Miten olen voinut rakastua tällaiseen idioottiin? :(
Meillä on kolme lasta (4v, 2v ja 8kk) ja yhteistä taivalta takana melkeen 10v. Ennen lapsia mies oli mitä ihanin, melkeinpä unelmamies ja vielä esikoisen syntymän jälkeenkin alkuun. Vähitellen mieheni muuttui ja yritti rajottaa kaikkia menemisiäni ja epäili millon mistäkin, vaikkei mitään aihetta ollut. En ole koskaan pettänyt, mutta miehen painostuksesta huolimatta en ole suostunut lopettamaan harrastustani tai olemaan tapaamatta ystäviäni. Tämä on aiheuttanut jatkuvia riitoja.
Olen tästä monesti miehelle yrittänyt puhua ja nyt oli jo suostumassa pariterapiaan, mutta vähän aikaa sitten mies kertoi hänellä olevan toinen nainen ja että kyseinen nainen on raskaana ja mies haluaa eron. Vaikka meillä onkin mennyt huonosti, siis mieheni on yrittänyt puuttua menemisiini niin silti olen rakastanut ja rakastan miestäni ja ero oli minulle se viimeinen vaihtoehto. Nyt ei ole kuitenkaan vaihtoehtoja.
Olen ihan hajalla enkä tiedä miten ihmeessä jaksan yksin lasten kanssa. Pakkohan se on kun en muutakaan voi. Ei vaan voi käsittää tätä, näinkö vähän merkitsin miehelleni…
Kommentit (55)
Minä puolestani suosittelisin, että nyt kun mies kerran haluaa jättää koko vanhan elämän taakseen, pidät huolen, että saat lastesi yksinhuoltajuuden! Jos merkitsette papereihin yhteishuoltajuuden, voi mies myöhemmin halutessaan alkaa pompotella sinua ja lapsia mielensä mukaan, koska hänellä tulee olemaan oikeus osallsitua päätöksiin lasten asioissa. Jos mies on noin ääliö, niin nosta vain pääsi pystyyn ja pidä huoli lapsistasi ja itsestäsi!
Onko sinulla hyvät välit miehen sukuun? Olisiko mahdollista, että lapsilla kuitenkin säilyisi yhteys miehen sukuun? Eihän se heidän tai lasten syy ole, että mies ei ymmärrä omaa ja lastensa parasta.
Päätit jatkaa harrastuksissa. Keimailit muille ihmisille, muille miehille. Nautit huomiosta jonka sait harrastuksissa.
Miehesi oli tämän ajan yksin kotonaan, odottaen sinua. Jokin hänen sisällään kuoli ja kypsyi, kun asetit harrastukset perheesi edelle.
Hän meni tietokoneelle. Kirjoitti osoitteeksi www.suomi24.fi ja meni treffeille. Sieltä hän löysi ihanan ymmärtävän naisen, joka ei aseta ystäviään ja harrastuksiaan perheen edelle.
Sitten mies meni ja rakasteli uutta naista sydämensä kyllyydestä.
Mies on sanonut, ettei halua tavata lapsiaan vaan haluaa alottaa täysin uuden elämän (siihen ei kuulu meidän lapset) uuden naisensa kanssa.
Mitään vuoroviikkosysteemiä ei todellakaan tule olemaan, ei vaikka mies päättäiskin, että haluaa tavata lapsiaan.
ap
Tällainen mies on oman elimensä ja muiden naisten vietävissä oleva, pikkusieluinen ja kostonhimoinen tuuliviiri. Parempi kun pääset eroon hänestä.
Minä puolestani suosittelisin, että nyt kun mies kerran haluaa jättää koko vanhan elämän taakseen, pidät huolen, että saat lastesi yksinhuoltajuuden!
Pidä huolta, että tämä toteutuu. Saapa nähdä, alkaako mies nikotella vastaan.
kuinka vähän OMAT LAPSET voi merkitä miehelle???! Helvetin luuseri joka lapsensakin hylkää. Inhottaa! Voimia sulle ja lapsillesi!
Minusta tulee siis ilmeisesti täydellinen yh. Mies on sanonut, ettei halua tavata lapsiaan vaan haluaa alottaa täysin uuden elämän (siihen ei kuulu meidän lapset) uuden naisensa kanssa.
Miten kukaan voi olla noin typerä?
En voi käsittää, miten kukaan pystyy olemaan erossa lapsistaan. Itselläni tulisi aivan kauhea ikävä.
-JyväskyläFinland
Kyllä sä olet merkinnyt miehellesi paljonkin, aikanaan, mutta hän on sellainen, joka olis hallunut hallita sua, ja koska et siihen suostunut, hänen tartti etsiä sellainen, joka tottelee ja taipuu.
Uskon, että alku on suoraan skelestä, mutta kyllä te pärjäätte!
- pääset eroon IDIOOTTI-miehestäsi
- lastesi ei tarvitse enää katsella vanhempien riitelyä.
-Kolmesta lapsesta saat aika isot elatusmaksut.
- Kukaan ei ole nyt estämässä harrastuksiasi tai ystävien kanssa tapailua.
- Kukaan ei ole nyt estämässä harrastuksiasi tai ystävien kanssa tapailua.
Ai ei "kukaan"? Mihis ne lapset sitten menee? Isällekö? 8 kk on ainakin aika pieni vuoroviikkosysteemiin.
ap tilanteesi on ikävä tällä hetkellä, voimia sulle siihen...
...mutta luuleeko se uusi nainen joka nyt raskaana, että miehesi rakastaa ja elää loppuelämänsä hänen kanssaan?! jos varattu kolmen pienen lapsen isä panis mut paksuksi väistämättä miettisin ehtiikö meidän pikkunen edes syntyä kun joku uusi on raskaana...
Tuntuu siltä, että elämältä katosi pohja kokonaan. Enköhän tästä vielä aikanaan nouse ja varmasti aikakin auttaa, mutta nyt on todella vaikeaa.
Minusta tulee siis ilmeisesti täydellinen yh. Mies on sanonut, ettei halua tavata lapsiaan vaan haluaa alottaa täysin uuden elämän (siihen ei kuulu meidän lapset) uuden naisensa kanssa.
Mitään vuoroviikkosysteemiä ei todellakaan tule olemaan, ei vaikka mies päättäiskin, että haluaa tavata lapsiaan.
ap
- Kukaan ei ole nyt estämässä harrastuksiasi tai ystävien kanssa tapailua.Ai ei "kukaan"? Mihis ne lapset sitten menee? Isällekö? 8 kk on ainakin aika pieni vuoroviikkosysteemiin.
Siis sun miehes olikin totaalinen idari ja luuseri! Toivottavasti sulla on tukiverkkoa, ja ilmeisesti on, kun olet myös elänyt ja toiminut ilman lapsia ja miestä.
Pärjäätte kyllä.
ei ollut raskaana). Exä syytteli ja rajoitti ja epäili ja sitten 10 vuoden yhdessäolon jälkeen ilmoitti haluavansa eron kun hänellä on uusi nainen.
Maailma romahti, mutta puolen vuoden suremisen jälkeen näkyi valoa tunnelin päässä ja sittemmin minusta tuli erittäin onnellinen ja tyytyväinen. Löysin uuden miehenkin, joka oli ihan toista maata kuin entinen.
voi, otan osaa, raskas on elämäntilanteesi tällä hetkellä. Itselläni oli samoin mies joka aina epäili minua uskottumuudesta ja jos satuin jollekulle miehelle (tuttaville siis) juttelemaan ystävällisesti niin mies syytti minua flirttailusta. Ja samoin meillä tuli sitten ilmi, että kysehän olikin siitä, että hänellä sitä uskottomuutta oli ollut jo pitkään ja lähti myös sitten sen hetkisen naisensa matkaan. Älä syytä itseäsi tapahtuneesta, hänen toimintansa ei kerro mitään sinun arvostasi. Lähinnä miehesi käyttäytyminen kertoo hänen omista ongelmistaan ja kypsymättömyydestään, vaikka olisit rakastanut häntä kuinka paljon, sekään ei olisi estänyt tapahtunutta.
Nyt tuntuu varmasti raskaalta ajatella elämää yksinhuoltajana, onko sinulla tukiverkostoa? muita omaisia, ystäviä jotka voivat olla tukenasi kun rakennat elämääsi lasten kanssa uusiksi?
Sinulle käy vielä elämässä hyvin, älä huoli.
Mies joutuu elämään idioottimaisten tekojensa kanssa loppuelämänsä.
t.yksi, joka käynyt läpi jotain samankaltaista ja voi nykyään hyvin