Taaperon siirtyminen samaan ruokaan perhen kanssa.
Kommentit (3)
6kk iässä alkoi maistelu peruna/bataatti jne. -linjalla.
1v. iässä pikkuhiljaa samaa ruokaa kuin minä, mutta vähän lisään edelleen välillä maitoa joukkoon ja survon ruokaa hienommaksi. Suolaa olen vähentänyt itseltäkin.
Purkkiruokia ei ole käytetty juurikaan, nykyisin ehkä 1prk viikossa.
Tytön kanssa söimme samaa ruokaa 8kk alkaen. Tein miedosti maustettuja, rakastan yrttejä ja maistui muitta mutkitta :)
Poika aloitti samoihin aikoihin. Hän janosi makua jo paljon aikaisemmin joten lisäsin valkosipulia ja yrttejä hänellekin jo aikaisemmin.
Meillä pidettiin tiettyjä mausteita pöydässä niin muut saivat lisätä jos niikseen tuli ja poika 2v4kk rakastaa erittäin mausteista ruokaa tänäpäivänä :)
noin 1v2kk:n ikäisenä, kun muutimme maahan, jossa purkkiruokia oli hankala saada, enkä viitsinyt sitten enää muutenkaan erikseen ruveta tekemään.
Alkuun katsoin, että tarjolla olevat ruuat olivat taaperon suuhun sopivia (ei liikaa mausteita esim, helppo pilkkoa sopivan pieniksi yms.). Ja joka ruualle jotain, jota tiesin varmasti lapsen syövän, jos ei muuta, niin leipää.
Niin, ja ehkä meillä tehtiin silloin ekana vuonna normaalia enemmän ihan perusruokia, kuten lihapullia, uunilohta, makkarakeittoa yms.
Suolaa ruokaan lisättiin ihan normaalisti, mutta aamu- ja iltapuuro oli taaperolle suolatonta.