Saako Kokoomus PAKKORUOTSIN alakouluun?
Kommentit (12)
Tuntimäärät vähenisi per vuosi ja voisi ottaa jonkun vieraan kielen tilalle
alakoulussa jos pakkoruotsia ei olisi? Mutta kuka ottaa alakoulussa kolmannen kielen?????
alakoulussa jos pakkoruotsia ei olisi? Mutta kuka ottaa alakoulussa kolmannen kielen?????
Siis jos lastemme koulussa täytyy nykyään ottaa englanti ja neljännellä saa aloitta saksan, niin olisiko sitten näiden lisäksi ruotsi pakollinen?
Parempi jos voisi englannin tilalle valita ruotsin, mutta tuo englanti on nykyään tässä koulussa pakollinen. Ja jos haluaa valita toisen kielen on pakko valita saksa.
Pakkoruotsin vastustajia on jo niin suuri osa kansasta kuitenkin.
Aivan ehdottomasti. Kokoomus saa lähteä nostelemaan. Jos kansan tahdon vastaisesti toimitaan, niin saavat häipyä. Muuten ei ole kyse demokratiasta. Vaan Suomessahan hallitukset eivät kaadu, kun kerran on vallankahvaan kiinni päästy, niin kukkona tunkiolla häärätään omia juttuja.
Hollannissa valta vaihtuu, kun sopuun ei päästy. Mutta siellä onkin oikea kansanvalta, ei mikään nukkekoti-versio.
joten siksi se on perusteltua. Samoin kuin vaikkapa matematiikka on yleismaailmallista. Ruotsi ei ole yleismaailmallista.
Joillekin lapsille opetetaan PAKKORUOTSIA syntymästä asti!!!!!!!!!
kuten hallitusohjelmassa on korostettu: vapaaehtoisuuden lisääminen ja taitoaineiden ja liikunnan lisäys.
kokoomus. Rkp saattaa siinä onnistuakin.