Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

KALAJÄRVI asuinalueena? Millaista lapsiperheille? Entä teineille?

Vierailija
29.04.2010 |

Onko puistoja, kerhoja tms.? Olen kotona 4 ja 1 v. lasten kanssa vielä vuoden verran, joten kivaa olisi jotain toimintaa löytää.



Entä koulut ja päiväkodit?

Perheessä myös pari teiniä, onkohan yläkoulu liian hurja, uskaltaako sinne lastaan vielä vuodeksi päästää?



Mites bussit, kai ne kulkee ?



Ja autolla se matka kehäIII:lle, onko liittymä ruuhkainen aamulla länteen päin liitteyssä vai pääseekö hyvin?



Ja mitäs muuta, kaikkea saa kertoa..



t Etelä-Espoolainen joka pohtii muuttoa sinne pohjoiseen :)

Kommentit (19)

Vierailija
1/19 |
29.04.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

eli lapsiperheille ihanteellinen (aika kallis) jos oman kämpän meinaa ostaa! ja kato netistä ihan onko jotakin kerhoja siellä on ruskatalo, niin tod.näk siellä, koulu on hyvä, eli on ala-aste, ylä aste ja lukio samassa isossa rakennuksessa, mutta kuitenkin kaikki omassa rauhassa, ruokailut kaikilla eri paikoissa =D

mutta teinille aika "kuiva" paikka, ei siellä sillei tapahdu mitään.. =/ serena lähellä, taitaa olla ainoa huvittelu kohde... bussejakin kulkee mut en muista milloin vika tulee helsingistä... katso aikatauluja.



en osaa aamuruuhkasta sanoa, mutta voisin veikata että ei hirveän kova, paitsi sitten päivällä voi olla enammän.. kysy vaan lisää niin vastaan!



apteekki on, kauppa on, taitaa olla siwa, terv.asema on, tarha on, ai niin ja jos ei mene kaliksen kouluun niin on myös niipperissä koulu, se on ihan lähellä, kirjasto on, ja tosiaan se ruskatalo, siellä on joitakin kerhoja joskus...

Vierailija
2/19 |
31.01.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

Kalajärvellä asustava vastaa



Hei



Ollaan asuttu Kalajärvellä pari vuotta ja ollaan tykätty kovasti.



Alue:

Kalajärvi on paljon rauhallisempi verrattuna moniin muihin Espoon alueisiin. Jotkut pitävät tiheään asutuista alueista ja siitä että on paljon porukkaa. Jos haluaa asua rauhaisalla alueella Espoossa niin Kalajärvi on juuri sellainen.



Kalajärvi ei ole mielestäni kylläkään täyteen rakennettu. Ei mikään tiheään asuttu todellakaan..



Asunnot kyllä ovat melko kalliita,ainakin jotkut. Luulin ensi että olisi halvempaa aluetta, mutta ei ollutkaan. Asunnoista saa maksaa nykyään aika paljon. Ei kuitenkaan voida puhua ylihinnoittelusta sillä alue on ihanteellinen lapsiperheille sekä Kalajärvi II tulee tuomaan lisää palveluita tulevaisuudessa.



Lentomelu:

Lentomelusta ei edes tiedetty kun muutettiin tänne. Kuultiin asiasta myöhemmin että sellaista ollut ennen paljonkin mutta vähentynyt huomattavasti. Joskus lentelee koneita mutta ne ei kyllä häiritse mitenkään. Ei sitä huomaa enää kun hetken aikaa asunut. Pahempi tilanne huomattavasti muualla.



Liikenneyhteydet:

Käytän itse autoa mutta vieraat tulleet bussilla. Busseja menee keskustaan 339, 324, 345 ainakin ja Espoon keskustaan menee myös bussi.



Palveluita:

Kalajärven "keskustassa" on mm. Valintatalo, Apteekki, Kampaamo, Neuvola, Kirjasto, terveysasema, Kuntosali, Kappeli...



Kalajärvi 2:

Elämme kalajärveläisittäin isohkoja

muutoksen aikoja, kun Kalajärvi-kakkosen

suunnittelu on edennyt loppusuoralle. Eli näillä näkymin siis tulossa uusi alue johon tulee hyviä palveluita.



Koulut ja Kerhot:

Seurakunnan kerhot, Päiväkoti, Ala-Aste ja Ylä-aste. Lukiota ei taida enää olla.





Sijainti:

Jotkut ystävämme ovat sanoneet että Kalajärvi on kaukana sillä asuvat Kilossa tai muualla. Ei ymmärretty sitä sillä esim. Kilosta meille olis pidempi työmatka. Meille alue oli just hyvä työmatkojen kannalta. Eli se mikä on jonkun toisen mielestä kaukana ei pidä paikkaansa. Riippuu mistä katsoo.



Käymme usein Valintatalossa kaupassa mutta myös usein käymme isommissa marketeissa työmatkoilla ostamassa tavaraa halvemmalla.



Virkistymismahdollisuuksia ja rannat:

Lähellä Serena ja laskettelu mahdollisuuksia sekä luontopolkuja yms. Ollaan myös käyty kesäsin lähi järvillä beach elämää viettämässä.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/19 |
31.01.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

Kalajärvi oli joskus halpaa aluetta kuten Lahnuskin. Totteja sai halvalla vielä 5 vuottakin sitten, mutta eipä enää.



Ja Kalajärvi ei ole ihan niin kaukana kuin ihmiset luulee. Se on toki eri suunnalla kuin esim Suomenoja, mutta sieltä on ihan samanlainen matka kuin monista muistakin Espoon ja Vantaan alueista ydinkeskustaan.



Vierailija
4/19 |
31.01.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

Unohtu kirjoittaa että parin vuoden kokemuksella ihmiset mukavia ja teineistä ei ole mitään haittaa ollut:)

Vierailija
5/19 |
29.04.2013 |
Näytä aiemmat lainaukset

10-vuotta asunut kalajärvellä ja olen tykännyt. Hyvät kulkuyhteydet ja asuinalueena rauhallinen ja kaikki tarvittavat palvelut lähettyvillä.

Vierailija
6/19 |
07.05.2013 |
Näytä aiemmat lainaukset

Uppista. Harkitaan muuttoa Kalajärvelle, joten onko vielä kertoa kokemuksia alueesta?

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
7/19 |
30.04.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

Katselin netistä, näköjään srk-kerho on Kappelilla - onkohan sinne vaikea päästä??



Ja Niipperissä jotain toimintaa, kai sinnekin mahtuu mukaan...?



Joku Pohj.Espoon tanssi/musiikkikoulu tms. järjesti Kalajärvellä ja Niiperissä kouluilla jotain muskareita ja lasten tanssia, kaipa niihinkin mahtuu...?



Onkohan pvkoti tilanne mikä, toivottavasti Kalajärven pv-kotiin pääsee - mitenköhän käy jos yrittää tulla mukaan vasta 5v:nä, meneeköhän kaikki noin vanhojen paikat pvkodin sisältä?



Lukio on näköjään lakkautettu.



Onkohan se Valtsu kauhean kallis?



Kauankohan tuolta oikeasti ajaa esim. Iso Omenaan tai Jumboon tai mikä nyt ois lähin "norm."kauppakeskus - missä Kalajärveläiset yleensä käy ostoksilla?



Onko ihmiset millaisia? Et.-Espoossa meinaan vähän turhankin "olevinaan", ihme nousukkaita, siis ollaan jotenkin ihan käytännön järki hävinnyt ja naapureille jaksetaan jähkätä ihme pikkuasioista. Valittajia.

Toisaalta Keski-Espoosta (omistusasunnosita) kokemusta että ollaan sitten taas ihan toista maata, koulutusta ei niin arvosteta ollenkaan ja elämän tarkoitus on vk-loppudokaaminen.



Kaipaisin naapurustoon ihan "tavallisia" ihmisiä, jotka antaisi naapureitten myös elää omaa elämäänsä.



Onko Kalajärven hintataso siis kallis? Nähdäkseni kuitenkin Espoon edullisempia seutuja?



ap

Vierailija
8/19 |
30.04.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

johtuen ihan siitä etäisyydestä. Eli on kaukana kaikesta, mutta peruspalvelut löytyvät alueelta.



Kannattaa katsoa, miten pääsette töihin Kalajärveltä. Me mietittiin tuota, mutta olisi tarvittu ehdottomasti kaksi autoa.



Edelleen on kyllä harkinnassa. Kalajärvi on sellainen pikkukaupunki, joten jos on sellaisesta kotoisin. varmasti viihtyy.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
9/19 |
30.04.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

ne mitkä on kaupan vastapäätä, siel oli ainakin ennen aika paljon alkkiksiä...



ai lukio on lopetettu! OHO en tiennyt...



no omppuun ajaa sen 30 min joten varmaan jumbo olisi lähempänä... en tarhasta osaa sanoa, mutta kait siel niipperissäkin on tarhoja, sun pitää vaan soitella... en itse ostaisi sieltä kaupasta ruokaa, meinaan aika kallis, mutta hyvä kuitenkin kun on hätä kauppa vieressä =)



Ihmiset oli ainakin silloin ihan mukavia, silloin kun itse asuin siellä niin nuoriso vaan hengas siinä koulun lähistöllä, ja tottakai dokas, en tiedä mikä tilanne nyt...



On siellä iso kenttä, ja skeitti parkki nykyään ja talvella luistelurata, ja voi myös tennistä pelata(kai) ainakin on aidattu alue..



niin ja hintatasosta tiedän sen että ne uudet kämpät kun oli myynnissä niin minun mielestäni hirveän kalliita...



kysele vielä jos tulee jtk mieleen...

Vierailija
10/19 |
30.04.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

Me käytiin siinä Valtsussa pari kertaa ja oli ihan tavallisen hintanen. Siitä me ostettais ruuat. Superpähkinä Vantaalla on sitte yks vaihtoehto. Mutta käytännössä käytäs arkena siinä kylillä ja pari kertaa viikossa ajettais Myrtsiin tai Jumboon.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
11/19 |
12.03.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

Hei



Pari vuotta asuneena täytyy sanoa että Kalajärvi on ihanan rauhallinen ja viihtyisä alue. Ja turvallinen.



Ostetiin pari vuotta sitten asunto ja ei juuri tiedetty alueesta muuta kuin mitä oltiin Serenassa ja Luukissa käyty uimassa.



Tulee käytettyä Kalajärven palveluita jonkin verran kuten kirjastoa, neuvolaa, terveysasemaa, kampaamoa ja tietenkin Valintataloa. Supermaketteihin mennään milloin mihinkin. Nyt lähelle on tulossa lisää kauppoja eli palvelut paranee, puhumattakaan sitten kun Klajärvi II alue rakennetaan.



Voin suositella lapsiperheille. Kuulemma tarhat ja koulutkin tosi kivoja.

Vierailija
12/19 |
11.08.2017 |
Näytä aiemmat lainaukset

Joo tälläin 7-vuotta myöhässä, mutta jos jotkut miettii asuntota Kalajärveltä niin:

Ite oon asunu koko elämäni Kaliksella (15-vuotta) ja päiväkodit, eskarit, ala- ja yläkoulu löytyy. Itse asun 600m etäisyydeltä niissä. Ja vaikka Kalajärven koulusta on sanottu huonoja asioita, niin ei ainakaan enää ole. Siellä on KiVa-tiimi, tukioppilaat, iltapäivätoimintaa, nuorisotila, ja hyvä opettajat.

Kalajärven "keskustassa" löytyy K-market, Apteekki, pizzeria, kirjasto, neuvola, terveystalo, kampaaja yms.

Leikkipuisto ja asukaspuisto, joka järjestää kaiken maailman kerhoja. Ja ite hengasin siellä aina kavereiden kanssa.

Bussit kulkee hyvin Espoon keskustaan ja Stadiin. Ja pääsee Alle 20 minuutissa Jumboon. Läheltä löytyy Serena:)

Mukava asuinalue, rauhallinen yms, en tiedä hinnoista.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
13/19 |
11.08.2017 |
Näytä aiemmat lainaukset

Kalislaine kirjoitti:

Joo tälläin 7-vuotta myöhässä, mutta jos jotkut miettii asuntota Kalajärveltä niin:

Ite oon asunu koko elämäni Kaliksella (15-vuotta) ja päiväkodit, eskarit, ala- ja yläkoulu löytyy. Itse asun 600m etäisyydeltä niissä. Ja vaikka Kalajärven koulusta on sanottu huonoja asioita, niin ei ainakaan enää ole. Siellä on KiVa-tiimi, tukioppilaat, iltapäivätoimintaa, nuorisotila, ja hyvä opettajat.

Kalajärven "keskustassa" löytyy K-market, Apteekki, pizzeria, kirjasto, neuvola, terveystalo, kampaaja yms.

Leikkipuisto ja asukaspuisto, joka järjestää kaiken maailman kerhoja. Ja ite hengasin siellä aina kavereiden kanssa.

Bussit kulkee hyvin Espoon keskustaan ja Stadiin. Ja pääsee Alle 20 minuutissa Jumboon. Läheltä löytyy Serena:)

Mukava asuinalue, rauhallinen yms, en tiedä hinnoista.

Kulkee hyvin stadiin? :DD tuossahan ehtii kuolla vanhuuteen matkalla, menee ikuisuus

Vierailija
14/19 |
01.11.2017 |
Näytä aiemmat lainaukset

Kalis on hyvä ja rauhallinen paikka. Espoossa ja pääkaupunkiseudulla pitää matkoihin varata aikaa ihan joka paikassa.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
15/19 |
05.08.2018 |
Näytä aiemmat lainaukset

Tuskin kukaan tätä enää lukee, mutta vastataan. Valintatalo on muuttunut K marketiksi, laajat kauppamahdollisuudet 5 min päässä Niipperissä. Kalajärvelle on valmistunut uusi ns. asukaspuisto ja rakennus. Bussiliikenne nykyään suht hyvää, ja suuria parannuksia edessä. Rauhallinen asuinalue. Uusia taloja rakennetaan lisää jonkun ajan päästä. Kalajärveltä löytyy myös Apteekki, kauppa, Pizzataxi, parturi. Niipperissä on parturi, kukkakauppa sekä S-Market ja K-supermarket. Bussilinjasto kattava ja tosiaan parantelua tapahtuu. Uudet bussit tulossa 2019!

Vierailija
16/19 |
06.10.2023 |
Näytä aiemmat lainaukset

Totta kai lukee kaikki jotka käyttää Googlea. Kiitos siis Kalajärvitiedosta ja saa mielellään päivittää lisää.

Mikä meininki nyt?

Vierailija
17/19 |
06.10.2023 |
Näytä aiemmat lainaukset

Pari vuotta sitten uutisoitiin nuorison aiheuttamista ongelmista mutta missäpä ei 🤷

Vierailija
18/19 |
06.10.2023 |
Näytä aiemmat lainaukset

Kalujärvi

Vierailija
19/19 |
06.10.2023 |
Näytä aiemmat lainaukset

Nuorisotila Rento on nykyään

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: yksi kuusi yhdeksän