Vinkkejä R:n harjoitteluun
Vinkkejä R:n harjoitteluun siis kaivataan. D:n tyttö on osannut jo sanoa ehkä noin vuoden. T:n jälkeen tulee ärrämäisempi ärrä. Kielijumppaa on tehty nyt jonkin aikaa, lisäksi tyttö osaa nyt kuulollaan erottaa, että L ja R ovat eri äänteitä. R ei vain vielä tule, ja kysyisinkin, onko teillä hyviä vinkkejä?
Kommentit (7)
no ei T:n jälkeen varsinainen R mutta jotain sinnepäin. En oikein tiedä, mikä kirjain se olisi! Sanan alussa ei edes sinnepäin, aina ihan puhdas L.
no sit aluksi vaan niitä D-hokemia
dö dö dö dö döö
da da da da daa
di di di di dii
jne...
pitäisi löytyä monenlaisia leikinomaisia ohjeita kirjainten harjoitteluun.
itse sain pienet oppimaan sekä ässän että ärrän kolmessa päivässä noiden ohjeiden avulla.
no tuota dee:tä on todellakin nyt hoettu kuukauden jo joka päivä, kielijumppaa tehty. Pitää varmaan googlettaa, oisko siellä vielä jotain vinkkejä. Kolmessa päivässä oppiminen on aika hyvin! Meillä on d-jumpasta ja r-sanoista nyt ehkä opittu kuulemaan, että ´r ja l ovat eri äänteitä, eli lapsi kuulee itse, ettei osaakaan sanoa samalla tavalla kuin äiti.
sen takia juttu opittiin meilläkin niin nopeasti. kun dinosaurus-satuun otettiin vielä mukaan muutama leikkidino, lapsi leikki noita sanaleikkejä itsekin.
Deetähän ne siellä puheterapiassa tarjoaa R:n korvikkeeksi.
Tuleeks siis se ärrä oikeesti Teen jälkeen? Jos tulee, niin sithän lapsi osaa sen, se pitää vaan saada useammin koneesta ulos :)
Toistakaa niitä sanoja, missä ärrä tulee oikein.
Ja harjoitelkaa sit ärrällä alkavia, missä sitä alkuärrää oikein korostetaan - tyyliin RRRRRRRisto, RRRRRRapu