaikille neekereille ja hänellä on viisi lasta eri miesten kanssa kaikki.
muutin pois lukion jälkeen siltä paikkakunnalta. Muutamalla oli jo muksuja siinä vaiheessa kun pääsin ylioppilaaksi, ovat varmaan mummeja nyt jos omat lapset ovat jatkaneet samaa rataa.
Facebookissa törmäsin yhden sellaisen kuva-albumiin. Istui pyörätuolissa ja näytti ihan vammaselta, mm. ranteet ja sormet oli ihan käyristyneet ja ilmekin toispuoleinen. Kävi sääliksi. En tiedä mitä hänelle on tapahtunut.
Meidän ikäluokka taisi olla aika kilttiä, ei ainakaan muistu mieleen yhtään kunnon nuorisorikollista. Noilla otsikoissa mainituillakin oli varmaan joku tyypillinen teini-iän kapinallisteluvaihe.
huumausaineiden alaisena joutuneet itse aiheutettuun tapaturmaan) toinen osa on vankilassa - välillä käyvät vapaudessa, saavat taas jonkun hengiltä tms. ja pääsevät takas kaltareiden taa.
Joudun käymään ala-asteen lähiökoulussa. Lähiötä hallitsi kaksi kaljabaaria, ja nämä häiriköt=kovikset olivat sitten kaljabaarin väkiasiakkaiden lapsia.
Harmi vain, että siinä koulussa oli myös sen lähiön ulkopuolella asuvia lapsia - kuten minä ja ystäväni ja ehkä suurin osa lapsista - ja me jouduimme kärsimään ja pelkäämään muutamien koviksen takia. Tarkkailuluokkakin oli koulussa kyllä, mutta sinne ei ollut varaaa laittaa kuin kaksi adhd-tapausta, joista heistäkin jo tätä nykyä toinen kuollut.
Niin, ikää itselläni on 33v.
yksi liikkuu rollaatorilla jo 3-kymppisenä kaikenlaisten päihteiden sekakäytön seurauksena. Huostaanottoja jne, kuten arvata saattaa.