Pärjäisittekö tällä pari vuotta?
Viisihenkinen perhe, rahaa ruokaa ja muuhun kaikkien mahdollisten laskujen jälkeen 800e/kk. Säästössä noin tonni. Mahdollisuus satunnaisiin pienehköihin lisätuloihin.
Kommentit (5)
mitä menoja sisältyy "kaikkiin mahdollisiin laskuihin". Joka tapauksessa pärjäisin varmaan, jos pitäisi.
Säästöt kuulostavat sen verran pieniltä, että olisi hyvä, jos niissä laskuissa tms. olisi tarpeen mukaan tinkimisen varaa, eli jos esimerkiksi sattuu useampi yllättävä iso meno, niin tonni ei ole ihan hirveästi. Tai onko hädän tullen mahdollista lainata rahaa jostain (esim. työttömyys, sairastumisia yms., mitä ei nyt voi ennakoida).
mutta pitäisi miettiä menoja vähän tarkemmin
Itse meinaamme pärjätä 6henkisellä perheellä kaikkien laskujen jälkeen n. 500€:lla kuussa. ja ei säästöjä.
Visalla tonni pahan päivän varalle.
henkinen perhe sekä kaksi ISOA koiraa. Laskujen7/vuokran ym.jälkeen ruokaan, vaatteisiin, hygieniatarvikkeisiin, pesuaineisiin ym.. jää kuukaudessa vaihtelevasti 300-500 euroa. Helposti pärjätään :) Käydään jopa välillä leffassa/ulkona syömässä/risteilyillä jne..
niin mikä ettei. Rakkautta ja jaksamista ja kaikkien tulee ymmärtää tilanne. Tuo summa riittää kyllä hyvin jopa viikottaiseen karkkipäivään tai kuukausittaiseen herkkuviikonloppuun, jos pysytte kohtuuden rajoissa.