Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Miten teet oikein hyvän ruskean kastikkeen?

Vierailija
30.05.2010 |

Kommentit (6)

Vierailija
1/6 |
30.05.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

Paljon rasvaa ja pikkasen jauhoja ruskeaksi, vettä sekaan ja sekoittelua kunnes kiehuu ja saostuu. Sekaan lihaliemikuutio, tomaattipyrettä ja pikkasen soijakastiketta. Suolaa ja pippuria makua antamaan.





Jos joku osaa sanoa miten ruskean kastikkeen saa tehtyä ilman kiloa rasvaa että jää köntittömäksi niin saa kertoa.

Vierailija
2/6 |
30.05.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

jossa on se lihan aromi jäljellä



Siihen pannulle tuikkaat oikein kunnon palan (runsasruokalusikallinen) ehtaa voita, jonka ruskistat. Sen jälkeen sekoitat joukkoon vehnäjauhoa ruokalusikallisen, mutta varot visusti käräyttämästä sitä. Sekoittelet hieman, niin että jauhokin saa ruskeaa väriä ja sen jälkeen sekoitat joukkoon tarpeellisen määrän vettä. Soijakastikkeejja saat sopivan suolan ja kastikkeen kruunaa ropsaus pippurisekoitusta.



Tärkeintä kastikkeessa on samettinen rakenne, hyvä ja kaunis väri ja ettei siinä ole mitään ylimääräisiä klimppejä.



Tero

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/6 |
30.05.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ruskistan jauhelihan. Jahelihan sekaan laitan jauhot ja veden. Sekaan lihaliemikuutio ja muita mausteita. Tähän ei tarvi ylimäärästä rasvaa, mutta pelkkä ruskeakastike ei onnistu ilman voita.

Vierailija
4/6 |
30.05.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

paistorasvasta, siihen jauhoja, tilkka konjakkia ( alkoholi haihtuu), lihalientä, ja sinappia, suolaa, pippuria

Vierailija
5/6 |
30.05.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

olenkaan. Keitän vettä, johon lisään lihaliemikuution. Kun se kiehuu, lisään suurusteen (jauhoja 1-2rkl+ 1dl vettä) sekoittaen, kunnes saostuu. Sitten usein lisään tomaattipyrettä, hiukan suolaa ja mausteita oman maun mukaan; mustapippuria, basilikaa, tuoreita tomaatinpaloja tms..

Vierailija
6/6 |
30.05.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

lisään sitten kastikkeen joukkoon paistetun+maustetun jauhelihan.



-7-

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: yksi yksi kahdeksan