Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Pika-apua tarvitaan; imetyksen lopettaminen

Vierailija
29.03.2010 |

Eli tilanne sellainen, että kuopustyttö nyt 9,5 kk vanha. Olen täysimettänyt sen 9 kk, tarvetta antaa lisämaitoa (pumppu tai korvike) ei ollut, enkä ajatellut että asiasta sinänsä tulisi ongelmia, kun pulloruokintaan tulisi tarve siirtyä.



Nyt tarvetta olisi. Pari viikkoa sitten aloitin harjoittelun korvikkeella; pullot, nokkamukit, tavalliset mukit kokeiltu. Tyttö ei osaa/halua imeä pulloista, hörppiminen sujuu paremmin, mutta ei juo siten kovinkaan paljon. Lusikalla myös tarjottu.



Tämän seurauksena unohtelee, miten tisusta imetään, nyt on alkanut välillä puremaan (uusia hampaita tullut 4 kpl kuukauden sisällä), ja äskenkin purasi kovaa, ja sitten kun vetäisen tisun pois, niin loukkaantuu, eikä enää halua imeä uudestaan. Näin kävi myös aiemmin viikko sitten, ja silloin teki syömislakon (ei kiinteille, ei maidolle kaikissa muodoissa). Onneksi ei kestänyt kovin pitkään, mutta ikävä tilanne joka tapauksessa.



Nyt ajattelen, että voisin hyvin lopettaa imetyksen kokonaan tuon puremisen takia, lisäksi olen laihtunut/kuihtunut aika kovasti. Mutta miten sen parhaiten tekisin tässä tilanteessa?

Kommentit (11)

Vierailija
1/11 |
29.03.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

täysimettänyt 9kk? Lopetat vaan imetyksen kokonaan, kyllä se alkaa juomaan mukista kun ei muuten saa.

Vierailija
2/11 |
29.03.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

saanut mitään soseitakaan?



Lopetat vain sen imetyksen, kyllä mukistakin alkaa mennä, ja ns. lastenjogurtteja (iän mukaisia) ja puuroja/vellejähän voit myös syöttää, ne korvaavat osaaltaan maitoa.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/11 |
29.03.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

Johan sen käyttö pitäisi kokonaan lopettaa suositusten mukaan vuoden vanhana. Meillä ainakin 7,5 kuukautta vanha oppi juomaan suoraan mukista kylmää korviketta. Lämmitetty ei kelvannu. Tietenkin alussa menee vähän vähemmän, mutta saahan ruoankin mukana nestettä, eihän sitä voi ihan kuivaa ruokaa antaa, vaan soseita.

Vierailija
4/11 |
29.03.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

jos lapsi ei vielä ihan täyslakkoa tehnyt, niin lopettele vähitellen - jätä päivittäin esim. yksi imetyskerta väliin, ja korvaat sen pullolla/mukilla. Näin rinnatkin tottuvat siihen, että maitoa ei enää tarvitse tuottaa.



Jos lapsi ei enää suostu imemään, niin sitten koitat tyhjennellä pumppaamalla ylimääräisiä maitoja rinnoista.

Vierailija
5/11 |
29.03.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

toisaalta kiitos että jotain vastaatte, mutta onko pakko aina puuttua johonkin muotoseikkoihin..?



Juu, vauva on syönyt kiinteitä viisikuisesta, mutta muuten olen imettänyt, joten ei ole siis harjoitellut aiemmin pullosta imemistä. Ja anteeksi nyt että väärää termiä käytin.



Jos jollain on aiheeseen liittyviä kommentteja/neuvoja, niin niitä voisin mielellään kuulla lisää.

Vierailija
6/11 |
29.03.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

Jos ei ole mitään erityistä syytä, niin mä en lopettaisi kertalaakista vaan vähitellen, paljon helpompaa lapselle. Teet niin, että vähennä ensin imetyskertoja päivisin ja öisin. Sitten kun imetystä on ollut vaikka viikon ajan vaikka vain kerran päivässä, niin sitten lopetat vaan senkin.



Pureskeluun auttaa se, että kiellät lasta ja lopetat imettämisen sillä kertaa siihen. Yleensä lapset oppivat nopeasti.



Jos olet riutunut, niin kannattaa tarkistaa ruokavaliosi ja liikuntatottumuksesi.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
7/11 |
29.03.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

Lopetin tästä syystä molempien kohdalla imetyksen, muutaman viikon takkuilun jälkeen. Neuvoni on kuten edellisetkin että lopetat vain kertalaakista rinnan antamisen ja tarjoat tilalle nokkamukia, tuttipulloa tms mitä nyt sitten päätät antaa. Aluksi ei kelpaa mutta se menee pian ohi kun rintaa ei vain tule. Anna alkuvaiheessa vauvajugurtteja ja puuron sekaan voi sekoittaa tuttelijauhetta (ohjeen sain neuvolasta tehdä näin) jotta lapsi saa riittävästi maitoa. Nestettä tulee myös hedelmäsoseissa ja ruuissa. Tarjoa vettä joka välissä. Saat tottumaan pullo/mukimaitoon helpommin jos ensin lypsät omaa pulloon, sitten laimennat korvikkeen sillä ja siitä siirryt kokonaan korvikkeeseen. Kyllä se siitä!

Vierailija
8/11 |
29.03.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

saa mitään muuta ravintoa kuin maitoa :) Siksi moni on jo sanonut, että tuskin olet täysimettänyt 9kk, tuskin olisi vauva pärjännyt pelkällä maidolla... Mutta siitä vieroituksesta. Siirry antamaan maitoa nokkamukista, tuonikäiselle voi aivan hyvin jo kokeilla. Maidonsaanti pitää kuitenkin turvata eli jos juo huonosti mukista, niin sitten pullosta. Maitoa pitäisi saada 5-6dl päivässä. Ehkä kannattaa ensin vähentää imetystä pikkuhiljaa ja sitten lopettaa kokonaan.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
9/11 |
29.03.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ja tuttipulloa ei varmaan kannata enää ottaa käyttöön. Mä opettaisin suoraan mukille. Kannattaa vaan sitten pitää rättiä lähellä.

Vierailija
10/11 |
29.03.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

yrittäkää sitkeästi vain nokkamukista tai tavallisesta mukista, meillä ainakin joi poika tuon ikäisenä jo tavallisesta mukista.



Jos haluat edelleen imettään, niin imetys aina vasta varsinaisen ruuan päälle. Ja jos haluat lopettaa, niin sitten et vaan anna enää tissiä. Kyllä se laps rupee syömään kun nälkä tulee. Me aikuiset ei aina ehkä osata ymmärtää, että kyllä jo lähelle vuoden ikäinen tuntee nälän ja tietää kuinka paljon jaksaa syödä. Ei pidä tuputtaa!

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
11/11 |
29.03.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

olen tosiaan ollut liian arka lopettamaan imetystä (palannut aina takaisin, kun ei ole maistunut mukista). Kiitos siis vinkeistä!

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: viisi viisi kolme