Koirakuume! Mitä tulisi huomioida?
Koskaaan aiemmin en ole koira omistanut.
Lapsiperhe, neljä alle 10-v lasta.
Kommentit (10)
Netistä ja kirjoista lukemalla ei saa välttämättä oikeaa kuvaa. Eli käykää näyttelyissä, muissa tilaisuuksissa, sekä ehdottomasti kasvattajalla tutustumassa rotuun (ei kannata mennä vain pentuja katsomaan, ne ovat aina ylisöpöjä).
Listatkaa millaisia toiveita teillä on rodulle, sekä mitä pystytte tarjoamaan koiralle. Huomioisin seuraavat asiat:
- Ulkoilutustarve: Paljonko tarvitsee liikuntaa ja aikaa lenkkeilyyn
- Metsästysvietti: Onko ja pystyykö käyttämään alkuperäiseen tarkoitukseen, mutta toisaalta saattaa tarkoittaa että muuten vaikea pitää vapaana
- Koko: Ulkoiluttaako lapsetkin koiraa ja miten lapsi hallitsee koiran, sekä onko pienen koiran kanssa vaaraa tippusesta sylistä tai jalkoihin jäämisestä
- Vahtivietti: Haukkuuko ja miten suhtautuu esim. lasten kavereihin tai onko paimentamistaipumuksia
- Koulutettavuus: Kuinka vaativa koulutettava ja kuinka tärkeä on kouluttaa
- Karva: Paljonko olette valmiita laittamaan aikaa ja vaivaa turkin hoitoon
Lisäksi ihmiset vain viehtyvät erilaisista ominaisuuksista toinen tykkää joka paikkaan osallistuvasta ja lasten mukana riehuvasta koirasta, toinen tykkää rauhallisesta sohvan valtaajasta.
Kun rotu on valittu, niin kiinnittäisin huomiota myös noihin perinnöllisiin sairauksiin. Kasvattajalta kannattaa kysellä noista. Lisäksi kiinnittäisin huomiota siihen että kasvattaja on hyvä, eli aulis kertomaan rodusta ja antamaan neuvoja.
Tuosta hännästä, se tosiaan voi olla aika ase. Meillä ollut irlanninsusikoiria ja kun häntä vispasi, niin oli sen luokan mäjäys ja taaperon kasvojen korkeudella, että varmasti olisi lasta sattunut. Olohuoneen pöydältä pyyhkäisi helposti tavarat alas ja valojakin sammutti ja sytytti hännällä.
- koira kuseksi + pasko naapureiden pihoille ja postilaatikoiden juureen.
- koira haukkua räksytä tai pidä muutakaan ääntä sisätiloissa niin, että häiritsee seinänaapuria. Varsinkaan öiseen aikaan.
- koira pääse hyppimään rapasilla tassuillaan vasten naapureita ja muita ihmisiä.
Miten koiran pentuaika?
Pennun sisäsiistiksi oppiminen saattaa kestää pitkänkin ajan. Onko joku kotona vai kaikki töissä? Missä huoneessa pentu oleskelee sen ajan, kun muut on töissä? Miten pitkiä aikoja se joutuu olemaan yksin?
Koiran koulutus
Arveletko, että sinä ja miehesi pystytte sitoutumaan koiran joskus hermoille käyvään koulutukseen? Jaksatteko ottaa tarpeeksi selvää siitä, miten koirasta saa hyvinkäyttäytyvän lemmikin?
Raha
Onko teilla varaa pitää koiraa? Pentu maksaa paljon, mutta sen investoinnin jälkeen on vielä muitakin, mm. rokotukset, madotukset, ruoka, varusteet, eläinlääkärikäynnit.
Koiran ulkoilutus
Pystyttekö perheenä sitoutumaan ulkoiluttamaan koiraa joka päivä 1-2 krt, ja mikäli asutte kerros- tai rivitalossa, viemään sitä pissalle useammin?
Rodun valinta
Kannattaa valita helppo rotu, joka soveltuu hyvin lapsiperheisiin. Helpolla tarkoitan siis sitä, että koira on helppo koulutettava ensikertalaisellekin. Kannattaa valita myös sellainen rotu, jota pidetään terveenä. Minä en ainakaan suosittelisi kenellekään sellaista rotua, joka on jalostettu sellaiseksi, että sen kehon ominaisuudet vaikuttavat koiran fyysiseen terveyteen (esim. bokserit, mopsit sekä englannin- ja ranskanbuldogit, jotka eivät pysty hengittämään kunnolla, tai vaikkapa tiibetinspanielit ja pekingeesit, joilta saattaa pullahtaa silmä).
Mielestäni lapsiperheessä kannattaa vältää myös aivan pieniä koiria, koska ne voivat loukkaantua peuhatessa. Lisäksi monet minikoirat ovat arvaamattomia.
Tällaisia kysymyksiä kannattaa nyt ainakin pohtia! Koira on parhaimmillaan aivan ihana lemmikki sekä lapsille ja aikuisille, pahimmillaan vaarallinen. Noiden kahden ääripään välille jäävät esim. onnettomat, turhautuneet, väärin ruokitut ja sairaat koirat. Kukaan ei halua ottaa lemmikkiä, josta tulee ihmisen toiminnan takia onneton, siksipä kannattaa miettiä tarkkaan koiranomistamisen kaikki puolet!
Koskaaan aiemmin en ole koira omistanut. Lapsiperhe, neljä alle 10-v lasta.
Pieni, kompakti koira, mutta ei silti mikään "Fifi", joka menisi helposti rikki.
Karvaa ei lähde oikeastaan lainkaan.
Meillä olleet mahtavia lapsiperheessä, nuorin lapsi oli 3-vuotias kun ensimmäinen käppänä tuli meille. Koskaan eivät edes murise lapsille, eivät ole näykkineet tai purreet.
Miinuspuolina vahtivietti (ei ehkä sovi kerrostaloon, koska ilmoittaa vieraista haukkumalla), sekä trimmaaminen n. kahdesti vuodessa.
Mies harrastaa metsästystä, häntä kiinnostaisi esim. saksanseisoja.
Jos sen koiran ottaisi kesäksi, ehtiikö parissa kuukaudessa kasvattaa sisäsiistiksi?
pakko ruveta antamaan periksi lasten koiravinkumiselle..
AIKA
Miettikää tarkkaan onko teillä riittävästi aikaa ulkoilla koiran kanssa ja huomioida muuten koiran tarpeet. Eritysiesti tietysti pentuvuonna, mutta sen jälkeenkin.
Oman kokemukseni mukaan nimenomaan lapsiperheessä kriittisin nimittäjä koiraa harkitessa on tuo aika. Itse olen päättänyt koiravanhuksen kuoltua jokin aika sitten hillitä koirakuumeeni siihen saakka kunnes nuorinkin lapsista menee kouluun. Sitten ei ainakaan tarvitse miettiä kuka hoitaa lapsia, kun ulkoilen koiran kanssa.
2 kuukautta riittää, mutta jos pentu tosiaan jää yksin pitemmäksi aikaa, ei se pysty fyysisestikään pidättämään.
Meidän pentu on otettu marraskuussa, eikä se ole vieläkään sisäsiisti, vaikka ei ole kyllä ulosviemisestä kiinni! Se ei vaan kykene pidättämään vielä.
Saksanseisojassa on muuten se, että koska niiden häntiä ei nykyään saa typistää, se häntä saattaa olla melkoinen ase. Siis pyyhkii tavarat matalilta tasoilta ja voi sauttaa pienempiä lapsia. Lisäksi koira saattaa piiskata sen aivan paskaksi metsässä.
Tässä pieni kannanotto typisytslakiin! Olen siis todellakin sitä mieltä, että kosmeettisista syistä tehdyt typistykset (esim. corgilla) ovat turhaakin turhempia, mutta monen koiran häntä saattaa olla todella ongelmallinen täyspituudessa.
Muuten mulla on saksanseisojasta vain hyviä kokemuksia, ne ovat todella ihania koiria.
Kakkonen
aika miten paljon kirjoitusvirheitä! Yrittäkää saada selvää!
Kakkonen
meillä myös 4 lasta 9v,8v,5v,1v.Koira nyt 6kk. ja aivan ihana pakkaus.Todella hyväluonteinen lapsiperheeseen ja metsästykseen sopiva koira.Sopii hyvin myös ensimmäiseksi koiraksi,koulutuksen toki vaatii niikuin kaikki rodut,mutta ei ole mikään jästipää.
Suursnautserit sen sijaan sopivat lapsiperheeseen..
Ja käppänät (ja snautserit ylenesä) EIVÄT ole hyviä ekoja koiria...