Hygieniataso välimeren maissa
Onko hygienia saman tasoista niin Kreikassa, Italiassa, Bulgariassa jne. muissa välimeren tienoon lomakohteissa? Minne on raskaana turvallista matkustaa?
Kommentit (3)
on samansuuntaista kaikissa maissa. Pese kädet saippualla tosi usein ja kanna jatkuvasti mukana käsidesiä - näin olen ainakin itse välttynyt taudeilta.
Aloitettiin jo viikkoa ennen syömään maitohappobakteerikapseleita ja syötiin myös koko loman ajan. Silti koko ajan ilmavaivoja ja yhtenä päivänä vatsa oli hetken aikaa sekaisin, mutta talttui Imodiumilla.Pestiin käsiä ahkerasti ja välillä käsidesikin käytössä.Eli koska bakteeritaso on erilainen niin jos olette herkkävatsaisia niin kannattaa hiukan vältellä esim. maitotuotteita. Meidän hotellin pesutilatkin oli siivottu "vähän sinne päin"...Yleisissä vessoissa suljin hanan käytön jälkeen paperin avulla ja sit paperi roskiin.
Tuo ohje koskee kaikkia matkailijoita.
Minä olen raskaana ollessa matkaillut mm. Saharan eteläpuolisessa Afrikassa. Raskauden takia en saanut pakollista keltakuumerokotusta ja ennaltaehkäisevistä malarialääkkeistä otin vain yhtä mietoa lajia.
Pitkällä reissulla en saanut edes turistiripulia.