Onko viiden aikaan annetulla hedelmäsoseella positiivista
vaikutusta vauvan youniin, kun vauvalla ikää 6kk ja soseita
tosiaan vasta aloiteltu. Vai ehtiikö maha jo ihan tyhjaks ennen uniaikaa klo21?
Kommentit (7)
Ehtii olla siihen mennessä täysin sulanut, varsin jos määrä ei vielä päätä huimaa.
Jos hakee vaikutusta yöuniin, iltapalaksi vähintään velliä, mieluiten puuroa.
Soseet syöttäsin ennen klo 14. Ihmettelen niitä äitejä jotka syöttävät hedelmiä iltapalaksi, ja sitten valittavat että lapset ei nuku.
antaa vaikka perunaa tms. ja sen kanssa vähän hedelmäsosetta. Ainakin meidän muksut nukkui tuolla 7 kk ikäisestä lähtien aamuun saakka.
Tuossahan on monta tuntia välissä, vaikka söisi koko purkillisen. Jos yleensäkään jokin syöminen vaikuttaa unia pidentävästi niin puuro tms. ja sekin vasta lähempänä nukkumaanmenoaikaa annettuna. Itse en tosin usko, että kaikilla vauvoilla heräilyyn voi edes vaikuttaa.
Tai ehkä jollain vaikuttaakin.. meillä ei tunnu unet paranevan sitten millään! :)
Ei auttanut meilläkään soseet eikä mitkään muutkaan konstit. Aika auttoi. Kun lapsi oppi lopulta kunnolla kävelemäänkin (eli kaikki motoriikka hallussa) niin yöt alkoivat sujua peremmin pikku hiljaa 1-vuotiaasta lähtien. Nyt 1,5 v nukkuu välillä kokonaisia öitä mikä on meillä ihan uskomatonta luksusta! Tsemppiä! :)
usko että vaikuttais yöuneen... tietty jos allerginen niin sitten vaikuttaa negatiivisesti.
Alkaa yöunet varmaan parantua kunhan saa oikeeta ruokaa... hedelmäsoseet ei sillai nälkää pidä pitkään, enemmän välipalana koen ne.