Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Oksennustaudista kysyttävää..

Vierailija
29.01.2010 |

Kauanko pitää olla kotosalla ennen kylään menoa kun lapset oksensivat viimeksi keskiviikkona. Ei oireita enää.Voiko vielä viikonloppunakin tarttua? Tätä tautia kun ei kenellekään haluaisi viedä.

Kommentit (5)

Vierailija
1/5 |
29.01.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

mutta teidän kotiin ei kannata vielä vieraita pyytää, sillä esim. noro-virus voi tartuttaa vielä kauan aikaa esim. likaantuneilta pinnoilta.

Vierailija
2/5 |
29.01.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

oireen jälkeen. Noro esim tarttuu 12-48h mutta voi elää pinnoilla jopa 12vrk. Meillä myös oli suunnitelmissa lähteä huomenna siskon vauvaa katsomaan, mutta en todella lähde, vaikka eilen ja tänään jo kaikki ok.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/5 |
29.01.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

kun tavattiin 5 pv oireettomana ollut lapsi - ei siis lapsen kotona vaan muualla. Kolme päivää tästä meidän vanhempi lapsi sairastu ja neljä päivää oksennettuaan olikin sitten sairaalassa.



Nuorempi muksu sai tartunnan tietysti perheen sisäisesti ja myös poti viikon, joutumatta sairaalaan kuitenkaan.



Noro elää ulosteessa noin viikon oireiden loputtua. Älkää menkö kylään.

Vierailija
4/5 |
20.04.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

vaikka kuinka monta oireetonta päivää olisi ollut.Ei kai kukaan lääkäri kirjoita vanhemmalle s-lomaa,että voi viikon viettää " varoaikaa" esim. päivähoitoikäisen lapsen kanssa taudin jälkeen???



Meillä pk:ssa muistaakseni ohjeistuksissa että YKSI terve päivä välissä,sitten voi hoitoon tuoda.Itse olen tuolla ohjeistuksella toiminut myös omien koululaisten kanssa.

Vierailija
5/5 |
20.04.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

oks

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: seitsemän yhdeksän kuusi