Millainen asuinalue
on Laajalahti Espoossa? Entä Mankkaa?
Ovatko rauhallisia? Entä liikenneyhteydet ja palvelut?
Kommentit (6)
Arvostettuja ja hyviä alueita. Itse en ihan Mankkaan arvostusta ymmärrä.
Löytyykö palveluja? Vai pitääkö lähteä etsimään kauempaa? Siis kaupat yms.
Ja onko kuinka hyvät julkiset yhteydet (esim bussi)?
Siis on noissa palveluja, Mankkaalla on Lidl ja olisko Alepa siinä "ostarilla" ja sitten vähän toisaalla on se K-supermarket. Se K-supermarket on suhteellisen lähellä myös Laajalahtea. Ja sitten paljon kauppoja on tietty Tapiolassa ja Sellossa Leppävaarassa. Julkiset yhteydet on, mutta eri asia on vähän, että mistä kohtaa ja minne pitäis mennä. Väittäisin, että ei ne julkiset nyt kovin hehkeät ole, varsinkin jos pitää jonnekin muualle kuin Helsingin keskustaan mennä.
Itse kun olen aikuisikäni asunut Tapiolassa ja Leppävaarassa, niin noissa Mankkaalla ja Laajalahdessa on kyllä julkiset ja palvelut ihan toista luokkaa, mutta en sitten tiedä, että mikä on kellekin riittävä ja jos on auto käytössä, niin ei ole ongelma eikä mikään.
Korjatkaa nyt mankkaalaiset ja laajalahtelaiset, jos olen väärässä.
mun mielestä kummassakin on aika kämäiset palvelut. Mutta totta kai pienikin kauppa on parempi kuin ei kauppaa ollenkaan.
Mankkaalla on nyt superveksi, mutta se ei välttämättä ole kovinkaan järkevän kävelymatkan päässä. Tosin kauppanahan se on tosi hyvä.
Mulla on kanssa vertailukohtana Tapiola, joten palveluiden määrä on ihan toista luokkaa.
Eli voi olla pitkätkin matkat palveluihin, bussipysäkkiin jne. Mutta hyvä osoite, niin ei tarvitse kuin yhden auton. Tarkoittaa Mankkaalla, että bussit 109 ja 110 kulkee vierestä. Laajalahti vaikeampi, kun pientaloaluetta.
Rauhallinen, paljon rivitaloja