Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Miten lie pellavalle käy

Vierailija
10.05.2010 |

kun pesen sen.

Kutistuukohan kovasti?



Mulla on Voglian housupuku, pitäisi vaan housut pestä. Puku on ruskea, onko parempi pestä yläosakin samalla, meinaan lähteeköhän yleensä väriä?..

Kommentit (4)

Vierailija
1/4 |
10.05.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

Pellava on aika kutistuvaa, menettää usein 5-10% pituudesta jos on ekaan pesuun menossa. Pese nurin niin ei jää kulumia (vaaleampia viiruja) kankaaseen.

Vierailija
2/4 |
10.05.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

Riippuu kankaan käsittelystä, kutistuuko vai ei. Jotkut kalliimmat pellavavaatteeni (Bandolera, Gerard Darel) eivät ole kutistuneet yhtään, mutta halvemmat (Steilman) jopa kahden kokonumeron verran. Keskimäärin vähän siitä väliltä. Se vähän auttaa, kun oikoo ja venyttää märkänä ja silittää jo kosteana.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/4 |
10.05.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

Pellava kutistuu, mutta valmisvaatteiden ei pitäisi sitä tehdä juurikaan. Mä kyllä pesisin pelkät housut.

Vierailija
4/4 |
10.05.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

Riippuu kankaan käsittelystä, kutistuuko vai ei. Jotkut kalliimmat pellavavaatteeni (Bandolera, Gerard Darel) eivät ole kutistuneet yhtään, mutta halvemmat (Steilman) jopa kahden kokonumeron verran. Keskimäärin vähän siitä väliltä. Se vähän auttaa, kun oikoo ja venyttää märkänä ja silittää jo kosteana.[/

Muutoin pellavaa ei voi käsitellä niin etteikö se kutistuisi sitä 5% minimissään.

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: seitsemän yksi kaksi