Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

8-vuotiaan hillitön ruokahalu..

Vierailija
14.04.2010 |

Mun aina tähän asti niin sirppana tyttönen on ilmeisesti kasvuvaiheessa oikein kympillä ja syö ihan kamalasti. Huomasin, että tuo kasvu nyt sit suuntautuu enempi leveyssuuntaan, toki pituuttakin on tullut kun housuja jää lyhyiksi.



Meillä on syöty aina ihan tavallista kotiruokaa ja kasviksia jossain muodossa liki joka päivä. Salaatteja teen usein, porkkanaraastetta jne.. Toki herkkuja syödään ja tytölle maistuu makea ihan erikoisen hyvin, sitä joutuu rajoittamaan aina.



Tänään oli kasvissosekeittoa + raejuustoa. Pitääkö tähän tavallisen ruuan syömiseen nyt puuttua (ei kai??) kun tyttö veteli 2 täyttä lautasellista keittoa sekä melkein 400g raejuustoa, siis se iso rasia meni melkein hänelle itselleen. Mä sain siitä omalle lautaselle pari rkl, samoin pikkuveikalle 1rkl. Ja sinne meni. Ja tiedän, että tunnin päästä pitäis taas jotain saada syötävää..



Tyttö on 128cm pitkä ja paino on ollut 27-28,5kg tässä viimeaikoina. Vielä joulukuussa painoi 25,5kg. Nyt on tullut tietynlaista rotevuutta, käsivarretkin on saaneet "lihaa" ympärilleen, ja peppu samoin, mutta ihan sopusuhtainen on minun mielestäni.



Valitettavasti huomaan, että tyttö on perinyt sekä mun ruumiinmuodot (paksut kintut ja ahteri)vrt. ikätoverit, että taipumuksen lihoa herkästi.



Hooh, tästäkö se painontarkkailu jo aloitetaan.. Itse muistan aina, kun suunnilleen samassa iässä olin koulun kesäsiirtolassa 2vk ja lihoin sinä aikana 3kg, siitä nousi merkillinen haloo. Varmaan aikuiset tarkoittivat kehua leirin ruokia, mutta mulle se jäi tonne takaraivoon negatiivisena itseeni kohdistuvana asiana.

Kommentit (5)

Vierailija
1/5 |
14.04.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

ja syö hurjasti! Nyt jo ravintolassa aikusten annoksia esim. pastaa. Keittoa menee helposti kolme lautasellista. Leveyttä ei kasva, mutta pituus on suunnilleen samoissa kun teillä ehkä vähän yli.

Minä ajattelen, että ruokailuun en puutu. Hillintää harjoitan vain makeassa. Ruoka kyllä kuluu itsekseen pois.

Vierailija
2/5 |
14.04.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

aina niin pieniruokainen poika on alkanut syömään. Hän on nyt 7,5 v. Hoikka poika hän on, mutta ruoan määrä on kaksinkertaistunut tämän alkuvuoden aikana.



Hän on 126 cm ja 23 kg.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/5 |
14.04.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

Muistan kuitenkin että itse siinä suunnilleen tuon ikäisenä kuin tyttäreni söin paljon enemmän kuin ennen (siis oikeaa ruokaa, ei mitään karkkeja tai muita herkkuja) ja kasvoin nopeasti. Se taisi herättää kouluterveydenhoitolassakin ihmetystä kun olin kasvanut hoitajan mielestä niin paljon.

Vierailija
4/5 |
14.04.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

pituutta en tiedä tarkalleen oisko 126cm ja painaa 21kg ja ei vieläkään ole ruokahalu noussut.



Siksi varmaan noin lyhytkin kun ei ruoka maistu. Varsinkaan liha. En tosin odotakaan että mitenkään pitkä hänestä tulisi.



Mutta luulisin, että kasvaisi paremmin jos söisi kunnolla. Meilläkin kyllä makea maistuisi kaikista parhaiten.

Vierailija
5/5 |
14.04.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

tosi moni on 7-8 -vuotiaana kasvanut enimmäkseen leveyttä ja 9-vuotiaana olleet taas langanlaihoja. Ovat siis normaalipainoisten vanhempien lapsia, joilla ruokavaliossa ei ole muutosta. Ihan selkeästi heillä on peppu levinnyt ja tullut masua ja poskia, jotka ovat sitten hävinneet kun pituuskasvu on alkanut vauhdilla!



Luulen, että on normaali kehitysvaihe.

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: yhdeksän yhdeksän yksi