Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Väsy painaa (unikoulusta)

Vierailija
18.03.2010 |

Puoli vuotias vauva valvottaa kaikki yöt. Vähintään tunnin välein heräilee tissille, aamuyöstä yleensä lähes koko ajan on tissillä.

Väsyttää niin, että oksettaa ja silmät punertaa ja kirvelee.



Unikoulu pitäisi vissiin aloittaa, mutta sekin tuntuu niin rankalta, kun se tietää sitä, että joutuu valvomaan ja hyssyttelemään KOKO yöt niin kauan kunnes vauva oppii olemaan ilman rintaa yöllä. Miten muut on selvinneet siitä? Kuinka nopeasti unikoulu yleensä tehoaa, jos vauva on tottunut saamaan tissiä yöllä TODELLA tiheästi? Oisko jollakin jotain hyviä vinkkejä?



Kaikki vinkit ym. otetaan riemulla vastaan. Puhti alkaa olla totaalisen lopussa 6 kuukauden valvomisesta. Pari yötä koko puolen vuoden aikana olen saanut nukkua enemmän kuin pari kolme tuntia kerralla. Koko ajan mennyt pahemmaksi.

Kommentit (12)

Vierailija
1/12 |
18.03.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

enemmän kiinteitä ruokia päivällä+maitoa pullosta, illalla puuro tai velli, esim klo 22, niin varmasti alkaa nukkumaan. muutenkin koita saada vauvan valvomaan päivällä enemmän ja siten rytmi syntyy. 6kk ei tarvitse enää roikkua tissillä koko aika. osittainen imetyksen lopetus on tuskaa, mieluummin kerrasta poikki. sitten voit myös jättää lapsen hoitoon ja olla vaikka viikonlopun muualla nukkumassa



t. kolmenäiti

Vierailija
2/12 |
18.03.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

Vauva ei nuku päiväuniakaan mielestäni mitenkään paljon. Kahdet parin tunnin päikkärit ottaa. Ei kai tästä enää viitsi vähentää päiväunia, kun olen jo nyt yrittänyt pitää valveilla mahdollisimman pitkään?



Puuron olen vasta aloittanut, eikä se oikein tahdo maistua. Vähän kyllä harmittaa, jos pitää imetys lopettaa kokonaan, kun se on kuitenkin ollut osaksi niin hienoa ja ihanan läheistä vauvan kanssa (lukuun ottamatta yösyöttöjä), mutta ei kai tässä muukaan enää auta kun väsy painaa ja arki alkaa tuntua liian raskaalta.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/12 |
18.03.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

Nukkuuko vauva vieressä? Mä lähtisin nyt alkuun siitä että helpottaisin vaan omaa nukkumista, noin väsyneenä ei unikoulustakaan tule mitään.

Vierailija
4/12 |
18.03.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

kahdet unet 1 vuotiaaksi asti (tai lähelle) on ok, meillä mentiin jopa kolmilla unilla (tosin unet n. tunnin mittaisia).



Meillä yötisu (jatkuva sellainen) lopetettiin 1v3kk iässä, ekana yönä 2 h kinus ja vinku sitä, sit tottu. Tiedän, päästiin helpolla, mutta oli poika siis valmis siihen ilmeisesti.



Nukkuuko teillä vieressä vai omassa sängyssä? Mulla auttoi se alkuun, että otin viereen nukkumaan, sai siinä läheisyyttä, tissiäkin kyllä, mutta minun ei tarvinnut kuin havahtua ja antaa se tissi..



Meillä poika heräilee edelleen yöllä, muttei siis kinu maitoa, vaan kömpii viereen omasta sängystään.



Kiinteitä pitäis sit syödä riittävästi, jotta pärjää yöllä ilman maitoa, valmiudet siihen on. Eli aamupala, lounas, välipala, päivällinen, iltapala. Meillä joskus oli myös lounaan ja aamupalan välissä pieni välipala..

Vierailija
5/12 |
18.03.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

Siis terveellä, normaalilla lapsella jos et anna periksi ja tarjoa tissiä. Jos lopetat unikoulun kesken esim. ekan yön jälkeen, ei seuraavalla yrityksellä 3 yötä enää riitä. Älä siis kokeile tai testaa, vaan päätät että nyt meillä nukutaan.



Tsemppiä kovasti! Muista, että 3 yötä on lyhyt aika jos olet valvonut 6 kuukautta :)



Ja tuohon että imetys pitäisi lopettaa kokonaan: meillä ainakin onnistui yövieroitus hyvin vaikka päivällä vielä imetinkin.

Vierailija
6/12 |
18.03.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

kahdet unet 1 vuotiaaksi asti (tai lähelle) on ok, meillä mentiin jopa kolmilla unilla (tosin unet n. tunnin mittaisia). Meillä yötisu (jatkuva sellainen) lopetettiin 1v3kk iässä, ekana yönä 2 h kinus ja vinku sitä, sit tottu. Tiedän, päästiin helpolla, mutta oli poika siis valmis siihen ilmeisesti. Nukkuuko teillä vieressä vai omassa sängyssä? Mulla auttoi se alkuun, että otin viereen nukkumaan, sai siinä läheisyyttä, tissiäkin kyllä, mutta minun ei tarvinnut kuin havahtua ja antaa se tissi.. Meillä poika heräilee edelleen yöllä, muttei siis kinu maitoa, vaan kömpii viereen omasta sängystään. Kiinteitä pitäis sit syödä riittävästi, jotta pärjää yöllä ilman maitoa, valmiudet siihen on. Eli aamupala, lounas, välipala, päivällinen, iltapala. Meillä joskus oli myös lounaan ja aamupalan välissä pieni välipala..

nukkuu ensimmäisen unipätkän omassa sängyssään, loppuyön vieressä. Jos pitäisi joka syötöllä nostaa se omasta sängystään syömään jne. en varmasti olisi jaksanut tähänkään asti. Sentään hieman saa levätä, vaikka vaavi onkin koko ajan tissillä, kun itse voi pitää silmiä kiinni ja olla puoli-unessa syöttäessä.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
7/12 |
18.03.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

Siis terveellä, normaalilla lapsella jos et anna periksi ja tarjoa tissiä. Jos lopetat unikoulun kesken esim. ekan yön jälkeen, ei seuraavalla yrityksellä 3 yötä enää riitä. Älä siis kokeile tai testaa, vaan päätät että nyt meillä nukutaan. Tsemppiä kovasti! Muista, että 3 yötä on lyhyt aika jos olet valvonut 6 kuukautta :) Ja tuohon että imetys pitäisi lopettaa kokonaan: meillä ainakin onnistui yövieroitus hyvin vaikka päivällä vielä imetinkin.

tuntuu uskomattomalta, että voiko 3 yötä riittää. Tällä hetkellä tilanne tuntuu siltä, että ajattelin unikoulun vievän vähintään viikon ellei pari-kolmekin :) Olisi kyllä NIIN valtava helpotus, jos kolmessa yössä selviäisi.

-ap-

Vierailija
8/12 |
18.03.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

ja selvitä sillä kolmella yöllä. Kannattaa uskoa itseensä ja olla varma asiastaan. Meillä tosiaan poika oli valmis lopettamaan, koska selvittiin yhdellä yöllä, mutta ton verran pienemmän kanssa kannattaa varautua siihen viikkoon-kahteen.



Ja meillä ei koskaan tassuttelu toiminut, viereen piti ottaa. Poika vaan nousi seisomaan ja pyöri ja hyöri tassusta välittämättä..

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
9/12 |
18.03.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ja sen se on myös meillä vienyt, molempien lasten kohdalla. Eka yö on pahin, toinen kohtalainen ja kolmas jo melkein äänetön. Muistat vaan pysyä jämäkkänä, älä anna tissiä tai tosiaan käy niin että seuraavalla kerralla menee viikko (ja kuka jaksaa viikon unikoulua?) Ja meillä oli tosi tissifanit lapset, joten uskon että sinullakin onnistuu 3 yössä :)



Googleta vaikka Anna Wahlgrenin unikouluohjeita, on tosi hyviä vaikkei tyypin metodeista muuten perustaisikaan.

Vierailija
10/12 |
18.03.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

vastaavanlaisesta yötissittelystä ja sen lopettamisesta. Kun päätin, että yöimetys loppuu, niin mies taputteli vauvan uneen aina kun vaavi alkoi itkeä. Kolmisen yötä tähän urakkaan kului. Yksin emme jättäneet vauvaa itkemään. Imetystä en lopettanut, imetin vauvan heti aamulla eli n. 8 jälkeen. Vauva nukkui yöllä omassa sängyssään meidän huoneessa. Meidän vauva oli tällöin iältään noin 7 kk ja kiinteitä kului päivällä sen verran, ettei vauvalla voinut olla yöllä nälkä. Läheisyyden kaipuu vauvalla oli tietysti kova, mutta silittely, ja hätähuudon iskiessä syli auttoivat meillä. Tsemppiä!

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
11/12 |
18.03.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

Voit ihan hyvin antaa illalla jotain muutakin, paremmin maistuvaa. Meillä myös puuro lähes oksetti lasta joten tankattiin sitten illalla muuta. Näin maalaisjärjellä luulisi unikoulunkin onnistuvan paremmin kun lapsen masu on piripintaan täytetty.

Vierailija
12/12 |
18.03.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

vinkeistä ja kannustuksesta! Eiköhän mekin sitten tästä unikoulusta jotenkin selvitä, välillä vain tuntuu, että tuo lapsi varmaan haluaa yötissiä vielä 10-vuotiaanakin :) Pitänee ottaa vain itseä tiukasti niskasta kiinni ja päättää ettei tästä edespäin enää yötissiä anneta.

-ap-

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: yhdeksän kahdeksan kuusi