Neuvoja koiran sisäsiistiksi opettamiseen
Meillä on kolmen ja puolen kuukauden ikäinen urospentu, joka lirkkii lattialle joka käänteessä. Tietää kyllä PERIAATTEESSA, että pitäisi tehdä sanomalehdelle, mutta tekee kyllä silti monta kertaa päivässä pienet pissat lattialle.
Osaa tehdä ulkona käskystä pissan ja kakan (jos on hätä eikä kauhea touhotus päällä), mutta tuossa sisälle pissaamisessa ei ole mielestäni kysymys pissahädästä vaan jostain muusta.
Pentu pääsee usein ulos. Juomista emme ole katsoneet tarpeellikseksi rajoittaa, koska ei juo paljoa (nappularuoka tarjotaan turvotettuna, ja sen lisäksi käy joskus nuolaisemassa vesikupista vettä, mutta ei koskaan juo paljoa kerralla).
Olemme käyttäneet seuraavia toimenpiteitä: kun tekee ulos, saa ylitsevuotavat kehut ja palkinnon, jos on mukana. Kun tekee sisällä paperille, noteerataan pienellä kehulla (hyvä, lehdelle) ja kun tekee lattialle, torutaan (aluksi ei toruttu, mutta kun yhtäkkiä lattialle kakkaaminen ja pissaaminen on lisääntynyt, eikä pentukaan ole ihan pikkuinen, ollaan otettu toru käyttöön).
Pentu pissaa jopa keittiössä olevalle petilleen (joka on päiväkäytössä, nyt otettu pois), ja on muutaman kerran tehnyt jopa varsinaiselle petilleen, jolla nukkuu yöllä. Mitään mattoja ei tietenkään voi pitää lattialla, ainoastaan eteisessä on matto, jonne pentu tekee välillä myös...ihanaa!
AV:lta löytyy yleensä vinkki joka asiaan, ehkä tähänkin? Olen vähän aikaa tässä koneella, mutta kohta pitää jatkaa hommia. Tulen myöhemmin katsomaan, josko jollain olisi meille hyviä neuvoja!
Kommentit (10)
tämä koira on toistaiseksi meidän ainut "lapsi". On kyllä varsin kova huomion perään, vaikka sitä saakin, ja olen kyllä miettinyt, voisiko olla protestista kyse.
Välillä vaan ärsyttää elää tällaisessa Alibi-kodissa, jossa ei ole mattoja ja etenkin keittiön lattia on ikävän näköinen, kun on tahroja sanomalehdistä yms. Meidän pitäisi mennä helmikuussa viikonlopuksi kylään tuttavaperheen luo, mutta en tiedä, pitääkö koira sittenkin jättää hoitoon, ettei kuseksi heidän mattojaan pilalle.
Kai se kärsivällisyys on paras ase tässäkin. Koira on aika jästipää kyllä, sillä on mm. erittäin valikoiva kuulo, ja välillä saa karjaista oikein kunnolla.
Ehkä se tästä! Onneksi meillä on sellaiset lattiat, joista tykkään, ettei niin älyttömästi harmita tuo matottomuus!
Mikäli ongelma ei helpota piakkoin, kannattaa harkita eläinlääkärissä käyntiä. Sisäsiisteyspulmissa kun voi olla takana myös joku tulehdus tai ihan rakenteellinen vika.
Mikäli ongelma ei helpota piakkoin, kannattaa harkita eläinlääkärissä käyntiä. Sisäsiisteyspulmissa kun voi olla takana myös joku tulehdus tai ihan rakenteellinen vika.
Kun nimenomaan on kysymys sellaisesta jatkuvasta lirkkimisestä. Nyt on ollut kylmä talvi, ja kyseessä on matala rotu, onhan se voinut saada hangessa kylmää. Tätyy soittaa eläinlääkärille ja kysyä!
Ap (varmaan tajusittekin, että tuo edellinen pitempi viesti oli myös minun)
hallitsemaan rakkonsa 5 kk iässä. Sitä ennen ei ole järkevää torua. Toki koirasta tulee yleensä sisäsiisti jo aiemmin, mutta se perustuu siihen, että pääsee oikea-aikaisesti ja riittävän usein ulos, eli vaatii isäntäväeltä pennunlukutaitoa. Ja yöllä ei välttämättä pidättäminen onnistu.
Meillä sanomalehti oli kylpyhuoneessa ja ovi raollaan, pentu oppi käymään aika pian. Lisäksi jokaisen heräämisen ja syömisen jälkeen kiireesti ulos. Kehut päälle, mutta ei ylitsevuotavia, sillä pissasta ja kakasta ei pitäisi tehdä kauheaa numeroa. Sehän on ihan normaalia toimintaa, ei isäntäväen miellyttämiseksi harjoiteltu temppu. Koiranpennulle myös negatiivinen huomio on huomiota, eli tässä vaiheessa viisainta kaikessa koulutuksessa olla niin, ettei kiinnitä negatiiviseen käytökseen huomiota, ja positiivista vahvistetaan. Eli kun negatiivista käytöstä ilmenee, johdetaan toiminta johonkin muuhun, josta voi antaa vähän kehuja. Koira oppii ajan myötä tarjoamaan itse toimintamalleja, koska odottaa saavansa kehut.
Varmista kuitenkin, ettei koirallasi ole virtsatientulehdusta. On pennuilla yleinen... ja nartuilla varsinkin.
Älä reagoi mitenkään kun pissa ja kakka menevät väärään paikkaan. Pyyhi ne vain pois äläkä vilkaisekaan koiraan tai sano sille mitään. Sitten kun osuu paperille, ilo ylimilleen.
Jos on mäyräkoira, niin se kouluttaa sut aika helposti pitäämään sitä maailman keskipisteenä. Pidä varasi. Huomionhakuinen koira on kiinnostunut myös siitä reaktiosta, minkä väärä liri saa sinusta irti.
vinkkejä, että aiemmin tuntui, että koira teki enemmän paperille. Nyt on alkanut pissata enemmän lattialle. Isot pissat tekee kyllä paperille tai ulos, mutta tuo lirkkiminen tapahtuu yleensä lattialle.
Tietty on varmaan niinkin, että kun koira oppii uusia asioita, se saattaa hieman taantua toisissa, eikö näin? Pentu on nyt oppinut esim. kiipeämään ja laskeutumaan portaita, ja on harjoitellut sitä ahkerasti.
Ehkä pitää jättää tuo toruminen sitten vähemmälle, ja keskittyä vain positiiviseen huomiointiin. Aiemmin toimittiin siis niin, ettei huomioitu vääriin paikkoihin tulleita hätiä mitenkään. Harmittaa vaan, kun aluksi meni suht hyvin, ja sitten yhtäkkiä aloitti tuon lirkkimisen! Onneksi tekee yleensä isommat pissat sentään lehdelle, ja kakat myös (tai ainakin yrittää, aina tähtäys ei ole ihan priimaa).
Pitää nyt seurata pari päivää, ja kysyä sitten eläinlääkärin mielipidettä asiaan.
Mä meen nyt laittamaan ruokaa, mutta jos tulee lisää ajatuksia mieleen, niin kirjoittakaa toki, käyn myöhemmin katsomassa, onko tullut lisää vastauksia. Kyseessä on muuten corgi.
-AP
ihan näistä peruasioista alottais että AINA ruoan, leikin ja unen jälkeen koira VÄLITTÖMÄSTI pihalle. Uros koirat ovat kovia merkkailemaan. Tosin hei pentu on vasta 3,5kk. Vuoden ikäinenkin koira saattaa tehdä vahingon sisälle. Tuota ihmettelen että "osaa käskystä tehdä pissan ja kakan" osaa kai se ne tehdä muutenkin. Miksi pitää tehdä käskystä??Ja tosin niinkuin joku jo sano että jos pissa tulee väärään paikkaan niin älä huomioi koiraa mitenkään. Pyyhi pois ja ole niinkuin et näkisi koiraa.
Ja asiasta vielä ihan toiseen. Sitten kun tuo teidän koiranne on kasvanut ns. täyteen mittaan niin älkää enää antako nappuloita turvotettuna. Että ihan kovia nappuloita sitten vaan.(toki voi antaa makkaraa ja muuta pehmeää ruokaa lisänä) Muuten koiran hampaat on mädäntyny suuhun siinä viidessä vuodessa.
Ja jos tulee kauheasti ongelmia koiran kanssa niin luotettavin apu on aina koiran kasvattaja, jolle varmasti voi soittaa ja kysyä neuvoja.
ihan näistä peruasioista alottais että AINA ruoan, leikin ja unen jälkeen koira VÄLITTÖMÄSTI pihalle. Uros koirat ovat kovia merkkailemaan. Tosin hei pentu on vasta 3,5kk. Vuoden ikäinenkin koira saattaa tehdä vahingon sisälle. Tuota ihmettelen että "osaa käskystä tehdä pissan ja kakan" osaa kai se ne tehdä muutenkin. Miksi pitää tehdä käskystä??Ja tosin niinkuin joku jo sano että jos pissa tulee väärään paikkaan niin älä huomioi koiraa mitenkään. Pyyhi pois ja ole niinkuin et näkisi koiraa.
Ja asiasta vielä ihan toiseen. Sitten kun tuo teidän koiranne on kasvanut ns. täyteen mittaan niin älkää enää antako nappuloita turvotettuna. Että ihan kovia nappuloita sitten vaan.(toki voi antaa makkaraa ja muuta pehmeää ruokaa lisänä) Muuten koiran hampaat on mädäntyny suuhun siinä viidessä vuodessa.
Ja jos tulee kauheasti ongelmia koiran kanssa niin luotettavin apu on aina koiran kasvattaja, jolle varmasti voi soittaa ja kysyä neuvoja.
ongelmana olekaan ollut tuo ruuan, leikin tai unen jälkeinen pissaaminen, vaan nimenomaan se muuten vain lirkkiminen. Käytetään tosiaan koiraa ihan säännöllisesti ulkona.
Kyllä monet kasvatusoppaat (eism. Kaimion pentukirja) suosittelee tuota, että opetetaan koira tekemään käskystä kakka ja pissa, jotta tekee sitten sellaisissakin tilanteissa, kun paikka on outo tms. Jos ei sulla ole ollut koskaan sellaista koiraa, joka panttaa oudossa paikassa pissaa, kakkaa tai molempia, niin tämän käskyn opetus ei välttämättä tunnukaan mielekkäältä. Meillä kuitenkin toimii varsin hyvin, jos on esimerkiksi kiire johonkin. Tunnen monta muutakin ihmistä, joka on kys. asian opettanut koiralleen.
Olin näköjänä kirjoittanut tuohon ekaan viestiin vahingossa, että koira on 3,5 kuukautta, se on oikeasti 4,5.
AP
ja toisaalta nukkua aina kun nukuttaa ilman lasten häiritsemistä. Jos kyllä, niin sitten on vaan vähän hidasoppisempi koira. Meidän russelinartulla meni yli puolivuotiaaksi, että periaatteessa tajusi että ulos pitäisi tehdä asiat ja vuoden ikään kesti että oppi kunnolla. Koira oli kyllä todella älykäs, mutta niin kova touhottamaan ettei opit aina muistuneet mieleen.