Mitä tukia saa työtön yksinhuoltaja?
Olen niin täynnä tuota ilkeää ja ylimielistä paska miestä, että ei taida olla muuta vaihtoehtoa kuiin lähteä. Toimeentulo vaan pelottaa. Mulla ei vakityöpaikkaa, vaan teen pätkätöitä. tällä hetkellä olen työtön. Masentaa. Olispa edes vakituinen työ. Mistähän saisimme asunnonkin?? lapset 4v ja 5v.
Kommentit (4)
joka työtön yksinhuoltaja saa kaiken maailman etuja. Tulee lehtiä, on isot televisiot.Käy ulkona syömässä ja ostelee koko ajan vaatteita.
näitä upporikkaita toimeentulotuella eläjiä oikeasti asuu. Taitavat kuulua samoihin kaupunkilegendoihin kuin luksusautoilla ajelevat mamut joiden kodeissa on taulutelevisiot ja viihdekeskukset. t. köyhä yh jolla ei televisiota, ei lehtiä, eikä syödä edes mäkkärissä.
joka työtön yksinhuoltaja saa kaiken maailman etuja. Tulee lehtiä, on isot televisiot.Käy ulkona syömässä ja ostelee koko ajan vaatteita.
pienet lapset, isoin ala-asteella. Menotkin on siis pienet. Ei isoja päivähoitomaksuja, äiti töissä (1800,-brutto) ja lapset saa minimielatustuen isältään.
Asumistuki, tv (ei taulu-, mutta ei lupaakaan), ei harrastuksia sen paremmin äidillä kuin lapsillakaan (asutaan metsässä), ei autoa, ei luxuskämppää (rivi-3+sauna).
Mutta en vaihtaisi takas ukon luoksekaan!!!! Mieluummin täällä yksistäni kuin sen kanssa! On se vaan niin nöyryyttävää ruinata rahaa yhteisiin menoihin. Sen menot varmaan nousi hurjasti, kun kätevä emäntä lähti meneen!!! Ei halpaa kotiruokaa, ei eväitä, ei siivouspalvelua, ei seksiä jne.... Ne toiminnot taitaa kaikki olla sille maksullisia.... HIHHIH.
ja elämästä tulee tosi rankkaa. Yh:n tuet ovat olemattomat (mahdollinen asumistuki, minimielatustuki ja lapsilisän yh-korotus. Yritä löytää työtä!