Hepatiitti C:n hoito, kenelläkään kokemusta?
Läheiselläni löydettiin sattumalta Hepatiitti C-tartunta, joka on tullut ilmeisesti n. 10 vuotta sitten. Ilmeisesti virus pystytään rankoilla hoidoilla häätämään monessa tapauksessa pysyvästi elimistöstä, mutta onko kenelläkään mitään kokemusta, millaista hoito on, ja miten rankkoja sivuvaikutuksia olisi odotettavissa?
Kommentit (5)
Vauvapalstalla on (toivottavasti) aika vähän iv-huumeiden käyttäjiä.
Kokeilitko googlea yms? Ja erilaisia tietokantoja
http://fi.wikipedia.org/wiki/Hepatiitti_C
http://www.ktl.fi/portal/suomi/tietoa_terveydesta/terveys_ja_sairaudet/…
ja niin edelleen... linkkejä löytyy
Sen voi muutenkin saada, esim. yhdynnässä, suudellessa. Tarvitaan vaan tarpeeksi pitkäaikainen limakalvoyhteys ja vähän verta tai paljon sylkeä, jossa virusta.
Minulle tarjottiin aikanaan interferoni-hoitoa. Sivuoireet olisivat olleet flunssan tyyppisiä, ja hoito sitovaa (olisi pitänyt ravata lääkärillä useamman kerran viikossa, ja minulla kuitenkin perhe ja työ). Jätin väliin ja reilu 13v sitten sain diagnoosin. Ei juuri oireile.
vaikka c-hepatiíttia sairastaakin. En valitettavasti osaa ap:lle kokemuksia kertoa, lääkkeitä hän syö jos jonkin sorttista muihinkin sairauksiin, en ole ikinä tarkemmin udellut juuri c-hepatiitista..
Ja toivottavasti sen yhden kiukkukimpun elämä vähän helpotti, kun pääsi räyhäämään ja itseään korostamaan.
Mä en itse asiassa tiedä kuinka paljon maksa-arvot ovat koholla tällä läheisellä, mutta tiedän, että ne ovat olleet koholla jo useamman vuoden, aluksi ei vain keksitty tutkia C-hepatiitin mahdollisuutta, kun siihen ei ollut ns. syytä. Mutta henkilöllä on siis c-hepa aktiivinen, nyt tietysti on lopettanut alkoholin juomisen kokonaan jne.
Ei sitä muuten tarvii hoitaa mitenkään. Itsellä ollut täysin oireettomana 14v.
Ennen käytettiin interferoni hoitoa jos arvot nousi mutta olen vähän kuullut, ettei enää olisi pahemmin käytössä.
Sääntönä olis tietty se, et maksaansa ei sais rasittaa viinalla, lääkkeillä jne.