te,joilla joskus epäilys laskimotukoksesta
otettiin se hyytymisverikoe,raja-arvo on 500,minun lukuni oli 608.
aika sisätautilääkärille huomenna... mitä se sisätautilääkäri oikein tekee?
kuinka teidän tukoksenne on hoidettu? jätetty seurantaan?
määrätäänköhän tuolla arvolla vielä mitään lääkettä?
Kommentit (4)
Tukosten ennaltaehkäisy ja hoito
Oireettomalle henkilöille, joilla todetaan trombofilia, tulee kertoa laskimotukoksen oireista ja antaa neuvo kääntyä heti lääkärin puoleen, jos oireita ilmaantuu. Oraalinen antikoagulanttihoito olisi tehokas ennaltaehkäisy, mutta sitä ei vuotokomplikaatioiden vaaran vuoksi aloiteta pelkästään trombofilian toteamisen perusteella. Riittää, että elektiiviset toimenpiteet tehdään tehokkaan tromboosiprofylaksin, tavallisesti pienimolekyylisen hepariinin, suojassa. Antitrombiinin vajauksessa annetaan korvaushoitoa antitrombiinivalmisteella akuutin tukoksen, synnytyksen ja leikkauksen yhteydessä. Perinnöllisen proteiini C -puutoksen korvaushoitoon on myös käytettävissä spesifi valmiste.
Trombofiliapotilaan laskimotukos on yleensä kuuden kuukauden mittaisen antikoagulanttihoidon aihe. Pysyvää antikoagulanttihoitoa joudutaan harkitsemaan, jos hengenvaarallinen tukos on syntynyt ilman altistavaa tekijää, jos suvussa on vaikea tromboositaipumus tai jos tukos uusiutuu. Potilaita tulee varoittaa tulemasta raskaaksi oraalisen antikoagulanttihoidon aikana.
Ehkäisytabletit lisäävät tukosvaaraa. Desogestreeliä tai gestodeenia sisältävät ns. 3. polven valmisteet lisäävät tukosvaaraa enemmän kuin muut. Yhdistelmävalmisteita pidetään vasta-aiheisina, jos potilaalla on ollut spontaani laskimotukos tai diagnosoitu antitrombiinin vajaus, F V Leiden -homotsygotia, useampi kuin yksi mutaatio tai fosfolipidivasta-aine. Jos kyseessä on muu häiriö tai sellainen laskimotukos, joka on varmasti liittynyt ohi menneeseen altistukseen, suositellaan käytettäväksi ns. minipilleriä tai hormonikierrukkaa.
Raskaus on toinen suuren riskin tila. Perinnöllisessä antitrombiinivajauksessa on koko raskauden mittainen tromboosiprofylaksi aiheellinen ja antikoagulanttihoito jatkuu kuusi kuukautta synnytyksen jälkeen. Muissa tilanteissä myös lapsivuoteen kattava profylaksi harkitaan yksilöllisesti ja alkaa myöhemmin.
Myös menopaussin jälkeinen estrogeenikorvaushoito lisää tukosvaaraa ja vasta-aiheet ovat samat kuin yhdistelmäehkäisytableteilla. Transdermaaliset valmisteet aiheuttavat vähemmän protromboottisia hemostaasin muutoksia ja lienevät turvallisempia kuin suun kautta otettavat. Hormonikorvaushoitoa pidetään turvallisena oraalisen antikoagulanttihoidon aikana, jos sellainen on muista syistä aiheellinen.
sellaisella ultralla katsottiin jalat yms. läpi, ei siellä mitään näkynyt.
mutta itse sain primaspania.