Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Kannattaako tietokone käytön jälkeen sulkea vai riittääkö horrostila tms.? (ev)

Vierailija
24.03.2010 |

Kommentit (5)

Vierailija
1/5 |
24.03.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

jos käytät konetta kerran päivässä, kannattaa sulkea kokonaan, koska muisteille joudutaan syöttämään virtaa ettei ne tyhjene. Sitten kun muistit on tyhjät, käynnistys kestää kauemmin ja voi olla että usean minuutin käynnistyminen voi viedä esim koko vuorokauden valmiustilan viemän virtamäärän. Toisaalta taas komponenttien kestävyys tulee vastaan jos käyttö on kylmästä lämpöiseen joka kerta, eli kaikki virrat katkaistuna. Stand by/ hibernate/ horros/ sleep tilaa kannattaa siis käyttää jos avaat koneen useasti. Nykyisissä läppäreissä virran säästöohjelmat on laitetasolla jo niin pitkällä että ne siirtyy säästötilaan jopa näppäinlyöntien välissä. Tietokoneen sielunelämässä kaikki tehdään nanosekunnin tarkkuudella.

Vierailija
2/5 |
24.03.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

kerran heräsin yöllä siihen, että horrokseen mennyt kone alkoi itsekseen piipitellä ja käynnistyä. Pelästyin, että siellä joku on päässyt palomuurin ohi netistä koneelleni ja yrittää kaapata sitä. Siitä lähtien olen aina sammuttanut vähintään yöksi koneen kokonaan.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/5 |
24.03.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

on kone käytännössä aina auki. Siis läppä kiinni mutta "istunto" päällä. Käytän konetta pitkin päivää.

Vierailija
4/5 |
24.03.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

Energiankulutuksen kannalta, jos konetta ei käytetä 10 minuuttiin, se kannattaa laittaa standby-tilaan, ja jos ei käytetä tuntiin, niin kone on syytä sammuttaa kokonaan. Ja yöksi tietysti aina kaikki virrat pois, mielellään katkaisimellisesta jatkojohdosta.

Vierailija
5/5 |
24.03.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

Menee itsestään nukkumaan ja aukeaa hetkessä eli on aina päällä, virrankulutus pieni eikä mene aikaa hukkaan käynnistelyihin. Vaikka sammuttaisi, aukeaa hetkessä (verrattuna huokaus PC-koneisiin...)

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: yhdeksän viisi kahdeksan