suositelkaa aurinkolaseja 3-vuotiaalle
Hei! Meillä tytön Julbo looping 3 lasit on jäämässä harmittavasti pieneksi. Osaako joku suositella 3-vuotialle yhtä hyviä aurinkolaseja? Reissuun lähtö edessä eli pitäisi saada uudet lasit ostettua pian. onkohan niitä edes vielä kaupoissa?
Kommentit (6)
Täällä esim. löytyy:
http://www.minimoonsailors.co.uk/
ja hinta Suomeen n. 26,45 puntaa eli n. 30 e.
ja ne on tosi tiukat ja lapsi ei tykkää niitä käyttää. Harmittaa mielettömästi!
ei ap
Ne päässä ollaan aika paljon sisälläkin ja illalla ulkona... :) Mietin vaan, että mistä tiedän, minkä koon Julbot meillä on käytössä nyt? Onko niissä jokin numerointi?
mä katoin ainakin julbon omilta sivuilta niitä mittoja ja vertasin niihin.
Mua oikeasti harmittaa toi että ne on liian kireet. Katsoin tuolta edellisen viestin linkistä ja löyty kivoja laseja, mutta mikäköhän se mitta on joka kertoo tuon leveyden? ymmärrättekö?
Onkohan meidän lapsella jotenkin leveä pää? Ollaan kyllä leveä päistä sukua...
Siellä linkissä olevat mitat on näin:
Lens size: 42mm
Bridge: 13mm
Arm length: 115mm
Leveys on edestä siis yhteensä 2x42mm + 13 mm eli 97 mm = 9,7 cm. Tämä oli siis sen Bubblen mitta. Tilasin sen 3,5-vuotiaalle pojalleni ja pikkuveli pian 2 v. perii Looping 3:t.
Tuolla linkittämässäni kaupassa oli Crocsejakin ja ihan kilpailukykyiseen hintaan. Tilasin sieltä nuoremmalle samalla sellaiset. Yhteensä mun tilaus tuli maksamaan 44 euroa (Julbot+Crocsit+postarit).
Löysin Julbon sivuilta uudet lasit, jotka on tarkoitettu 3-5-vuotiaille. Mallin nimi on Julbo Bubble. Googleta, löytyy esim. englantilaisia liikkeitä, joista voi tilata Suomeenkin ja hintataso on edullisempi. Meillä myös nuo Looping 3:t jo vähän ahtaat. Noi Bubblet vaikutti ihan hyvältä vaihtoehdolta seuraaviksi laseiksi!