Saisko kaksosten (tyttö ja poika) nimipohdintaan apua?
Meillä on kaksoset ja heidän nimien suhteen ei olla päästy yksimielisyyteen. Pojalle on vahva ehdokas Jesper, mutta toiset nimet on aika lailla hakusessa. Tytölle ei ole oikeastaan yhtään suosikkia tai sellaista mitä voisi ajatella.
Tuo Jesper on kuitenkin aika varma ja siskon nimi saisi jollain lailla mahdollisesti sopia veljen nimeen, mutta ei saa olla liian samanlainen eikä sais mielellään alkaa J-kirjaimella.
Kun saatais ees etunimet päätetyks niin viimeisetkin nimet löytyis ehkä helpommin. Mieluiten otan vastaan etunimiehdotuksia.
Kommentit (13)
Jesper ja Olivia
Jesper ja Ellen
Jesper ja Milia
Jesper ja Edit
Jesper ja Telma
Jesper ja Matilda
Jesper ja Sandra
Jesper ja Rosanna
Jesper ja Adele
Jesper ja Katrianna
Jesper ja Sofianna
Jesper ja Judit
Jesper ja Rosina
Jesper ja Leona
Jesper ja Mimosa
Jesper ja Iisa
Jesper ja Kianna
-onko yhtään sinne päinkään mitä haet??
Jesper ja Tara
Jesper ja Veera
Mielestäni moni nimi sopii Jesperin kanssa, ehkä "yhtenäisyyttä" toisi r-kirjain?
Raakel
Mariel
Rosalie
Amalia
Flora
Dora
Natalia
Näistä pääsee harkintaan Anniina, Sandra, Mariel ja Rosalie tai Rosalia. Tosin tuo Rosalie/Rosalia saattaa olla miehen mielestä liian erikoinen. Uusiakin saa vielä ehdottaa.
ap
Jesper ja Olivia Jesper ja Ellen Jesper ja Milia Jesper ja Edit Jesper ja Telma Jesper ja Matilda Jesper ja Sandra Jesper ja Rosanna Jesper ja Adele Jesper ja Katrianna Jesper ja Sofianna Jesper ja Judit Jesper ja Rosina Jesper ja Leona Jesper ja Mimosa Jesper ja Iisa Jesper ja Kianna -onko yhtään sinne päinkään mitä haet??
Nämä on just sellaisia mitkä on nyt muotia,ja
mun mielestä aivan hirrrrveitä tytön nimiä kaikki!
Onko oikeesti jonkun mielestä nämä kivoja??
Erin (Eerin)
Rosanna
Aurelia
Marikki
Verna
Tekla
Inari
Selena
Neelia
Melissa
Mirella
Leanna
Freja
Minä tykkäisin kyllä vielä enemmän Rosalie/Rosalia nimestä, mutta miehen mielestä se on liian vaikea käytössä ja myös liian erikoinen.
Viitsiskö joku vielä kertoa, että mitä kaikkia merkitysnimiä on olemassa. Ei välttämättä luontoaiheisia, erityisesti kiinnostais ne, jotka merkitsevät jotain, mutta sitä ei "näe" kirjoitusasusta. Merkitysnimi tulee siis keskimmäiseksi.
Viimeiset nimet luultavasti tullee suvusta, tosin hieman muunneltuina alkuperäisistä, jos niistä päästään yhteisymmärrykseen.
ap
Jesper ja...
Elina
Ella
Seela
Daniela
Jesper ja Annina
Jesper ja Pinja
Jesper ja Noora