TV2 nyt Mitä jälkiä vanhempien ankara usko jättää lapsiin?
Kommentit (16)
ja negatiivisten tunteiden demonisoiminen on herkästi karismaattisten herätysten piirissä esiintyvä ilmiö. Tätä koin itse Maitobaarissa. Erittäin traumatisoivaa.
Mulle oli yllätys tuo helluntalaisten ahdasmielisyys. olen aina pitänyt heitä paljon vapaamielisempinä ja jotenkin iloisempina kuin vanhoillislestadiolaisia. Mutta se onkin ihan samaa!
sekin on voinut vapautua niistä ajoista paljon. ennen on ehkä ollut toisenlaista?
koska olen itse fundamentalistiperheestä, en helluntailaisesta, vaan vapaakirkollisesta.
Minä sain meikata, minä sain katsoa telkkaria, jotta tiedän, mitä koulussa puhutaan, minä sain olla vihainen... Siis 80-luvulla. Ehkä tuollaista on ollut aikaisemmin?
Kävin vähän aikaa siellä ja oikein laitettuja ja naisellisia naisia kävi kokouksissa. Mua häiritsi ehkä se tyhjänpäiväisyys ja "sisäinen parantuminen" ja kaatajapastorit.
no silloin 15-vuotiaana minä olin ensimmäinen. Maailma taitaa muuttua.
Joo, sisäinen parantuminen :-). Silloin ei ollut kaatajia.
Kävin vähän aikaa siellä ja oikein laitettuja ja naisellisia naisia kävi kokouksissa. Mua häiritsi ehkä se tyhjänpäiväisyys ja "sisäinen parantuminen" ja kaatajapastorit.
ja aivan varmasti niillä lapsilla on vielä isoja ongelmia ja traumoja :(
ja aivan varmasti niillä lapsilla on vielä isoja ongelmia ja traumoja :(
Vapiksellahan melkein PITÄÄ meikata. Kävin vähän aikaa siellä ja oikein laitettuja ja naisellisia naisia kävi kokouksissa. Mua häiritsi ehkä se tyhjänpäiväisyys ja "sisäinen parantuminen" ja kaatajapastorit.
evlut kirkossa saa olla harmaa hiirulainen, jos haluaa, mutta vapaissa suunnissa on jonkinlainen normi, että pukeutuu muodikkaasti ja meikkaa. aika oudolta tuntuu.
olen aina pitänyt heitä paljon vapaamielisempinä ja jotenkin iloisempina kuin vanhoillislestadiolaisia. Mutta se onkin ihan samaa!
No voi hohhoijaa, kun taas yhden esimerkin perusteella tuomitaan koko suuntaus... Eiköhän sitä kaikista mahdollisista uskonnoista ja uskomattomuuksista löydy ääripäitä! Ja riippuu yleensä ihmisten tietynlaisista persoonallisuuksista eikä mistään kirkkokunnan/vapaan suunnan yleisistä katsantokannoista.
On olemassa todella vahingollsia suuntauksia ja lahkoja, joissa on vinoutunut ihmis- ja jumalakäsitys. Osa ihmisistä tarvtsee heikon psyykensä tueksi tiukkaa lahkoa, joka sanelee olemisen raamit. Heille vaihtoehtona voisi olla esim alkoholi- tai huumeriippuvuus tai alistuminen väkivaltaiseen parisuhteeseen. Silti lahkojen ja uskonsuuntien ongelmista on puhuttava eikä pidä vähätellä niiden uhrien kärsimyksiä.
Mä tiedän muutaman helluntailaisen, eivätkä vaikuta mitenkään kovin jyrkiltä uskovaisilta ainakaan ulospäin.
Mä tiedän muutaman helluntailaisen, eivätkä vaikuta mitenkään kovin jyrkiltä uskovaisilta ainakaan ulospäin.
Ihan tatuoitu entinen kunnon teinigootti. Olen helluntailainen.
Meikkaaminen, "maailmallisen" musiikin kuuntelu, televisio, verilettujen syönti... huoh. Melkein kaikki oli kiellettyä.
Tässäkin on varmasti paikallisia eroja. Riippuu ihan saarnaajista. Tämä seurakunta oli suuren suomalaisen kaupunkikekuksen vieressä ja osa tätä kaupunkikeskusta. Eism. hiusten laitto oli tytöiltä kiellettyä. Saatana tunnetusti tarttuu naisihmistä ensin hiuksista kiinni.
Pienellä paikkakunnalla myös kaikki tuntevat toisensa ja kyttääminen uskonsisarten ja -veljien keskuudessa on aikamoista.
Ja tietysti rukoillaan niin, että mummoilta menee jalat alta ja Pyhä Henki puhuu.
Ei kiitos. Minulle riitti tämän esimerkin seuraaminen ja en halua mitään uskontoa elämääni.
olen aina pitänyt heitä paljon vapaamielisempinä ja jotenkin iloisempina kuin vanhoillislestadiolaisia. Mutta se onkin ihan samaa!