Loppuraskauden pahoinvointi
Mulla ei alkuraskaudessa - tai missään muussakaan vaiheessa - ole ollut yhtään minkäänlaista pahoinvointia tai oksentelua. Nyt kuitenkin viikkoja 33 ja olen kolme viimeistä päivää ollut vessanpytyn orja.
Onko tämä enää normaaliakaan? Mitään vatsatautia tämä ei ole, koska pystyn kuitenkin ihan normaalisti olemaan ja tekemään päivittäisiä askareita. Yhtäkkiä vaan saattaa tulla ihan sairaan huono olo ja vatsanesteet tulevat väkisin ylös.
Tämän saattaa aiheuttaa ihan vaan hampaiden pesu tai se kun yöllä nousee pissalle. Vielä viikko sitten huonovointisuuteen auttoi maitotuotteet tai närästykseen Rennie, nyt ei helpota enää kumpikaan. Vettäkään en uskalla juoda enempää, kun nytkin sitä menee turvotuksen poistamiseksi pakostakin 3-4 litraa päivässä..
Onko muilla ollut tällaista, että vasta loppuraskaudessa alkaa oksentelemaan? Pitäisikö mun huolestua tästä, vai onko tää ihan normaalia??
Kommentit (6)
ehkä jopa polille.
Onko sulla mitään muita oireita? Päänsärkyä, vatsakipua jne?
Ruokahalu on vähentynyt, mutta sekin johtuu varmaan tuosta oksentelusta ja närästyksestä. Mitään muita oireita ei ole.
Kaverilla oli istukassa repeymä ja aiheutti oksentelua.
Kaverilla oli istukassa repeymä ja aiheutti oksentelua.
oliko se pitkäaikaista (siis kun mulla nyt vasta kolme päivää ja lähinnä närästyksenomaista - niin pahaa, että on pakko mennä oksentamaan)
vauva nyt kuitenkin liikkuu ihan normaaliin tahtiin eikä mitään muita ongelmia ole..
Mulloli ihan samaa vaivaa itellä, alkaen viikoilta 30. Kesti ihan loppuun asti. Neukkulas ne selvensi, et se johtuu hormooneista. Eli ihan samaa juttuu, mikä alkuraskaudeski aiheuttaa sen oksentelun ja pahoinvoinnin. Sullon vaan menny tua raskaus väärinpäin, niinku mullaki:D Mulla alus närästi ja lopus oksetti, eli ihan päinvastoin ku muilla.
kenelläkään samaa vaivaa...