Onko ok: 6kk vauva ei jaksa paljoa kannatella päätään vatsallaan?
jos laitan masulle niin kääntyy pian selälle. Jos on huonossa asennossa ja ei pääse masulle niin alkaa karjumaan. Ei kovin paljoa siis kannattele päätään lattialla, sylissä ja sitterissä kyllä istua könöttää. Onko ok?
Kommentit (6)
Meilläkään tyttö 6kk ei tykkää olla mahallaan pitkään, mieluummin istuisi koko ajan kävelyautossa tai pomppisi hyppykiikussa. Silti kannattelee hyvin päätään.
vaan enemmän lattialla ja vähemmän sitterissä. Kyllä se siitä vahvistuu harjoittelemalla. Meillä samanikäinen vauva ja helposti myös alkaa tuo karjuminen eikä kovin kauaa viihdy mahallaan. Halut mennä eteenpäin olisi kyllä kovat mutta voimaa ei vielä riitä niin paljon :)
hyppykiikussa???
Ou mai gaad ,mä luulin, ettei kenelläkään enää ole tuollaisia hirvityksiä.
että sen niskan pitäis jo olla. taitaa vaan kyllästyä mahallaan?
ja äiti välillä mukaan lattialle jumppaamaan ainaisen netissä oleskelun sijasta.
harjoittelua, pidä vaikka vauvaa makaamassa "mahat vastakkain". Siinä voi olla enemmän mielenkiintoa ja jaksaa kannatella päätä paremmin kun katselee kasvojasi.