Mistä kankaista kestoliivinsuojia? ov
Jos olet itse tehnyt liivinsuojia, mitä kankaita niihin käytit? Mulla on vaipoista ylijääneitä pul-paloja joita ajattelin käyttää, mutta ongelma tuli siitä, mitä muita kankaita laitan? Mikä olisi hyvä kangas ihoa vasten ja montako kerrosta imua tarvitaan? Mitä kangasta imuksi?
Kommentit (5)
Laitoin päällimmäiseksi pulia (br pul on notkeinta). Ihoa vasten Myllymuksujen kuivaliinakangas, ei tartu ihoon ja tunnu kostealta kuten esim. flanelli. Väkiin sitten flanellia, bambua, hamppua pari-kolme kerrosta kankaasta riippuen. Bambusta tulee pehmein.
pul paloista, ihoa vasten bambufroteeta ja väliin imuina muutama kerros jotain laamapaitaa. kaikki siis jämäpaloista. hyvin toimivat.
varsinkin jos rinnanpäät hajoaa alussa...
Nyt on ommeltuna kaksi paria joissa sisäpintana bambutrikoo ja yksi pari coolmaxilla. Päälliskerroksena ihanainen apina-pul :) Välissä pari kerrosta joustofroteeta. Ekat pääsi jo testiin!
ap
se on hellän pehmoista ihoa vasten eikä ärsytä sitä. On myös imevää ja hyvin muotoihin mukautuvaa. Suosittelen bambucollegea, -joustofroteeta tai -trikoota.