Lue keskustelun säännöt.
Annoin lapsilleni luvan mennä katsomaan kirkon pääsiäisnäytelmää
25.03.2010 |
Päiväkodissa ovat siis menossa kirkolle katsomaan pääsiäisnäytelmää "Tyhjä hauta". Annoin lapsille luvan mennä mukaan vaikka emme kuulu kirkkoon.
Nyt alkoi mietityttää sopiiko pääsiäisaihe lainkaan 5- ja 6-vuotiaille. Näytelmän nimikin kuulostaa pahalle.
Teinkö virheen?
Kommentit (2)
Ei tähän varmaan osaa kukaan muu ottaa kantaa, kuin mikä teidän perheen näkemys on asiaan. Paras ehkä olisi, jos itse pääsisit mukaan tai saisit sitten ohjaajilta mahdollisimman tarkkaan tietää millainen näytelmä oli, jotta osaat siitä lastenne kanssa keskustella (mielellään etukäteen ja jälkikäteen).
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
paremmin kuin me täällä av-palstalla. Soita sinne! Pyydä puhelinnumeroa seurakunnan lapsityön vastaavalle; hän on varmaan tietoinen näytelmästä.
Seurakunnat ovat tehneet paljon pääsiäisnäytelmiä ja -vaelluksia, joten uskoisin heillä olevan kokemusta, millä tasolla ja tyylillä minkäkin ikäisten lasten kanssa voidaan pääsiäisen tapahtumia käydä läpi.