Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Mielipiteesi kuuluvatko esikoululaiste mielestäsi koulun vai päiväkodin yhteyteen? ja miksi

Vierailija
30.04.2010 |

Kommentit (13)

Vierailija
1/13 |
30.04.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ovat vielä päiväkoti-ikäisiä, eivät kouluikäisiä

Vierailija
2/13 |
30.04.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

Pehmeä lasku koulun aloitukseen.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/13 |
30.04.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

meidän tapauksessa tämä koulun on paljon parempi.

Ovat ihan omassa rauhassaan koulun päädyssä, oma sisäänkäynti, omat luokat kahdella ryhmällä, hoitohuone erikseen jossa ovat iltapäivällä ja aamulla, jumppasali lähellä, oma ulkoilualue samlla pihalla eka- ja tokaluokkalisten kanssa.

Syövät ruokalassa alaluokkalisten kanssa samaan aikaan.

Opettajana entinen luokanopettaja, ei kuitenkaan liian koulumaista, tekevät harjoituskirjaakin vain pari kertaa viikossa. Koulun aloitus tuntuu helpolta kun kaikki on tuttua.

Isompi sisarus oli pk:ssa eskarissa, en oikein tiedä edes sen opettajan kolutuksesta, ei tuntunut kovin ammattitaitoiselta. Se oli sellaista pientä näpertelyä. Ei ollenkaan niin energinen ote kuin tuolla koulun eskarissa.

Vierailija
4/13 |
30.04.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

koska lapsi joutuu ihan tarpeeksi käymään koulua. Ei sinne ole kiire. Ja eskarin tulee olla leikinomaista, ei koulumaista. Päiväkoti mahdollistaa sen paremmin.

Vierailija
5/13 |
30.04.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

Esikoulu kuuluu kouluun ehdottomasti. Miettikää nyt vähän - kuka vastaa tai kuuluisi vastata esikoulun toiminasta hallinnollisesta näkökulmasta katsottuna? Sosiaali- vai opetustoimi?



Minä aikakin toivon että opetus!

Vierailija
6/13 |
30.04.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

Henkeen ja vereen.



Mutta, kappas, omakohtaisen kokemuksen myötä olen herännyt tajuamaan miksi esiopetusta ollaan parhaillaan siirtämässä koulutoimeen. Nyt olen todellakin sitä mieltä, että lapset jotka pääsevät koulun yhteydessä toimivaan eskariin ovat onnekkaita. Kuten oma lapseni.



Eskari sijaitsee koulun piha-alueella omassa (enitsessä päiväkodin) rakennuksessaan. Eskaritilassa on kunnollinen eteinen, iso vessa/kylppäri ja kaksi erillistä "siipeä", joissa on tilaa leikkiä aamulla ja iltapäivällä ennen varsinaista eskariaikaa (klo 9-13).



Eli oleminen sinänsä on hyvin päiväkotimaista ja ihan samalla tavalla eskarissa on aidattu piha ja leluja käytössä jne. kuin päikyssäkin.



Mikä sitten tekee tästä ratkaisusta PAREMMAN kuin päikkyeskarista on se, että eskari sijaitsee koululla. Lapset käyvät koulun ruokalassa syömässä, opettelevat ottamaan itse ruokansa ja palauttamaan astiat. Liikuntatunnit ovat koulun kentällä, kaukalossa tai liikuntasalissa. Joskus jäävät ruokailun jälkeen koulun pihaan "välitunnille". Eskarilaisilla on oma kummiluokka (4lk.) ja siellä oma kummioppilas, joiden kanssa tapaavat kuukausittain. Tapaamisia tullaan järjestämään vielä 1. ja 2. luokkien aikanakin.



Omasta mielestäni tässä eskarissa yhdistyvät sekä päiväkodin että koulun parhaat puolet. Nyt vasta ymmärrän miten tärkeää on, että lapsi saa jo skarivuonna tutustua omaan tulevaan kouluunsa. Nyt kun aikuinen vielä ohjaa ja auttaa kulkemaan.



Ekaluokan aloitus tulee olemaan taatusti paljon helpompaa tutussa ympäristössä!

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
7/13 |
30.04.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

Meillä kokemusta molemmista.Esikoinen oli päiväkodin eskarissa kakkonen on koulun eskarissa. Esikoinene ei eskarivuonna oppinut yhtään mitään, ei edes herännyt kiinnostusta kouluasioihin, ei minkäänlaista käsitystä mitä koulussa olo on, millaisia koulun tilat on jne. Koulun alku oli takkuista kun kaikki oli ihan uutta. Esim. myöhästyi jatkuvasti aamulla koulusta kun ei alkuun ymmärtänyt että koulu tosiaan alkaa silloin kun alkaa. Eskariin kun porukkaa valui ekan pulen tunnin aikana miten sattuu ja osa oli jo tullut aiemmin hoitoon jne. Eskaria oli tosi vähän kun aikaa meni perushoitoon ja päiväuniin. Meillä lapsi oli siis vain eskarissa ei ollenkaan hoidossa.



Toinen lapsi ollut koulun eskarisa ja tykätty paljon. Poika on oppinut jo nyt miten koulussa tulee käyttäytyä. On vilkas ja esim. viittamista on päässyt hyvin harjoittelemaan. koulun tilat tulleet tutuiksi samoin kuin miten koulussa toimitaan muutenkin. Alaluokkien oppilaisiin päässyt tutustumaan myös samoin kuin koululla järjestettäviin tapahtumiin. Koulumatka on tullut tutuksi niin ettei syksyllä jouduta sitä jännäämään. Aika mennyt eskarijuttuihin ja leikkimiseen eikä perushoitoon kuten päikyssä. Talvella hiihtivät ja luistelivat paljon ja jumppasivat salissa. Päiväkodilla ei juurikaan ollut esim. liikuntaa. Koulun rutiinit tulleet tutuksi ohesa. Silti eskari leikinomaista ja päivän kuuluu paljon leikkimistä ja lelujakin on iha samoin kuin päivkodissa. Uskon että pojan koulun aloitus tulee sujumaan paljon helpommin nyt kun asiat on tuttuja. Nyt on aikuisen apua ielä saatavilla mitä ei yhtä paljon ole kun koulu alkaa.



Vierailija
8/13 |
30.04.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

loma-ajat on esikoulu kiinni. Syysloma, talviloma jne. koulun lomien mukaan.



Myös meidän kunnan koulun piha eskarilaisille on kolkko. Asfalttia ja keinut, kiipeilyteline ja siinä se on.



Päiväkodin yhteydessä toimiva esikoulu saa käyttää päiväkodin pihaa, hiekkalaatikkoa ja ulkoiluvälineitä.



Kyllä sitä ehtii v:llä alkavia ja keskisormen näyttäjiä nähdä vuotta myöhemminkin...



Meidän kunta sai jokunen vuosi sitten läpi sen että esikoulu kuuluu koulutoimenpiiriin, henkilökunnalla samat lomat kuin koulun puolella jne. Loma-ajan tarvitsijoille annettiin tilaa päiväkodin puolelta.



Koska esikoulu on kouluitoimen alaisena saa lapsi lähteä esim. yksin kotiin esikouluajan jälkeen, sen neljän tunnin.



Kysyin kerrankin ulkopuolisena että kuka hakee siinä edustalla vielä leikkivän pienen pojan, niin poika vastasi että hän menee kohta yksin kotiin...Oli loppuvuonna syntynyt, 5-vuotias. Kotiin piti mennä mm. yhden risteyksen yli.



Samasta esikoulusta lapsi sai tarvitessaan iltapäivähoitopaikan joka oli päiväkodin puolella lähellä esikoulua. (Esikoulu, koulu ja päiväkoti olivat kaikki erillisiä rakennuksia aika lähekkäin)



Iltapäivähoitoa tarvitsevat lapset siirtyivät hoitajan hakemana päiväkodin puolelle, lepohetki oli ensin eskarissa hakijahoitajan .



Iltapäivä vaihtui koulutoimen alaisuudesta sosiaalitoimen alaisuuteen, koska hoitoa sai päiväkodissa loppupäivän. Nyt ei sitten saanutkaan enää kukaan lapsista lähteä yksin kotiin tai edes sisaruksen viemänä, sosialitoimi määrää.



17½-vuotias sisar olisi hakenut sisarensa viiden maissa lähellä olevaan kotiin, mutta siihen ai annettu lupaa. Vanhemmat olivat yrittäjiä ja isosisko hoiti kyllä esim. viikonloppusin jos oli tarvetta, usein iltaisinkin. Päivähoito ei kuulema voi antaa vastuuta alle 18-vuotiaalle matkan takia, ei siellä kotona pärjäämisen.



Näin lapsi sai iltahoitopaikan iltapäivähoidon jälkeen klo.17.00-19.00 asti kun vanhemmilla oli työtä omassa yrityksessään.



5-vuotias sai lähteä yksin koulutoimen alaisuudesta ja 17½-vuotias ei saanut esikouluryhmää käyvää 6-vuotiasta sisarusta mukaansa sosiaalitoimen alaisesta päiväkodista.



Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
9/13 |
30.04.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

Itse yhtenäiskoulun yläluokkia opettavana olen nähnyt sen verran hurjiakin kouluja, etten missään tapauksessa haluaisi omaa lastani pikkuruisena kuusivuotiaana sellaisen menon keskelle.

Vierailija
10/13 |
30.04.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

vaikka itse eskaria ei olisikaan esim. hiihtolomalla. Meillä ainakin eskariin mentiin ihan normaalisti, mutta silloin vaan leikittiin koko päivä.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
11/13 |
30.04.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

mainiosti. Eskarilaisilla koulussa oma sisäänkäynti, pihat ja ip-kerhotilat. Ovat askarrelleet todella paljon myös urheilleet, toisin kun päiväkodissa ei ollut oikein kumpaankaan satsattu. Ruokalassa ovat oppineet ottamaan ruokansa itse ja päässeet osallistumaan koululaisille järjestettyyn toimintaan. Useampi eskariryhmä samassa koulussa on mahdollistanut hyvän sosiaalisten suhteiden solmimisen erilaisiin ihmisiin (paljon samanikäistä seuraa).

Vierailija
12/13 |
30.04.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

mieluummin leikin omaista kuin koulumaista vuotta lapsille toivon. Koulussa saapi olla sitten vielä 10-15 vuotta jokainen... Koulussa painottuu oppiminnen, päiväkodissa toiminta ja luovailu. Eskarissa pitäisi harjoitella koulussa olemisen taitoja, ei lukemista ja laskemista ja oppimista niinkään.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
13/13 |
30.04.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

Nimenomaan koulun yhteydesä olevassa eskarissa harjoitellaan niitä koulussa olemisen taitoja! :-D

Lukaisepa aiemmat (kokemukseen perustuvat viestit) niin tiedät mitä se todellisuus on. Tai voi parhaimmillaan olla.

mieluummin leikin omaista kuin koulumaista vuotta lapsille toivon. Koulussa saapi olla sitten vielä 10-15 vuotta jokainen... Koulussa painottuu oppiminnen, päiväkodissa toiminta ja luovailu. Eskarissa pitäisi harjoitella koulussa olemisen taitoja, ei lukemista ja laskemista ja oppimista niinkään.

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: kaksi kolme kuusi